Sari la conținut

7. Liqui Moly Motorrad Grand Prix Deutschland - Sachsenring


frigider
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 349
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt curios care va fi decizia la lupta dintre Zarco si BB. Se putea termina rau, aveau ceva viteza acolo, dar sincer francezul avea vreo 20-30 cm in fata, deci nu prea il vad vinovat. Cojones ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Sachsenring avem punctele impartite intre 6 Ducati (erau 7 pana in ultimul viraj) si 2 KTM. A venit Aleix in final si a luat un punct.

Ce zice asta despre progrese si viteza pe viraj?

Inainte de finalul turului 2, MM a primit Track Limits Warning.

Adica pana atunci iesise deja de 3 ori in afara circuitului.

Oare d-asta s-a cumintit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, RuInCV a spus:

Sunt curios care va fi decizia la lupta dintre Zarco si BB. Se putea termina rau, aveau ceva viteza acolo, dar sincer francezul avea vreo 20-30 cm in fata, deci nu prea il vad vinovat. Cojones ...


In curse oricand se poate termina rau. Nu vrei sa risti nimic stai acasa sau pe ultimul loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi.a plăcut ca a trecut Zarco de MM - in your face 😛

MM anonim...dar mai bine decât sa cada.Asta e nivelul Honda...La fel ca și Q - mergi cât poate materialul,n.ai ce face.Daca forțezi peste limita numa bine nu se termina

Dura intearea pe sub Binder cam la limită, dar mna...racing.

Bine JM finally începe sa bifeze rezultate.

Nu prea ii cade Bine lui Bagnaia când e atacat și de el și de Miller.JM a avut ceva extra azi.

Frumos per total.Bravo.

 

Am văzut o secventa din P2 în care și AM a scăpat ca prin urechile acului sa nu.l mature motoreta lui Vinales identic cu incidentul MM-Zarco.

Îesirea aia de la boxe trebuie modificata clar.

Acum 28 minute, ilarionciobanu a spus:

Pe Sachsenring avem punctele impartite intre 6 Ducati (erau 7 pana in ultimul viraj) si 2 KTM. A venit Aleix in final si a luat un punct.

Ce zice asta despre progrese si viteza pe viraj?

Inainte de finalul turului 2, MM a primit Track Limits Warning.

Adica pana atunci iesise deja de 3 ori in afara circuitului.

Oare d-asta s-a cumintit?

Ducati reigns supreme.

Anul asta sunt unbeatable.(Doamne ajuta sa greșesc)

KTM are cred ca cea mai puternica accelerație pe ieșiri.Fulminant

 

MM a fost băiat deștept.A înțeles finally ca nu se poate - dacă și la el pe circuit dau aia ture în jurul lui,e clar.Tre sa chill și sa accepte - n.are ce face.

Orice mișcare peste limita s.ar fi soldat iarăși cu o căzătură si/sau o penalizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să înțeleg că orice pilot care greșește și trântește un alt concurent primește penalizare, mai puțin #93? Sau asta e valabil doar în cursă și la antrenamente e liber la 🎳? :huh:

Foarte spectaculos nu sprintul de azi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Method a spus:

Mi.a plăcut ca a trecut Zarco de MM - in your face 😛

MM anonim...dar mai bine decât sa cada.Asta e nivelul Honda...La fel ca și Q - mergi cât poate materialul,n.ai ce face.Daca forțezi peste limita numa bine nu se termina

Dura intearea pe sub Binder cam la limită, dar mna...racing.

Bine JM finally începe sa bifeze rezultate.

Nu prea ii cade Bine lui Bagnaia când e atacat și de el și de Miller.JM a avut ceva extra azi.

Frumos per total.Bravo.

 

Am văzut o secventa din P2 în care și AM a scăpat ca prin urechile acului sa nu.l mature motoreta lui Vinales identic cu incidentul MM-Zarco.

Îesirea aia de la boxe trebuie modificata clar.

Ducati reigns supreme.

Anul asta sunt unbeatable.(Doamne ajuta sa greșesc)

KTM are cred ca cea mai puternica accelerație pe ieșiri.Fulminant

 

MM a fost băiat deștept.A înțeles finally ca nu se poate - dacă și la el pe circuit dau aia ture în jurul lui,e clar.Tre sa chill și sa accepte - n.are ce face.

