Sari la conținut

1. Grande Prémio TISSOT de Portugal 2023


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

O mentalitate de campion iti ofera abilitatea de a vedea intregul campionat in ansamblul lui, nu te impinge la a te arunca printre riderii din fata de doua ori in primele trei tururi ale primei curse dintr-un campionat foarte lung. E clar cu mentalitatea acum?

El are o tulburare de personalitate, o boala, nu o mentalitate de campion. Punct.

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 455
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La fel cred si eu..

 

In fine poate non-fanii MM nu stiu ca in perioada trecuta chiar a avut in vedere sa se retragă.. da, omul e ori la bal ori la spital, ori câștigă ori mai bine sta acasă. Asta e mentalitatea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il iubiti sau nu, in cursele fara MM nu se întâmplă nimic... :D

Cum apare el spectacolul e garantat! ( Desi eu as fi preferat acel spectacol cu el daramand vreo 3 in ultimul tur) (glumesc) 

as fi preferat sa il vad pe locul 3 sau 4.

Acum 1 minut, TETEA. a spus:

Si ceilalti ce vina au?!

 

E un sport f periculos, nu se intrec cu cărucioare cu bebeluși in parc... Asta e viața.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, B.B. said:

Cum apare el spectacolul e garantat!

 

*Dacă nu are motocicletă competitivă. Ai uitat propbabil de plictiselile de sezoane în care câștiga campionatul cu câteva curse înainte de sfârșit.

 

image.thumb.png.1115abb1c93e660c6d993b611d9f448f.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, B.B. a spus:

E un sport f periculos, nu se intrec cu cărucioare cu bebeluși in parc... Asta e viața.

 

Asta nici nu merita comentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In curand, Mimisor va avea in palmares mai multe accidente provocate, decat victorii. Tare imi este teama, ca nu isi va incheia cariera, fara sa provoace vreun accident major. Este uimitor cum a putut pune mama-sa atata talent intr-un dobitoc atat de mare... 

In rest o cursa care nu a stralucit, dar nici nu a fost un monument de plictiseala. Exceptand meciul de popice initiat de MM, au fost ceva depasiri in pluton si cam atat. Bagnaia nu a fost neaparat imbatabil, dar a mers imperturbabil. Vinales, desi a fost, la un moment dat, mai rapid decat Peco, si avea clar resurse, nu a schitat nici macar o incercare de depasire. Sa fii rapid, este una, sa castigi o cursa, este altceva. 

 

Q.... 

 

De remarcat, dupa doar o etapa, avem un nr mare de crash-uri si accidentari... Cel putin doi piloti vor lipsi mai multe etape.. de vazut care este situatia lui Oliveira, etc. Azi au punctat toti cei care au terminat cursa.. daca continua asa, campionatul va fi inghetat din lipsa de piloti pe grila.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, PzKpfW a spus:

 

*Dacă nu are motocicletă competitivă. Ai uitat propbabil de plictiselile de sezoane în care câștiga campionatul cu câteva curse înainte de sfârșit.

 

image.thumb.png.1115abb1c93e660c6d993b611d9f448f.png

Da, dar le castiga pe bune. 

Chiar acum, damager a spus:

Double long lap in argentina pt MM. Cam putin.

Ar fi trebuit sa stea o etapa. Vezi... abia genul asta de actiuni trebuie penalizate, nu erorile de pilotaj, gen Q la Assen si Mir, in cursa de ieri. 

Cele doua long lap-uri trebuie sa le execute in cursa mare sau unul in cursa de sprint, iar celalalt in cursa de GP? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, xt600 a spus:

In curand, Mimisor va avea in palmares mai multe accidente provocate, decat victorii. Tare imi este teama, ca nu isi va incheia cariera, fara sa provoace vreun accident major. Este uimitor cum a putut pune mama-sa atata talent intr-un dobitoc atat de mare... 

In rest o cursa care nu a stralucit, dar nici nu a fost un monument de plictiseala. Exceptand meciul de popice initiat de MM, au fost ceva depasiri in pluton si cam atat. Bagnaia nu a fost neaparat imbatabil, dar a mers imperturbabil. Vinales, desi a fost, la un moment dat, mai rapid decat Peco, si avea clar resurse, nu a schitat nici macar o incercare de depasire. Sa fii rapid, este una, sa castigi o cursa, este altceva. 

 

Q.... 

 

De remarcat, dupa doar o etapa, avem un nr mare de crash-uri si accidentari... Cel putin doi piloti vor lipsi mai multe etape.. de vazut care este situatia lui Oliveira, etc. Azi au punctat toti cei care au terminat cursa.. daca continua asa, campionatul va fi inghetat din lipsa de piloti pe grila.  

Portiamo este un circuit destul de nenorocit, sa nu generalizăm.

