Jump to content

Recommended Posts

Dunlop Sportsmart sau Michelin pilot power 3?

Am pus Michelin Pilot Power 3 pana la urma.

Tu esti cel care a cazut pe Cheia?

Scuze, era un topic pe SBZ, tot GSR, acelasi tip de cauciuc.

Deci ?

QUALIFIER II sau PILOT POWER 2CT ?

a cam ramas in pom discutia :)

acum am vazut

Edited by alecs_the_boss

Nici una in situatia in care vrei curbe si genunchi pa jos !!

Daca vrei sa nu ne vedem la spital am si SH (20-40 min pe pista) am si noi.

0729.269.092 sau 07.678.55.797.

Nici una in situatia in care vrei curbe si genunchi pa jos !!

de ce?

De vanzare. :))

Salutare!

Vreau sa-mi cumpar 2 cauciucuri pentru motocicleta mea si nu stiu de care.

Fiind "noob" in materie de anvelope, am rugamintea sa ma ajutati sa-mi aleg gumele pentru moto.

Bugetul ar fii 800-900 pentru ambele, si probabil o sa le cumpar decalat... din cauze financiare.

Mentionez ca nu conduc sportiv si de ploaie ma cam feresc.

Dimensiunile anvelopelor ar fii: Fata = 90-90-19. Spate =110-90-18.

Motocicleta mea seamana cu asta:

http://www.google.com/imgres?sa=X&biw=1600&bih=785&tbm=isch&tbnid=3Ny3fYoP0IQwKM:&imgrefurl=http://www.dotheton.com/forum/index.php%3Ftopic%3D15223.0&docid=XQaMugchBh_RgM&imgurl=http://i13.photobucket.com/albums/a284/amatoer10/motorcycles/P1010482.jpg&w=799&h=598&ei=ZGH9UbOFJKiL4gTtwYHoBQ&zoom=1&ved=1t:3588,r:7,s:0,i:101&iact=rc&page=1&tbnh=179&tbnw=229&start=0&ndsp=18&tx=75&ty=67

Mersi anticipat!

bt45 gasesti pe dimensiunile astea mai ciudate, metz lasertec, pirelli sport demon, daca ai si alte dimensiuni in carte sau daca te doare in basca... nu stiu pe la michelin daca au ceva...

Mersi pentru raspuns!

Ca sa pot cumpara anvelopele, trebuie in prima faza sa inteleg de cate feluri sunt, cum se clasifica, cum pot sa le "imperechez".

Daca aveti ceva link-uri sau ceva referinte catre info de genu...as fii recunoscator!

Nu stiu cum...dar uitandu-ma la gumele de pe moto, am obs. ca dimensiunile difera fata de cartea tehnica, adica :

Fata: 100-90-19 (cartea tehnica: 90-90-19) - as merge pe : Dunlop Arrowmax Streetsmart 100/90-19 57V

Spate: 120-90-18 (cartea tehnica: 110-90-18) - as merge pe : Dunlop Arrowmax Streetsmart 120/90-18 65H

Stiti ceva despre gumele astea?

Am auzit vorbindu-se despre anvelope cu profil radial sau transversal...ce inseamna?

Nimeni..nimic? :blush: :blush: :blush:

am si eu un bmw f650st si m-am gandit sa-i montez niste cauciucuri offroad.problema e ca pe fata de 19 gasesc mai usor.stie cineva daca merge anvelopa de 19 in loc de 18?

Salut!

Am si eu o nedumerire... Trebuie neaparat sa schimb cauciucul spate de pe o Honda Cbr 125r si nu stiu daca merge sa pun un cauciuc cu o marime mai mare ( cel initial este de 100/80), as dori sa stiu daca pot pune unul pe 110 sau 120...

Asfalt uscat!

Merge un 110. I-am pus la CBR-ica sora-mii..dar, sa o duci la vulcanizare, ca nu sare talonul pe janta fara presiune mare..

120 nu prea are loc la bascula.

Succes.

Edited by eugenkawa

Am de ales intre:

Bridgestone TW40 TW39

Bridgestone TW202 TW201

Dunlop K460 K460

...care e mai bun?

Edited by BlackLord

Salutare din nou. Urmeaza sa-mi schimb cauciucurile la Honda CBR F3 din 98.

Intrebarea mea este, ce cauciucuri sunt recomandate, sau imi recomandati pentru inceput?

As vrea sa le iau noi, avand bugetul undeva la 1000 lei + - 100 lei.

Ce marca si model de cauciucuri sunt bune?

Dimensiunea rotilor este 120/60/17 fata si 160/60/17 spate.

Bune pentru ce?

Ce o sa faci cu motocicleta? Mergi cu ea in orice conditii, iesi numai cand e soare, iesi si cand e frig, pe ploaie iesi?

Preferi sa te tina mai mult dar cu o aderenta mai scazuta sau preferi ceva mai lipicios care te tine mai putin?

Salutare,

Eu m-am dat un sezon juma' pe o pereche de Pirelli Diablo Rosso II si sunt foarte multumit de ele. Dupa 13.000 km s-a ''consumat'' fata iar spatele mai tine vreo 5000km deci, sunt destul de economice (la stilul meu de mers, nu exagerat de agresiv si foarte des cu pasager). Acum un an juma' am dat pe set 1100 lei ...

Dimensiunea cauciucurilor e identica cu a ta (deh, motociclete din '98 :) ) deci pretul ar trebui sa fie cam la fel. Ai grija insa ca exista doi indici diferiti de incarcare: H (55H+69H) si W (55W + 69W) ... H-ul este mai ieftin dar sunt proiectate pentru o viteza maxima de 210 km/h in timp ce W-ul este pana la 270 km/h.

Bafta!