Orice mișcare peste limita s.ar fi soldat iarăși cu o căzătură si/sau o penalizare.

 Qua, dupa ce ca nu a mai prins ultimul tur in calificari ca a fost galben, la start era sa fie luat de Bes care la randul lui era sa fie secerat de Esp. nu inteleg ce a vrut sa fac esp cu startul ala fulminant in lateral☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Method a spus:

Am văzut o secventa din P2 în care și AM a scăpat ca prin urechile acului sa nu.l mature motoreta lui Vinales identic cu incidentul MM-Zarco.

Sau Vin, care aluneca paralel cu motocicleta, a scapat ca prin urechile acului de o intrare in/sub motocicleta lu‘ Marquez mic. Aia chiar ar fi putu fi fatala 

Acum 49 minute, RuInCV a spus:

Sunt curios care va fi decizia la lupta dintre Zarco si BB. Se putea termina rau, aveau ceva viteza acolo, dar sincer francezul avea vreo 20-30 cm in fata, deci nu prea il vad vinovat. Cojones ...

No further action.

Ulterior au aratat un incident din primele tururi, tot intre cei doi, dar cu roluri inversate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, RuInCV a spus:

Cel mai anost sprint de pana acum.

Asta a fost ok. Nu l-ai vazut pe cel de saptamana trecuta...

 

Per ansamblu o cursa nici prea prea, nici foarte foarte... 

Foarte slab pilotajul lui MM, pe un circuit pe care era rege.. vreo doua sau trei greseli personale in primele tururi, care i-au compromis cursa. Lipsa de luciditate, in momentele dificile si/sau in pluton il costa, dar se pare ca nu realizeaza aspectul asta... Prestatiile de genul, nu il vor ajuta pe piata transferurilor. 

Q inexistent

Vinales nu stiu ce mai cauta in MotoGP

 

P.S. Bagnaia a terminat pe roti si pe podium. Cade maine? 

 

Pentru cei interesati, pe Eurosport 2 este cursa moto de 24 de ore de la Spa. Live timing aici: https://www.fimewc.com/live-timing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa sprintul de astazi nimeni nu zice nimic de JM vs Bestia😈Ce sa mai, decizie praf a echipei Ducati bazata pe marketing precum si cu Miller.

Zarcoiu si-a jucat cartea, depasirea aia fiind de meditatii.

 

Maine le rupe Bagnaia fasul🎰

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă bucur că nu l-au penalizat pe Zarco. O mișcare la limită, de ultimul tur. Frumos. Îmi pare rău de Binder că nu a reușit să treacă de Marini, era mult mai rapid. Desmo16 este incredibil pe frâne.

 

Legat de Binder, nu a comentat aproape nimic legat de incident. A spus că a fost cam la limită, a trecut mai departe. Îmi place mult de băiatul ăsta.

 

Nu cred că se poate bate nimeni cu Ducati mâine în GP. KTM pot sta aproape câteva ture dar nu pe o durată mai lungă. Restul sunt prea departe.

 

La Aprilia nu cred că este o problemă de piloți, nici Oliveira nu performează (chiar dacă merge pe motocicleta de anul trecut).

 

Quartararo cred că este deja resemnat pe sezonul ăsta. Își ispășește pedeapsa în tăcere.

 

Márquez a reușit să se stăpânească și să nu cadă. Cred că i-a fost greu și a fiert sub casca aia. Dar e ori asta, ori pe jos, cu risc de accidentare.

 

13 minutes ago, Speedy.K said:

Un link pt sprint se poate? Ca am pierdut exact jumatatea interesanta...

 

Aici.

 

2 minutes ago, nike said:

Dupa sprintul de astazi nimeni nu zice nimic de JM vs Bestia😈Ce sa mai, decizie praf a echipei Ducati bazata pe marketing precum si cu Miller.

 

A fost cea mai bună decizie la momentul respectiv, Ducati nu au nimic să-și reproșeze de data asta. Le-au oferit ambilor piloți șanse egale anul trecut, cel mai bun a progresat la echipa oficială. Memento cu performanțele lor respective anul trecut:

  • Enea Bastianini: 4 victorii, 2 locuri secunde, 3 abandonuri pe greșeală personală. Locul 3 la finalul campionatului.
  • Jorge Martín: 0 victorii, 4 podiumuri, 4 abandonuri pe greșeală personală. Locul 9 la finalul campionatului.

