Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

172 cm / 65 kg

Motorul va fi in principal pentru drumuri prin oras, poate si unele scurte prin imprejurimile Bucurestiului.

Consumul, posibilitatea de strecurare in trafic si asigurarile mai ieftine m-au facut sa ma indrept spre 125. Chiar daca am luat examenul din prima, motocicleta de 600 mi s-a parut destul de greu de controlat si nu ceva ce mi-ar face maxima placere, cum mi-a facut MZ-ul unui prieten de 125cc (MZ-ul, nu prietenul)....chiar inainte sa iau permisul :D

M-am hotarat la una din cele doua in principal pentru ca garantia mi se pare sfanta. Nu stiu pic de mecanica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zicea si un coleg mai sus:sunt banii tai, nu-ti bate joc de ei.

 

Daca vrei neaparat 125 (desi si eu tot pe cbr600 am inceput si iti recomand) de ce nu iti iei de ex o honda de 125?

 

Cu siguranta e mult mai performanta si mai fiabila decat cele doua, daca faci achizitia in aceiasi bani. Si daca nu honda sigura gasesti si de la alti producatori consacrati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am luat A-ul la 30 de ani dar mi-am luat si o Honda Shadow VT600 si nu am regretat nici o secunda. Nu iti arunca banii pe partzaitori cu capacitatea unui polonic de supa pentru ca vei descoperi ca "mori de foame".

Recomandarea mea ar fi Shadow VT600, CB500, Virago 535(asta daca ai pana in 1,75).

Cu oricare din cele de mai sus poti sa te dai lejer 2-3 ani si dupa ce iti dai mana poti trece la altceva...sau nu.

Daca iti iei 125cc pe langa faptul ca o vei revinde foarte greu, ma tem ca o vei face ai la jumatate din pretul pe care l-ai dat.

 

Succes.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

600 e cam mare pt fizicul tau, fara nici o rautate. Dar parca nici 125... macar 250-300cmc, sa ai si tu 20-30cp.

Kymco stiu, din auzite, ca e ok calitativ. Si lucrul nou e lucru nou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici tu ca iti ajunge 125 ca te plimbi doar prin apropiere dar daca iti intra microbul o sa vrei mai mult. Si eu am zis ca tine cand m-am reapucat de calarit, mi-am luat 125, repede am descoperit ca ma aleargau TIR-urile si am trecut la 400.

Acum consider ca motorul ideal (parerea mea apropo de stilul meu de mers) ar fi un 250, viteza de croaziera 120 consum mic. Prin 2008 erau niste Keeway-uri licente dupa virago 250(Supershadow) la 6000lei, acu vad ca le-au facut EFI, Superlight-ul e greoaie la 134kg si cu nimic diferita ca motor de ce vinde FB. Daca esti din Bucuresti si ai rabdare pana in martie cand scot herghelia la plimbare te invit sa vezi cam care este diferenta de exemplu intre 125 si 400, acelasi stil de mobra.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut eu iti recomand o motocicleta second-hand Honda cb 500, este super prietenoasa, faina, ieftina si la achiziție si in exploatare. Eu am una din 2000 si nu as schimba-o pentru nimic. Succes.

 

Asculta aici de colegu' ca le zice bine :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chinezisme...am un amic cu un lifan si isi blesteama zilele. Dupa ce i.a picat toba pe autostrada, i s.au fisurat furtunele, ii pica vopseaua si are 5000 km jaful. A cedat cdi, schimbat carburator, e vai mama ei de motocicleta. Pe cand la honda, yamaha de 125 nu am auzit la 5000 km sa se desfaca in drum.

 

Sustin si eu parerea forumistilor. 125 in 3 luni o sa injuri. Gasesti la 400-600cmc ceva frumos, consum bun si manevrabilitate ok, dar si forta cand trebuie sa aiba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bun venit printre motociclisti! Am cam aceeasi constitutie fizica ca si tine si am inceput tot cu 125. Daca esti sigur ca te intereseaza doar consumul si faptul ca e noua, atunci mergi pe Kymco. Eu am avut un Quannon de 125 si stiu ca era peste orice motocicleta chinezeasca sau taiwaneza. Consumul era undeva pe la 3%. Daca nu te intereseaza neaparat cele doua aspecte ia-ti ceva mai mare pentru ca o sa te plictisesti rapid de ea. Eu dupa un an am dat-o si mi-am luat un GS500F, motocicleta pe care ti-o recomand si tie (SH bineinteles). La banii astia cred ca te incadrezi si la un Ninja de 250 (tot SH) care e peste Kymco trebuie sa recunoastem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chinezisme...am un amic cu un lifan si isi blesteama zilele. Dupa ce i.a picat toba pe autostrada, i s.au fisurat furtunele, ii pica vopseaua si are 5000 km jaful. A cedat cdi, schimbat carburator, e vai mama ei de motocicleta. Pe cand la honda, yamaha de 125 nu am auzit la 5000 km sa se desfaca in drum.