Si nici cu MM sa nu generalizăm, eu sper ca lectia de azi i-a fost de ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, damager a spus:

Double long lap in argentina pt MM. Cam putin.

sa vezi acum cursa pe popicar de recuperare :D

o sa fie spectacol :D

penalizarea se aplica in sprint sau in cursa?

eu tot il vad pe MM batandu-se la campionat, nu  stiu acum daca la puncte sau la popice :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

 

Mentalitate de campion, nu știe altceva. A fost competitiv și s-a bătut pentru primele poiziții de când a intrat în campionatul mondial. Nu poate să conceapă să se bată liniștit pentru locul 9 sau 12.

 

 

Pe un Ducati GP22 l-ar face probabil de rușine pe Bagnaia.


Mentalitate de dobitoc, nu de campion. Au mai fost si alti campioni care, cand chiar nu se puteau bate sus, au stat pe currul lor pana si-au revenit sau pana s-au pensionat.

 

Dar da, la asta m-am gandit si eu in timpul cursei, cum ar merge pe o rosie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Si cu bune si cu rele oricum iese campion mondial. Poate mai dreg aia ceva la Hondă..., mai kamikaze, titlul 9 e in buzunar.

In alta ordine de idei, ati vazut ce bine merge fra-su pe un Ducati vechi, va dati seama cum ar merge MM pe un Ducati roșu? :D

Cu Honda nu mai duce niciun campionat, asta e clar. Posibil sa mai incerce cu KTM.🐧

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, B.B. a spus:

.... eu sper ca lectia de azi i-a fost de ajuns.

Nu cred. Are in spate un lung sir de asemenea accidente provocate si nu si-a schimbat deloc atitudinea pe circuit. Si in toate se observa cam aceleasi moduri de a actiona: fie merge la intimidare si in dispret total fata de ceilalti concurenti, fie, ca astazi, isi pierde total luciditatea si comite cate una de o inconstienta rara. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi a lăsat un gust amar cursa asta.

 

E fix ce a pățit Q când forță pe frânare,doar ca Q a ieșit fără sa ia pe nimeni.

 

Păcat de Oli,omu stătea bine acolo.

 

Cursa asta cică a fost asa plictisitoare ca toți aveau date ref circuit dar pe următoarele o sa fie mai haos.

Acum 3 ore, therocketscientist1 a spus:

Ii transmit si tribunele de bine

Normal, a dar dărâmat un localnic,vroiai sa aplaude?

Acum 37 minute, Cavaleru a spus:

penalizarea se aplica in sprint sau in cursa?

Bună întrebare 

Acum 26 minute, nike a spus:

Cu Honda nu mai duce niciun campionat, asta e clar. Posibil sa mai incerce cu KTM.🐧

Da timp băieților de la HRC

 

Cică și în cursa de sprint se învață ceva lucruri despre moto.

 

 

Nu a făcut și AM fix asa cu Miller?

 

În curba Miller?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

 

Mentalitate de campion, nu știe altceva. A fost competitiv și s-a bătut pentru primele poiziții de când a intrat în campionatul mondial. Nu poate să conceapă să se bată liniștit pentru locul 9 sau 12.

 

 

Pe un Ducati GP22 l-ar face probabil de rușine pe Bagnaia.

True that mentalitate de campion.Intotdeauna a avut no argue there.

Performante?over the top.

Și ai dreptate - cu o moto măcar egala cu a competiției I.ar lasa pe ceilalți în spate.

Și eu zic ca se remarca drept cel mai bun pilot din gp la ora actuala.Si nu ma uit la palmares aici,ci la ce arata la ora actuala.Omul e la alt nivel fata de oricine de acolo.

...și achesez și eu la ce zice colegul mai fan și anume faptul ca el e cel care face spectacol în gp.Fara el campionatul e mult mai sărac.

 

Ba dar are la nesfârșit aceeiasi și aceeiasi problema : atunci când simte ca are o șansă să câștige,se comporta ca un rechin care simte sângele.Rupe tot.Nu mai contează nimic pt el,repet și am mai zis : brusc tratează pe ceilalți piloți ca pe niște jaloane în accederea lui la victorie,ii reduce la nivelul de obstacole neimportante și atat.

A avut aceasta problema de multe ori și de fiecare data a ieșit urat.Imi aduc și acum aminte de Aragon 2013 când în goana după victorie și.a dat jos pana și pe coechipierul Pedrosa.Acelasi sistem aceeiasi perdea care i se pune pe ochi și îl face sa facă tot felul de asemenea vitejii și bodychecks. 

Și acum Oli a scăpat ieftin dar de obicei ceilalți suferă el scăpa basma curata.TREBUIE sa se liniștiteasca cu astea trebuie sa se tempereze.Altfel nu va sfârși bine.

După ce în sprint a mers exemplar,aici a dat cu mucii în fasole.S.a cam călcat în vreo 3 etape de campionat : 0 puncte aici,0 în Argentina ca sta în ghips și un loc 10.12 (sau căzătură dacă o ia iar razna după 2xlong lap) la a3a etapa.