E drept că anul ăsta Martín se pare că a învățat să nu mai cadă și a găsit ceva mai multă performanță. Dar asta nu aveau Ducati de unde să știe în 2022. Iar Bastianini nu cred că este încă 100% refăcut. Sper.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, therocketscientist1 a spus:

JM89 are sanse in mod real sa devina campion mondial.

 

Beau pt asta.

cand a preluat conducerea Martin:

 

 

Acum 5 ore, ilarionciobanu a spus:

Inainte de finalul turului 2, MM a primit Track Limits Warning.

Adica pana atunci iesise deja de 3 ori in afara circuitului.

ma intreb daca fiind juma din ture sa nu cumva sa apara mai repede avertismentul?

nu ca m-ar mira sa fi iesit de 3 ori pe verde in 2 ture.

1 oră în urmă, nike a spus:

Dupa sprintul de astazi nimeni nu zice nimic de JM vs Bestia

nu toti is MM sa vina dupa accidentare sa dea coxXx, poate mai are nevoie de putin timp.

traim si vedem.

 

nu uita ca JMartin cadea f des si de-aia au mers pe Basti.

1 oră în urmă, nike a spus:

Maine le rupe Bagnaia fasul

nu fi asa sigur.

Acum 58 minute, PzKpfW a spus:

Márquez a reușit să se stăpânească și să nu cadă.

nu a lipsit mult, a avut ceva iesiri largi in putinul itmp cat a fost pe sticla.

startul a fost bun, a pus un coleg link mai sus cu ce a zis MM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, xt600 a spus:

Per ansamblu o cursa nici prea prea, nici foarte foarte... 

Foarte slab pilotajul lui MM, pe un circuit pe care era rege.. vreo doua sau trei greseli personale in primele tururi, care i-au compromis cursa. Lipsa de luciditate, in momentele dificile si/sau in pluton il costa, dar se pare ca nu realizeaza aspectul asta... Prestatiile de genul, nu il vor ajuta pe piata transferurilor. 

Q inexistent

Vinales nu stiu ce mai cauta in MotoGP

 

P.S. Bagnaia a terminat pe roti si pe podium. Cade maine?

Per ansamblu o cursa superba.Te astepti la un asa nivel sa se bata pana la final 5 concurenti pt prima pozitie?Nu e moto3 aici - nivelul motoretelor e diferit,la fel si al pilotilor.

Foarte bun pilotajul lui MM (la fe ca si al lui Q) - prima cursa in care vad stapanire de sine si luciditate si la MM - daca te rupi ca sa stai pe 3-5 si cazi la fiecare cursa nu e un semn de luciditate - MM trebuie sa invete sa se resemneze (Q mai inteligent,a invatat deja) si sa nu mai forteze 20% peste limita indiferent ca e iubitul lui Sachsen - Honda si Yamaha nu mai sunt motorete de podium.

Greselile pe care le-ai vazut sunt semne ca iar s-a dus peste limita incercand sa recupereze pe frane ce pierdea pe accel - o strategie care merge de cateva ori nu la fiecare viraj :

"on the first lap attacking [I had] one warning at Turn 11, one warning at Turn 1. And then in that case you close [the throttle] a bit and finish the race."

Asked if the Germany sprint was just about seeing the chequered flag, Marquez said: “Yeah, basically yes."

He notes that to get anywhere near the leaders he has to “risk too much”, but Honda riders simply “can’t” push on the bike for any position.

“It’s too much, it’s a lot,” he said of his crashes in Germany.“But at least I’m there, I’m close to the top guys. But the way to be close to the top guys is the way of taking too much risk and the consequence is crashing too much.I analysed the situation and said ‘Ok, here we can’t’. But it’s not a consequence of trying to be there."

“I remember sitting on my sofa watching Jerez, and [Joan] Mir crashed four times during all the weekend fighting for 15th.So, it’s not a matter of ‘I want to be there’. It’s a matter of trying to push but we can’t. So, it’s important to see the real situation.”

“Tomorrow will be better, we will go back to the bike I know and try to finish the best [we can].”

