Sari la conținut

2. Grande Prémio Tissot de Portugal


Postări Recomandate

Acum 15 minute, xt600 a spus:

Bineinteles ca nu, dar daca te uiti pe inregistrare si pe poza postata de colegul @September intre el si vibrator mai erau vreo 3 m de pista, avea loc berechet sa faca  o depasire curata. S-a lacomit si Bag si a iesit si el mai larg decat ar fi trebuit. In ceea ce ma priveste, eu consider ca a fost incident de cursa, dar chiar si asa, in cazul de fata nu i se poate imputa lui MM contactul. Are el bube in cap, dar nu e cazul acum. 


vezi ca virajul respectiv este unul cu dublu apex. Peco era unde tb sa fie, MM era larg.

de ce cred ca si Bag a fortat este ca la pozitia mobrei, cred ca rata si el al doilea apex. 
este clar ca a lasat frana ca sa nu-l lase pe MM sa inchida.

de aiA zic ca, ce a facut Bag acuma este oglinda cu ce facea MM cu honda, cu diferenta ca honda o cotea mai rapid din slide

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 372
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 54 minute, Speedy.K a spus:


Nu, Peco a intrat SUB Marquez si asta aculcat-o peste el. E mare diferenta, nu-mi mai pune vorbe in gura.

 

 

 


S-a vazut clar pe reluare ca Peco a pierdut-o exact dupa ce Marquez l-a atins. La inclinarile alea e suficient un deget pus pe carena.

.

Nu ti-am pus nici o vorba in gură.

Deci daca eu vin in spatele tau si iti trag una in spatele genunchiului si tu cazi peste mine se cheamă ca tu te-ai lăsat pe mine.. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:


Foarte ok comentariul la Prima, doar ca lipseste cu desavarsire. Le tin aia din regie calea atat de jos incat nici cu castile pe urechi nu reusesc sa aud nimic.

Probabil ca ai o problema tehnica. La cursa de azi s-a auzit perfect. De obicei un micofon se auzea mai tare si altul mai incet, dar lucrurile s-au reglat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depasire cu contact in Sprint. Depasire cu dubla cazatura in cursa mare. Oh, yeah, MM is back, dupa cum a zis ieri @PzKpfW, desi sigur se referea la altceva.

 

Cum se face ca de multe ori trasa pe care vrea el sa mearga este deja ocupata? Baietii buni n-are noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, B.B. a spus:

Nu ti-am pus nici o vorba in gură.

Deci daca eu vin in spatele tau si iti trag una in spatele genunchiului si tu cazi peste mine se cheamă ca tu te-ai lăsat pe mine.. 

 

 


Visezi . Reminiscente din epoca ciubotica.

Acum 8 minute, MirceaB a spus:

Probabil ca ai o problema tehnica. La cursa de azi s-a auzit perfect. De obicei un micofon se auzea mai tare si altul mai incet, dar lucrurile s-au reglat.

Eu am vazut cursa pe DigiOnline, pe net. Se auzeau comentatorii cum am spus. Tot pe platforma aia comentariul de pe Digisport se auzea normal. Nu stiu de la ce era, dar era rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Speedy.K a spus:


 Reminiscente din epoca ciubotica.

Pe-astea le au doar gălbejiții. Uită-te la ENEOS căruia i se umezesc izmenele de fiecare dată când o trântește inamicul etern MM.

Pe vremuri se spunea că MM era favorizat de Dorna. Acum nu văd de ce Dorna n-ar ține cu Pecco, dacă ar fi fost vorba de vreo penalizare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Geologu a spus:

Pe-astea le au doar gălbejiții. Uită-te la ENEOS căruia i se umezesc izmenele de fiecare dată când o trântește inamicul etern MM.

Pe vremuri se spunea că MM era favorizat de Dorna. Acum nu văd de ce Dorna n-ar ține cu Pecco, dacă ar fi fost vorba de vreo penalizare. 


Probabil ca ar tine. Dar ce dreaqu penalizare?! Dupa mine a fost "just racing".

Oricum, imi place ca lumea se intarata desi am zis de la inceput ca am aruncat-o just for flame...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS adevaru' e ca dpmdv miscarea "de culcare" s-a asemanat foarte mult cu incidntul cu Vale. Diferenta a fost ca ala i-a intors-o in asa fel incat el sa nu cada. Meserie, spre deosebire de Peco. 🤪😜🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Speedy.K a spus:

PS adevaru' e ca dpmdv miscarea "de culcare" s-a asemanat foarte mult cu incidntul cu Vale. Diferenta a fost ca ala i-a intors-o in asa fel incat el sa nu cada. Meserie, spre deosebire de Peco. 🤪😜🤣

Numai că Pecco nu s-a uitat de trei ori în ochii lui MM înainte să îl scoată de pe trasă și n-a dat cu copita. 😋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Speedy.K a spus:


 

Eu am vazut cursa pe DigiOnline, pe net. Se auzeau comentatorii cum am spus. Tot pe platforma aia comentariul de pe Digisport se auzea normal. Nu stiu de la ce era, dar era rau.

