Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Din 2006 de cind mi-am luat Dakarul nou de la reprezentanta BMW din TM am bagat numai ulei de la ei. E mineral si din ce stiu eu e Castrol. Am deja aproape 60.000 de km facuti cu utilajul si nu am avut absolut nici o problema. Acelasi ulei il folosesc si la GS-ul lui nevasta-mea. Ea are deja 45000 km cu el. Eu sunt convins ca cei de la BMW stiau in 2006 ca s-au inventat uleiurile sintetice de diverse calitati si cu toate astea au recomandat cu voce tare utilizarea de ulei mineral. Eu merg pe recomandarea lor. Schimburile le fac cam pe la 5000-6000 km. dar asta e piticul meu de pe creier, nu ca ar fi absolut necesar.

ce indicativ are uleiul castrol mineral.(ce scrie pe bidon)MS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iartă-mă, dar chiar nu-ți înțeleg raționamentul:

- pari foarte convins că ceea ce scrie în manual este de urmat cu strictețe (nu-i un lucru rau...), deci n-ai nevoie de păreri.

- subiectul "uleiuri" s-a mai dezbătut intens aici cât și pe alte alte forumuri (un "search" te-ar edifica foarte rapid...).

 

Pentru care motiv ai redeschis discuția? Nu vrei să afli nimic și nici nu ne spui nimic nou... :scratch:

 

Sper să nu te supere cele spuse de mine, nu asta-i intenția mea. :friends:

Pe alte forumuri moto nu am intrat, am citit pe acest topic primele 40 de pagini unde am gasit cativa useri care au spus ce pun dar fara argumente. Argumente la uleiul mineral nu sunt nevoite odata ce acesta este uleiul recomandat de producator. Majoritatea pune sintetic. Vreau sa aflu care este totusi rationametul celor care pun ulei sintetic desi in carte scrie clar sa nu pui. Eu unul cand vad ca majoritatea face un lucru ma gandesc: ori fi toti nebuni/prosti sau chiar au dreptate?

Cam asta ar fi rationametul... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mineral 20w50 actevo,ala este pe bmw gs?am vazut in oferta la louis.nu stiu sigur daca ala este sau mai este si alt castrol mineral,dar vreau cu viscozitate mai mare la cald.au si 20w40 .15w50 or avea tot mineral.ms

Editat de brake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mineral 20w50 actevo,ala este pe bmw gs?am vazut in oferta la louis.nu stiu sigur daca ala este sau mai este si alt castrol mineral,dar vreau cu viscozitate mai mare la cald.au si 20w40 .15w50 or avea tot mineral.ms

 

Tati, baga 15w50 Motul 5100(semi-sintetic) si n-ai probleme :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand oil filter insert 11412343118 50ron. M-am ales cu doua (nu stiam ca mai e unul in kitul de inspectie motor :) ). Este doar filtrul, fara garnituri sau altele.

 

In aprox 2 saptamani mai fac o comanda pe realoem. Comanda minima (la ei) e 120 pentru oe si 200 pentru oem. Daca e cineva care vrea piese mici sau nu are comanda suficienta dati un pm (evident, daca sunteti din Buc).

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna...in sfarsit intru in randul vostru. Curand mi-am luat un Gs din It,e din 07/2002 cu 5 k km la bord. iata si ceva poze cu brunetica mea : :friends:

post-62984-0-49642800-1328882395_thumb.jpg

 

 

 

 

stiti ce sentiment straniu e ca nu am putut s-o conduc 1 km din cauza conditiilor climaterice???? :baldy:

post-62984-0-90043200-1328882421_thumb.jpg

post-62984-0-96585900-1328882471_thumb.jpg

post-62984-0-62034300-1328882501_thumb.jpg

post-62984-0-96529800-1328882554_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna...in sfarsit intru in randul vostru. Curand mi-am luat un Gs din It,e din 07/2002 cu 5 k km la bord. iata si ceva poze cu brunetica mea : :friends:

post-62984-0-49642800-1328882395_thumb.jpg

 

 

 

 

stiti ce sentiment straniu e ca nu am putut s-o conduc 1 km din cauza conditiilor climaterice???? :baldy:

 

Foarte sexy brunetica asta a ta! Felicitari si sa o stapanesti sanatos! beer.gif

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand oil filter insert 11412343118 50ron. M-am ales cu doua (nu stiam ca mai e unul in kitul de inspectie motor :) ). Este doar filtrul, fara garnituri sau altele.

 

In aprox 2 saptamani mai fac o comanda pe realoem. Comanda minima (la ei) e 120 pentru oe si 200 pentru oem. Daca e cineva care vrea piese mici sau nu are comanda suficienta dati un pm (evident, daca sunteti din Buc).

 

Ce presupune kitul de inspectie motor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce super arată pe negru! Felicitări! Dar aia ku 5k km nu trebuie înghițită,atîta faci lejer în jumătate de an. La revizie cu ea!