 

Sunt 4 Ducati GP23,cel putin 2 Ducati GP22 + 2 KTM cu piloti foarte buni sau macar decenti backed by echipe puternice,deci 8 (opt) motorete care sunt clar peste Honda si Yamaha - s-a creat in acest an o prapastie intre astia si primii 2 de la japo's - MM si Q.Q a inteles rapid ca problema nu e rezolvabila din pilotaj,MM mai greu ca e (mult mai) incapatanat,dar vad ca pricepe si el pana la urma.

Anul asta cei 2 campioni vor fi anonimi - 2023 e o lectie in umilinta si resemnare pt ei.Csf,n-ai csf.Cred ca amandoi se gandesc la variante "ocolitoare" pt anii ce vin.

Am zis ca nu il vad pe MM sa faca ceva aici in ciuda palmaresului pe Sachsen? - was i right or was i right? :P

Acum 11 ore, nike a spus:

Dupa sprintul de astazi nimeni nu zice nimic de JM vs Bestia😈Ce sa mai, decizie praf a echipei Ducati bazata pe marketing precum si cu Miller.

Zarcoiu si-a jucat cartea, depasirea aia fiind de meditatii.

Am mai zis - poate retrospectiv nu pare,dar Gigi a avut dreptate - privind in 2022,cand JM era precum e MM acum pe jos in 60-70% din curse.

Bastianini a fost superior in 2022,iar cum bine remarca si colegul mai sus,Bestia nu e inca refacut acum.Anul trecut l-a facut sa transpire destul pe Bagnaia cand ala se batea la titlu.

 

Aaa,ca poate Gigi trebuia sa se uite si pe telemetrie (precum a zis JM),sa vada putin si in fata si sa inteleaga diferenta dintre un multiplu campion in clasele mici - JM si un pilot promitator cum e Bestia care poate ori nu poate confirma?Asta da.Dar se stie ca Gigi face de multe ori alegeri nu tocmai bune - vezi aducerea lui Iannone,promovarea lui Dovi ani intregi ca prim pilot fapt ce i-a permis lui MM sa ia cel putin 1 campionat,neprelungirea contractului lui Lorenzo fix cand acesta incepuse sa castige curse,aducerea lui Petrucci samd.

Gigi o arde mult cu all italian iar nationalitatea lui Bastianini a avut un rol in alegerea lui ca pilot la factory - lucru foarte profesionist si contraproductiv.

 

Atacarea campionatului de catre JM are o sansa infima - Ducati e totusi o echipa foarte puternica si Bagnaia e un pilot complet,desi are scapari.Dar da,ar fi frumos sa ia JM campionatul - o palma cat casa data lui Gigi :bounce:.Din pacate imi vine greu sa sper macar in asa ceva,desi sunt fan JM...

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, PzKpfW a spus:

Mă bucur că nu l-au penalizat pe Zarco. O mișcare la limită, de ultimul tur. Frumos. Îmi pare rău de Binder că nu a reușit să treacă de Marini, era mult mai rapid. Desmo16 este incredibil pe frâne.

 

Legat de Binder, nu a comentat aproape nimic legat de incident. A spus că a fost cam la limită, a trecut mai departe. Îmi place mult de băiatul ăsta.

 

Nu cred că se poate bate nimeni cu Ducati mâine în GP. KTM pot sta aproape câteva ture dar nu pe o durată mai lungă. Restul sunt prea departe.

 

La Aprilia nu cred că este o problemă de piloți, nici Oliveira nu performează (chiar dacă merge pe motocicleta de anul trecut).

 

Quartararo cred că este deja resemnat pe sezonul ăsta. Își ispășește pedeapsa în tăcere.

 

Márquez a reușit să se stăpânească și să nu cadă. Cred că i-a fost greu și a fiert sub casca aia. Dar e ori asta, ori pe jos, cu risc de accidentare.

 

 

Aici.

 

 

A fost cea mai bună decizie la momentul respectiv, Ducati nu au nimic să-și reproșeze de data asta. Le-au oferit ambilor piloți șanse egale anul trecut, cel mai bun a progresat la echipa oficială. Memento cu performanțele lor respective anul trecut:

  • Enea Bastianini: 4 victorii, 2 locuri secunde, 3 abandonuri pe greșeală personală. Locul 3 la finalul campionatului.
  • Jorge Martín: 0 victorii, 4 podiumuri, 4 abandonuri pe greșeală personală. Locul 9 la finalul campionatului.