Asta în timp ce Pecco sunt convins ca va puncta solid la fiecare etapa.Pecco nu e Dovi sa iasă pe 11 iar acest Ducati vad ca e o arma letala.

 

Bine Bezzechi btw jos pălăria.

JM as usual...asta spuneam ca e diferența între piloți rapizi și piloți inteligenți - degeaba ești rapid dacă din 5 etape punctezi în 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, frigider a spus:

 

Sunt curios ce o sa zică, e o greșeală dubioasa rău,cum sa ratezi în asa Hal frânarea?

 

Din cate se vede e o greșeală care s a mai făcut,nu e ca și cum a inventat ceva nou, diabolic. :)


cred ca, contactul cu JM l-a dezechilibrat si a scapat maneta de frana, sau poate i-a atins cumva maneta.

cred ca a crezut ca JM o sa ridice motoreta sa-l lase sa treaca cum face in mod frecvent. Doar ca JM a culcat fara nici o jena direct in el. Ma indoiesc ca nu l-a vazut.

Acum 12 minute, damager a spus:


cred ca, contactul cu JM l-a dezechilibrat si a scapat maneta de frana, sau poate i-a atins cumva maneta.

cred ca a crezut ca JM o sa ridice motoreta sa-l lase sa treaca cum face in mod frecvent. Doar ca JM a culcat fara nici o jena direct in el. Ma indoiesc ca nu l-a vazut.ce

 

 

Ce nu inteleg este unde se grabea. Greseala flagranta de strategie. Aman2 erau mai rapizi ca si el si il depaseau pe linia drepta la aspiratie fara drept de apel. 
stiind ca are o mobra mai slaba, trebuie sa astepte sa treaca ture. S-p fi gandit ca scapa Bag in fata si nu il mai prinde😂😂😂😂😂. O fi zis, gata cursa asta o castig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, damager a spus:


cred ca, contactul cu JM l-a dezechilibrat si a scapat maneta de frana, sau poate i-a atins cumva maneta.

cred ca a crezut ca JM o sa ridice motoreta sa-l lase sa treaca cum face in mod frecvent. Doar ca JM a culcat fara nici o jena direct in el. Ma indoiesc ca nu l-a vazut.

 

 

Ce nu inteleg este unde se grabea. Greseala flagranta de strategie. Aman2 erau mai rapizi ca si el si il depaseau pe linia drepta la aspiratie fara drept de apel. 
stiind ca are o mobra mai slaba, trebuie sa astepte sa treaca ture. S-p fi gandit ca scapa Bag in fata si nu il mai prinde😂😂😂😂😂. O fi zis, gata cursa asta o castig

Parca venea prea de departe și prea repede, contactul cu Martin a fost un efect pare mi se.

 

Cică mm are ceva buba la.

De bine ce era fit. Pfff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Method a spus:

JM as usual...asta spuneam ca e diferența între piloți rapizi și piloți inteligenți - degeaba ești rapid dacă din 5 etape punctezi în 2.

 

JM nu face decat sa confirme ca Ducati nu au ales gresit cand au mers pe mana Bestiei. Degeaba e JM rapid daca nu puncteaza

Acum 31 minute, damager a spus:

Ce nu inteleg este unde se grabea. Greseala flagranta de strategie. Aman2 erau mai rapizi ca si el si il depaseau pe linia drepta la aspiratie fara drept de apel. 
stiind ca are o mobra mai slaba, trebuie sa astepte sa treaca ture. S-p fi gandit ca scapa Bag in fata si nu il mai prinde😂😂😂😂😂. O fi zis, gata cursa asta o castig

 

unde se grabesc toti pilotii, in fata, iar asta nu e genu de pilot care merge la strategie pe intreaga durata. desi in umila mea parere e ca ii trebuie niste ore in shaua de motogp ca sa isi reintre in toate simturile.

 

El probabil nu stie sa mearga decat acolo dincolo de limita la care altii zic hop ca prea mult. el zice inca un pic ca se poate. si de acolo.... acel inca un pic iese bowling ... 

 

pacat ca a luat pe altii cu el...

si scuzele si explicatiile: https://www.motogp.com/en/videos/2023/03/26/i-made-a-mistake-repentant-m-marquez-accepts-blame/450938

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, frigider a spus:

 

Sunt curios ce o sa zică, e o greșeală dubioasa rău,cum sa ratezi în asa Hal frânarea?

 

Din cate se vede e o greșeală care s a mai făcut,nu e ca și cum a inventat ceva nou, diabolic. :)

S-a agatat de JM si a pierdut controlul complet.. a vrut sa-i depășească pe amandoi dintr-un foc ...pe JM si Oliveira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da vina pe hardul care inca nu era in temperatura optima si ca s-a blocat pe franare, a trebuit sa elibereze franele si l-a tras pe interiorul trasei si  restul s-a vazut.

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...