Multumesc....tind sa cred ca sunt reali...m-a asigurat amicul(e motociclist) care mi-a luat-o,gumele sunt originale(pe fata chiar are perisori),placutele de frana originale,mai toate consumabilele+ca tipul mai avea in curte un Jaguar si un Land Rover si nici macar nu s-a sinchisit sa sterga praful de pe ea cand a fost sa o ia. :rolleyes:

 

Multumesc....tind sa cred ca sunt reali...m-a asigurat amicul(e motociclist) care mi-a luat-o,gumele sunt originale(pe fata chiar are perisori),placutele de frana originale,mai toate consumabilele+ca tipul mai avea in curte un Jaguar si un Land Rover si nici macar nu s-a sinchisit sa sterga praful de pe ea cand a fost sa o ia. :rolleyes:

ultima revizie a fost facuta vara trecuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si la multi Km, schimba toate lichidele si filtrele aer/benzin/ulei + obigatoriu saiba cupru surub de golire ulei/antigel nu te increde, ulei ,antigel,lichid frana, dupa cum vad e sub minim in rezervorul din spate si e cam negru la 5000 km ar trebui sa fie aproape transparent.Daca e negru cum se vede are pe putin 25000, iti poti da seama de km dupa uzura mansoanelor, uzura foii spate(dinti ascutiti) disc frana spate uzat cu umar, placutele si caucioacele se pot schimba cu originale noi, completaza cu apa distilata bateria si incarc-o ca altfel ingheata si adios baterie, vad ca nu are abs cat ai dat pe ea?

altfel arata bine (altu care tre" sa dea de beut, ne vedem la BMW camp :cheers: )

numa"bine

Editat de 66c-bmw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si la multi Km, schimba toate lichidele si filtrele aer/benzin/ulei + obigatoriu saiba cupru surub de golire ulei/antigel nu te increde, ulei ,antigel,lichid frana, dupa cum vad e sub minim in rezervorul din spate si e cam negru la 5000 km ar trebui sa fie aproape transparent.Daca e negru cum se vede are pe putin 25000, iti poti da seama de km dupa uzura mansoanelor, uzura foii spate(dinti ascutiti) disc frana spate uzat cu umar, placutele si caucioacele se pot schimba cu originale noi, completaza cu apa distilata bateria si incarc-o ca altfel ingheata si adios baterie, vad ca nu are abs cat ai dat pe ea?

altfel arata bine (altu care tre" sa dea de beut, ne vedem la BMW camp :cheers: )

numa"bine

 

Nivelul si culoarea lichidului de frana nu tin numai de nr de km ci si de vechime , sunt totusi 10 ani.

 

Filtrul de ulei si garnitur/saibe.

si ce cod are ? cat te-a costat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nivelul si culoarea lichidului de frana nu tin numai de nr de km ci si de vechime , sunt totusi 10 ani.

 

 

si ce cod are ? cat te-a costat?

 

saibele de cupru cred ca au costat un leu bucata :D iar filtru de aer si cel de ulei 107 lei amandoua de la bmw cod filtru ulei 11412343118;o ring =11417654013; f aer=13712345232;ulei 20w50=114 lei/litru

intri pe net RealOEM.com BMW Parts Catalog si-ti alegi piesa si codul dupa tipul de moto.

Lichidul de frana se schimba ca si uleiul cel putin la doi ani absoarbe apa si nu mai e asa de eficace nu cred ca nu l-a schimbat de 10 ani si a mers doar 500 km pe an oricum daca o intretii cum trebuie poti linistit atinge suta(de km) ;)

Editat de 66c-bmw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si la multi Km, schimba toate lichidele si filtrele aer/benzin/ulei + obigatoriu saiba cupru surub de golire ulei/antigel nu te increde, ulei ,antigel,lichid frana, dupa cum vad e sub minim in rezervorul din spate si e cam negru la 5000 km ar trebui sa fie aproape transparent.Daca e negru cum se vede are pe putin 25000, iti poti da seama de km dupa uzura mansoanelor, uzura foii spate(dinti ascutiti) disc frana spate uzat cu umar, placutele si caucioacele se pot schimba cu originale noi, completaza cu apa distilata bateria si incarc-o ca altfel ingheata si adios baterie, vad ca nu are abs cat ai dat pe ea?

altfel arata bine (altu care tre" sa dea de beut, ne vedem la BMW camp :cheers: )

numa"bine

Multumesc....bateria am scos-o si am incarcat-o(acum e la caldurica). am observat si eu ca lichidul de frana e cam putin(ma gandeam sa-l completez)....in legatura cu nr de km nu stiu ca sa mai zic...va invit sa veniti sa da-ti o tura ce ea...fac eu cinste cu un vin fiert de casa :cheers: . Pe ea am dat 2600e,dar nu a vrut tipul sa mi-o radieze el asa ca a facut actele pe nm amicului care a rezolvat totul(m-a costat ceva modestitatea italianului de a nu o radia). Acasa am adus-o cu un autocar de tranport persoare(bineinteles in remorca)si pretul l-a calculat aproape la kg. Vizavi de mansoane, scarite nu pot sa zic decat ca sunt impecabile(o fi mers macaronarul fara maini si cu picioarele suspendate :rolleyes: )...Toate cele bune :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...