E drept că anul ăsta Martín se pare că a învățat să nu mai cadă și a găsit ceva mai multă performanță. Dar asta nu aveau Ducati de unde să știe în 2022. Iar Bastianini nu cred că este încă 100% refăcut. Sper.


Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca mintile luminate se vor lumina si mai mult si sa observe ca degeaba esti pilot talentat daca nu ai material super competitiv te zbati in pluton.

Si aici vorbesc de curse nu doar pe un tur rapid sau calificari.

 

 

theodoros.gif

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Per ansamblu o cursa superba.

 

Foarte bun pilotajul lui MM (la fe ca si al lui Q) - prima cursa in care vad stapanire de sine si luciditate si la MM 

 

Greselile pe care le-ai vazut sunt semne ca iar s-a dus peste limita

 

..... si Bagnaia e un pilot complet,desi are scapari.

 

Daca asta a fost o cursa superba!! atunci inteleg de ce inghiti orice iti baga pe gat Dorna si F1. Da, poate fata de bull shit-ul F1, o fi fost superba.

Nu! Nu a fost superba. A fost o cursa ok si atat. Mai buna decat cea de etapa trecuta. O cursa, pe care nu regreti daca nu ai vazut-o, dar nu regreti nici ca ai pierdut timpul uitandu-te la ea. Pana la "superba", insa...

Nu mi-ai raspuns daca ti-a placut cursa de data trecuta. :D 

 

Ai facut parte vreodata dintr-un juriu? Ar fi bine sa nu... este clar ca ai niste criterii numai ale tale de a face aprecieri de valoare. Deci, omul ajunge dupa primul viraj undeva pe 5 (parca) si in loc sa isi conserve pozitia, sa astepte sa ii intre pneurile in temperatura, etc, etc, forteaza ca bolovanul, face greseli una dupa alta si ajunge pe 11 dupa doar cateva tururi, face turul cu o secunda mai lent, iar tu spui ca pilotajul lui a fost foarte bun... :baldy::rusinica: Ce sa mai zic.. 

Conteaza de ce a facut greselile??? Conteaza ca le-a facut. Asta se numeste pilotaj bun, colegu?? Daca s-ar fi dat note la impresia "artistica", cat i-ai fi dat?? Stiu, stiu, nota 10... a facut un pilotaj foarte bun.. 

 

Clar este un pilot complet!!!! :crack::lol:Ce mai conteaza niste scapari acolo... :crack:

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va semna vreodată Ducati cu MM, care ar pleca mâine (bine, nu poate) pe jumătate din bani, ca să mai ia 2 titluri, să-l depășească pe Rossi? 

Vor uita ăia povestea din 2015 făcută zeului lor? :closedeyes: 

 

Niciodată cred. :D

Au campioni italieni din școala lui Rossi. 

 

Sau când va face MM 35 de anișori, îi vor da una?

Bine, dacă nu se va apuca de gimnastică acrobatică până atunci. 

Stă ceva prin aer, forțând limitele... 

Ce înseamnă domnule să câștigi încrâncenat toate bătăliile dar să nu vezi nițel în viitor cum vei pierde războiul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, September a spus:

Ce înseamnă domnule să câștigi încrâncenat toate bătăliile dar să nu vezi nițel în viitor cum vei pierde războiul. 

f poetic dar omu are 8 titluri.

despre ce vorbim?

 

legat de pierdut contactul cu realitate - vezi in oglinda :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, xt600 a spus:

Nu am vazut tranta.. urmaresc cursa de de 24 de ore de la Spa... Oricum, este in nota in care ne-a obisnuit... un pilotaj foarte bun.. ;) 

hate ieftin☺️.  
Deznadejde se citeste pe comportamentul lui MM. E prima data cand MM nu se msi grabeste spre boxa.

nu sunt fanul lui, dar azi s-au clarificat 2 lucruri:

1. S-a distrus mitul pilotului care merge la limita si salveaza. 
2. modul in care MM abordeaza lucrurile, tot timpul la limita.

 

Anul asta o sa avem la final 1-2-3 ducati cel mai probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...