Atunci asta-i cauza. La tv se aude foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Geologu a spus:

Numai că Pecco nu s-a uitat de trei ori în ochii lui MM înainte să îl scoată de pe trasă și n-a dat cu copita. 😋


Nu, pentru ca viteza era mai mare si Peco nu e Vale. Cat despre dat, stii parerea mea, legea actiunii si reactiunii.

Plus ca Peco n-avea si motivele anterioare. El doar a vrut sa recastige locul pierdut.

Acum 6 minute, MirceaB a spus:

Atunci asta-i cauza. La tv se aude foarte bine.

Posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Geologu a spus:

Uită-te la ENEOS căruia i se umezesc izmenele de fiecare dată când o trântește inamicul etern MM.

Dracu', am rămas fără izmene în 20 23! Italian style. :D

Adevărul e că după faza asta cred că Gigi + crashquez = 💔.

Acum 26 minute, Geologu a spus:

MM era favorizat de Dorna. Acum nu văd de ce Dorna n-ar ține cu Pecco

"Somos espanoles" îți spune ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, damager a spus:

crede-ma, stiu aia exact unde e. Eu nu te-ai facut nici fan, nici hater acuma ti-ai schimbat parerea, stia unde e, dar nu stia exact unde☺️.  Daca eu, care sunt in nimeni stiu cand e unul un roata mea, crede-ma, aia stiu exact unde e, mai ales cand iesi larg. De aia a si vrut sa inchida rapid, daca eram mai rapid, tinea trasa mai larga si il depasea pe accelerare, teoretic avea mai multa viteza pe viraj.

Pai implicit daca ma acuzi de subiectivism inseamna voalat ca ma faci fan.Cine e subiectiv? - cineva care are simpatii pt MM in cazul de fata.No biggie oricum,sunt obisnuit sa fiu acuzat.Am tinut doar sa semnalez ca tot eu l-am criticat nu mai departe de azi dimineata pt block-pass'ul nesimtit la JM din sprint...azi dimineata nu mai eram subiectiv?sau mi-am schimbat din nou parerea ahahahha

 

Nu,nu mi-am schimbat parerea cu privire la ceea ce am zis - am detaliat doar si repet - nu am dat de inteles ca MM nu stia ca ala era in coasta lui - nu avea cum sa nu stie din moment ce in secunda anterioara tocmai ce trecuse de el - insa clar nu stia cand a inchis ca Pecco va fi acolo - altfel nu intra ca talanul cu capul in carena lui nu?

Pt ca daca tu implici ca MM stia la milimetru unde era Pecco inseamna ca MM - logic - a intrat inadins cu capul in motoreta lui Pecco - iar asta mi se pare aberant.

 

Eu zic ca MM a fost nitel wide dar nu asa mult incat sa nu incerce sa nu inchida si normal ca intre a alege sa dea inapoi sau sa inchida agresiv a ales agresivitatea...ca asa e nascut.

Pe mine nu ma mira absolut deloc ce a facut MM - ma mira Pecco.SI ma mira intr-un mod placut.Chiar daca,dupa cum am mai zis,azi a iesit rau pt lupta lui la campionat,cred ca atat dpdv cohones cat si dpdv politic a pus un mare picior in prag.Ma inclin.

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Bineinteles ca nu, dar daca te uiti pe inregistrare si pe poza postata de colegul @September intre el si vibrator mai erau vreo 3 m de pista, avea loc berechet sa faca  o depasire curata. S-a lacomit si Bag si a iesit si el mai larg decat ar fi trebuit. In ceea ce ma priveste, eu consider ca a fost incident de cursa, dar chiar si asa, in cazul de fata nu i se poate imputa lui MM contactul. Are el bube in cap, dar nu e cazul acum. 

Dupa cum zice si colegul ,cred ca Pecco a dat si el nitel drumul la frane,s-a culcat pe interior si a zis "ba pe-a matii bai smechere,oi avea tu 8 da am si eu 4? boabe,and now let me show you my balls" :D

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Mai, copchilu' piloteaza KTM-ul ala ca pe o motoreta de Moto2. Exact acelasi stil pe care il avea la clasa anterioara. Si cred ca asta este modul corect de a merge cu motociceta KTM. Si Binder o arunca in toate partile. Aici, stilul asta de mers nu l-a penalizat, dar in prima etapa, la Lusail, nu i-a iesit la fel de bine. Alt grip, alte conditii. Daca vrea sa fie, cursa de cursa, la bataie cu baietii din top trebuie sa invete gestiune de pneuri. Dar baiatul prinde repede si, repet, are un stil superb de pilotaj. In plus, spre deosebire de altii, ... stim noi cine... :D pustiul nu are prea mult stres in a face depasiri, inclusiv la pilotii de top si recupereaza frumos. 

nu,nu nu e asa de simplu pt mine a fost mindblowing - BB daca face la fel ca el (a si facut in multe curse overriding masiv),la sfarsit de cursa il vezi schiopatand pe acceleratie de la 7-8 in jos ca nu mai are guma nimic - asta inca ataca la Vinales in penultumul tur.