 

Sustin si eu parerea forumistilor. 125 in 3 luni o sa injuri. Gasesti la 400-600cmc ceva frumos, consum bun si manevrabilitate ok, dar si forta cand trebuie sa aiba

 

Final Destination :)) :funny:

 

lasand gluma la o parte, ia-ti ceva la 500 - 600 cmc sa iti faci pionieratul si dupa vezi tu, dar nu chinezarii. O Honda, de exemplu mai veche, bate oricand o chinezarie, mai ales daca ai mentionat ca fiabilitatea e importanta pentru tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dati exemple generale de "honde" care "bat la fund chinezarii"... hai sa fim seriosi, 90% dintre japoneze sunt niste cazane care necesita cel putin inca odata pretul de achizitie investit in ele.

Mai bine te plictisesti de un 125 intr-un an, pt ca e prea mic, decat sa ti se strice cazanul japonez de 600 in drum, de 10 ori intr-un sezon. Evident, sunt si mobre sh bune la vanzare, dar mult mai putine fata de cazane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

motocicleta de 600 mi s-a parut destul de greu de controlat

 

Asta pentru ca nu ai apucat sa mergi o perioada, ca sa te obisnuiesti cu ea. Dupa vreo luna, doua, nu mai ai probleme de genul asta. Totul devine "natural".

 

Sunt de aceiasi parere cu colegii de mai sus. Un CB500 / GS500 de prin 2000-2001 este foarte bun pentru nevoile dumneavoastra. Consumul este foarte mic (3.4-4 la suta), de fiabilitate nu are rost sa vorbesc, plus ca e echilibrul perfect intre greutate - capacitate - putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic: daca nu se pune problema deprecierii si nu vrei sa folosesti chinezaraia mai mult de un an este ok

Daca vrei ceva pentru o perioada indelungata eu zic sa iei in calcul yamaha tricker 250 sau suzuki tu 250

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca drumurile tale majoritare sunt in oras, eu iti recomand sa iti iei ceva cum te-ai gandit, maxim pana in 250 cmc.

Kimco are produse fiabile.

 

Daca vrei sa mesteresti saptamanal , ia una de 15-25 de ani, de 600-1000cmc, cu 'numai' 30.000 km la bord, 'tinuta in garaj' si 'trantita doar de pe loc' - te vei distra des, nu te vei plictisi ca cu aia noua de 125 :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

600 e cam mare pt fizicul tau, fara nici o rautate. Dar parca nici 125... macar 250-300cmc, sa ai si tu 20-30cp.

Kymco stiu, din auzite, ca e ok calitativ. Si lucrul nou e lucru nou...

Multumesc! Singurul care chiar a luat in considerare acest aspect. Am remarcat la scoala ca instructorii pe foarte putini cu A ii incepeau pe 125, cei inalti incepeau direct pe 600. Oare chiaaaar n-o avea importanta inaltimea mea si faptul ca ma simt infinit mai comod pe motorul mic?

 

Dati exemple generale de "honde" care "bat la fund chinezarii"... hai sa fim seriosi, 90% dintre japoneze sunt niste cazane care necesita cel putin inca odata pretul de achizitie investit in ele.

Mai bine te plictisesti de un 125 intr-un an, pt ca e prea mic, decat sa ti se strice cazanul japonez de 600 in drum, de 10 ori intr-un sezon. Evident, sunt si mobre sh bune la vanzare, dar mult mai putine fata de cazane.

Multumesc din nou! Stiu ca s-au facut in anii '90 niste Honde cum nu se vor mai face niciodata, dar, totusi, argumentele unor colegi de forum mi-aduc aminte de discutiile cand mi-am luat prima masina. Un coleg de facultate ma batea la cap sa-mi iau un BMW vechi si inca unul fara acte, "pentru piese", doar pentru ca lui ii placea sa gadile fiare si avea cateva rable in curtea tatalui sau (ca sa nu zic tac'su). Bineinteles ca nu m-am legat la cap cu asa ceva, am luat un Aveo SH de 4 ani si mi-am facut treaba cu el.

 

 

Si inca o nota personala: prefer sa iau o groapa cu 60, decat sa ma las furat de putere si sa o iau cu 100.

Editat de green_fox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Si eu am luat permisul in noiemrie, si mie mi se parea greu un enduro de 600 pe care am facut scoala, cel putin cu instructorul ca pasager ma termina. Eu am 1,80 si sunt mai slab ca tine ... Mi-am luat un cbf 500 ca prim motor , la inceput mi se parea dita mai dihania, imi era greu sa o intorc , sa fac manevre la viteza mica, sa o bag in ograda (stau la curte si cand ploua e cam grelut) ... dar dupa vreo 100-200 km cu ea mi se pare bicicleta ... Parerea mea e sa iti iei un cb, gs, cbf, sau toate mobrele cunoscute de 500 ... fie ele si cu ceva mai multi km, te va tine mai mult decat o chinezarie ... parerea mea, iei un gs500, frane pe disc, monoamortizor etc, daca se poate carenat ca te sufla vantul ca naiba, de prin 99-2003 ... dai vreo 1000 euro, te duci ii faci o revizie vreo 200-300 euro (nu iei ultima cazatura) cauti ceva macar cu un lant cat de cat bun , cauciucuri etc ... cea mai mare cheltuiala e la inceput, i-ati o casca buna neaparat ... un echipament mai ieftinut dar cu protectii fie ele si soft. Toate astea cred ca le faci cu suma care vrei sa o dai pe 125 ala ... in viitor cand mai pui banuti ... schimbi gumele, placute, ulei si ce mai trebuie ... si dupa benzina si aia e ... si inca un sfat, nu iti lua monocilindru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU iti lua chinezarie - nu o sa mai scoti banii dati pe ea
NU iti lua sub 500 cm3 - mai bine mergi atent primul an decat sa pierzi la revinzare sute de euro
In legatura cu tipul (enduro, stradal, vitezana) - tu stii ce vrei sa faci cu ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-am luat toate parerile in serios. Si totusi...ce gasesc in aceiasi bani, de firma, si cu un numar nu prea mare de ani in spate?? (stick to 125cc, hai sa zicem maxim 250cc) Cineva recomanda motoare din 2000. Suntem totusi in 2016, chiar daca uneori nu pare, a trecut juma de viata de om de-atunci.

Idei de firme serioase, in afara de Honda, Suzuki, Yamaha? Ca vad ca nici taiwanezele nici coreenele nu le-a laudat aproape nimeni :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu in scoala cand am iesit cu 600le in trafic, prima zi mi s-a parut horror... Era mare, grea, nu puteam s-o controlez, s-o tin, am mers atent si asta e... am mers... dar mi s-a parut groaznic. Asta desi am 1.85 si 95kg. A doua oara in trafic, acelasi motor, tot cu instructorul in spate, era mult mai usoara si mi s-a parut ca m-as putea obisnui...

 

Am citit multe povesti despre FirstBike, chinezarii, garantii, piese, service, stai 2 luni dupa o piesa si alte cele. Nu stiu exact daca la Kymco o fi lucrurile mai roz, dar tind sa cred ca nu se ridica la nivelul de service/garantie de la Dacia de ex. (Da, astia se misca bine, cu aproape orice problema). Tine totusi si de disponibilitate de piese, stocuri, vanzari, rulaj, etc.

 

Un coleg si-a luat anul trecut Transalp, dupa permis, si fiind de-o statura mai mica, i s-a parut prea greu si incomod, s-a dezamagit destul de tare si l-a dat. A trecut acum la ceva mai clasic si mai jos, si e foarte fericit. Bine, la Transalp iti trebuie 1.80+ ca e inalta capra...

 

Tipul de motor tine cumva de preferinte, cum ziceau si colegii... viteza, enduro, strada, clasic, naked, etc. Insa te sfatuiesc sa iei minim un 250cmc, care si el o sa ti se para mic in cateva luni... Iar partea proasta la motocicletele asiatice 'noi' este faptul ca nu sunt vandabile. Pierzi minim 30 de milioane doar din faptul ca nimeni nu ar vrea asa ceva. Cu atat mai mult cu cat sunt de 125cm. Banii astia poti sa-i "perzi" cu succes pe toate piesele din lume noi noute si o revizie cap coada la un motor 'consacrat'. De 250cm - 350cm. Fiabilitatea e din alta liga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesteresti saptamanal la 600? Proxy, cu totii avem interese, dar...mai usor cu spalatul pe creier.