Unde era Binder care e top dog la KTM?Putem sa il luam de etalon clar.Acosta a fost ....mult peste asteptari.Mi-a adus aminte de Marquez 2013 dar mai elegant mai rasat.

 

Wtf - a fost ceva cu gumele cu track'ul cu idk - nu stiu daca ai observat dar cursa a avut...25?26 de tururi?

stim povestea - primele 2 tururi blana orbitoare pt a castiga cat mai multe pozitii posibil dupa start,apoi tyre management si iar tyre management pana vedem "5/6 laps remaining".Atunci incep sa mareasca stroke'ul pe rezervor gol si sa se forteze unul pe altul sa isi dea call sa vada care cata guma mai are.Atunci cate unii mai fac fastest lap.

Ori nu stiu daca ai observat dar prin turul 12 Bagnaia i-a dat un fastest lap si dupa aia la un tur distanta JM i-a intos inapoi moneda cu Vinales cam in aceeiasi timpi - au inceput sa mearga tare de la jumatatea cursei si nu s-au mai oprit pana la final.

Ceva a fost cu grip'ul - la Acosta s-a vazut cel mai bine,dar si ceilalti au mers ff tare de foarte devreme - circuitul asta e foarte bland cu gumele ? sau idk dar ceva a fost total diferit fata de normal.

Acum 32 minute, Geologu a spus:

Numai că Pecco nu s-a uitat de trei ori în ochii lui MM înainte să îl scoată de pe trasă și n-a dat cu copita. 😋

:lol: Genial.Foarte adevarat insa can't argue that :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, xt600 a spus:

Am inteles eu bine engleza lui Pecco? a zis "this is likely gonna happen again"? Ahaahhaha genial.Omul imi e din ce in ce mai simpatic.

 

Sa inteleg din ce zice Marquez ca au vorbit in particular dupa si Pecco a recunoscut ca a gresit? "he knows which mistake he did?"

Bagnaia and Marc Marquez' Portimao crash from all angles

Din unghiul de final,care reda incidentul din perspectiva spaniolului,eu nu il pot gasi pe MM vinovat,imi pare rau.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Geologu a spus:

o tâmpenie debitată de Gheorghe

Dorna - spanioli

crashquez - spaniol

Bagnaia - italian

🛎️ ?

 

Acum 21 minute, Method a spus:

au vorbit in particular dupa si Pecco a recunoscut ca a gresit?

Nu

Acum 31 minute, danypop a spus:

Pdv crashquez: Pecco a tras prea tare pt cele 2 puncte aflate în joc. Dar el ce plm a făcut?!? Nu tot pt 2 puncte a tăbărât pe el? Sau i se cuveneau lui punctele? :huh: Ce-i permis Cezarului nu-i permis măgarului sau cum? 🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Method a spus:

Am inteles eu bine engleza lui Pecco? a zis "this is likely gonna happen again"? Ahaahhaha genial.Omul imi e din ce in ce mai simpatic.

 

Sa inteleg din ce zice Marquez ca au vorbit in particular dupa si Pecco a recunoscut ca a gresit? "he knows which mistake he did?"

Bagnaia and Marc Marquez' Portimao crash from all angles

Din unghiul de final,care reda incidentul din perspectiva spaniolului,eu nu il pot gasi pe MM vinovat,imi pare rau.

Da, cam greu de inteles Peco in declaratiile in limba engleza, insa in esenta a spus ceva de genul: "Marc a incercat sa ma depaseasca si a iesit larg, a incercat sa inchida linia (trasa) si ne-am ciocnit" Nici mie nu mi se pare ca MM a fost vinovat si chiar imi pare rau pentru canalie ca nu a terminat cursa asta. Pana la crash, a mers foarte bine. Pe de alta parte, nush' cum drack face, dar numai unde este el pe circuit se intampla cate una de asta... :D

 

Dincolo de incidentul asta, trebuie remarcat ca JM a mers perfect astazi si, ceea ce este foarte important, are 60 de puncte, fata de doar 37 ale lui Bag. Are de recuperat italianul... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat cu Peco si MM.

 

Acosta campion..

 

O sa fie un an greu pentru Peco.

Bine ca a semnat pe 2 ani :crack:

Acum 6 minute, Cavaleru a spus:

sa nu ne facem griji, e loc destul si pt JM sa cada ;)

clar, sezonul e lung.

de la jumate incolo incepi sa-ti faci griji de diferente de puncte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, apriliacluj a spus:

Pana la 96 de puncte nu e bai, le recupereaza Pecco

Been there, done that :)

 

da dar Pramac nu e Yamaha :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...