Eu iti recomand minim 250 (ninja) si maxim 500 ( cb,gs, er). Dupa mintea unora cbr 125 sau yamaha R 125 sunt sub kimco sau nu stiu ce chinez,fie el nou. Treaba ta,banii tai, care oricum nu s multi, daca nu ai echipament. O sa vrei sa iesi la drum lung,atunci sa te vad cu chinezu' sau oricare alt moto de 125 !

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa mesteresti saptamanal , ia una de 15-25 de ani, de 600-1000cmc, cu 'numai' 30.000 km la bord, 'tinuta in garaj' si 'trantita doar de pe loc' - te vei distra des, nu te vei plictisi ca cu aia noua de 125 :).

 

Deja exagerezi. Nu cred ca este topic in care nu sa spui aceiasi replica, ca repari in fiecare zi la una veche, ca a fost trantita de nu stiu cate ori si ca desi are 15 ani, are cel mult 30k km.

 

Uite de exemplu eu, am motocicleta din 1999 iar sezonul trecut am bagat doar 15.000 km (fara vreo 300) si la tot rulajul asta am schimbat uleiul si filtrul de 3 ori, am curatat o data in primavara filtrul de aer si am schimbat bujiile (nu ca s-ar fi uzat in acest timp, ci era vremea sa fie schimbate).

Unde e mestereala aia saptamanala ? Eu am fost de 2 ori la service, o data in primavara si o data prin august (pentru lucrurile mai sus mentionate + un intins de lant), de nu ma mai cunostea nici mecanicul. Si pot sa pariez ca sunt sute ca mine.

Motocicleta are vreo 62.000 km pe ceas (dumnezeu stie cati are in realitate. banuiesc ca mai multi) si a fost trantita de 2 ori de cand este in tara si nu de pe loc. Si cu toate astea, nu are nici pe dracu. Daca analizezi motorul, o sa fii mirat sa vezi ca nu curge strop, picatura de ulei pe nicaieri si mare parte din suruburi au hexagonul intacat, nici macar nu a fost pusa cheie pe ele. Arata-mi tractor coreean / taiwanez cu 60k km, vechi de 16 ani si care sa nu-i curga motorul sau la care nu a fost umblat in motor.

 

Serios, nu am nimic cu dumneata, inteleg ca ai o afacere si incerci sa-ti vinzi marfa, dar sa spui mereu aceiasi poezie, pari in alt fel ...

 

@green_fox:

Idei de firme serioase, in afara de Honda, Suzuki, Yamaha? Ca vad ca nici taiwanezele nici coreenele nu le-a laudat aproape nimeni

Nu le lauda nimeni pentru ca, la fel ca si in cazul masinilor, exista cateva branduri serioase cum ar fi Toyota, Honda, Nissan, samd. Restul sunt Xiu-Lang, Rix-Mio, Jackie-Chun, Kru-Xqo ... intelegi la ce ma refer.

Coloşii din tarile unde cade prima raza de soare sunt Suzuki, Yamaha, Honda, Kawasaki (care in fapt toate sunt Japoneze). Restul sunt ori copii, ori lucruri de bani marunti, care merg de banii pe care ii platesti.

Este exact ca si cum ai vrea sa-ti cumperi un GPS. Nu am bani de un Tomtom, dar lasa ca merge si un Xiu-Mio, doar ca pixelii o sa fie cat unghia si o sa-mi indice dupa ce trec de intersectie. Asta e.

Editat de Radu H.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

172 cm / 65 kg

Motorul va fi in principal pentru drumuri prin oras, poate si unele scurte prin imprejurimile Bucurestiului.

Consumul, posibilitatea de strecurare in trafic si asigurarile mai ieftine m-au facut sa ma indrept spre 125. Chiar daca am luat examenul din prima, motocicleta de 600 mi s-a parut destul de greu de controlat si nu ceva ce mi-ar face maxima placere, cum mi-a facut MZ-ul unui prieten de 125cc (MZ-ul, nu prietenul)....chiar inainte sa iau permisul :D

M-am hotarat la una din cele doua in principal pentru ca garantia mi se pare sfanta. Nu stiu pic de mecanica!

Vezi varadero 125. Pare mai mare si in plus e motor in V, deci poate trage mai bine fara sa ajungi la 9000.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...