Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

lol, am 955i de vreo 6 ani... cred ca stiu despre ce vorbesc! tester pt. ce mama dracu'? se pot masura senzorii si injectoarele bine0-mersi... repet, nu e vreo racheta...

Pai bine te-am gasit atunci.

De ce nu ai zis nimic pana acum?Dupa ce ca sunt putini posesorii de triumph,mai stau si ascunsi...

Din ce an e a ta?E modelul cu mono-bascula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tester..pentru ca iti usureaza foarte mult munca atunci cand ai probleme de electronica.

O vizionare simpla a datelor live a unui motor in functionare iti poate spune multe despre el,asta daca stii sa "vorbesti"pe limba lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Asta cu uleiul revitalizant e ca pasta de dinti care iti repara dintii.Adică ai carii,te speli cu pasta asta de dinti si se face dintele la loc.Sau poate uleiul e vreo zeama de redbull si o ia motorul pe steroizi,dar cine stie poate chiar exista asa ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Asta mi-a recomandat mecanicul si sunt in dubii ... cica au un revitalizant foarte bun pentru motor si ca pret este ca un motul sau bel ray ... fabrica este in Ucraina.

mai usor cu pianul sa nu cazi pe scari!

Ptr diagnosticare calumea a motorului ti-as recomanda sa faci o vizita la service-ul mecanicului Cesar de pe forum.

Tot la el gasesti si uleiuri de calitate Fuchs ptr moto.

Sau contacteaza-l pe userul kappy666 pe PM sa iti recomande el personalizat pe aplicatie, ulei auto bun, sa pui la tine in moto. Omul acela chiar se pricepe si stie ce spune.

Bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scurt ! 300v 15w50 Factory Line , sportiva. La cati km este recomandat schimbul ? Motul cati recomanda ?

Va multumesc !

(Stiu ca s-au tinut niste prezentari Motul si poate cineva de pe aici a fost si stie)

 

ps: umbla vorba prin sat ca se schimba la 3000 km.....

Editat de theos_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu schimbam 300V-ul la CBR954 cu care mergeam pe strada, la 5-7000km. Si cutia de viteze mergea ceas. Ii dadeam blana pe autostrada. In oras se facea pipi uleiul dupa 3000km, insa cutia mergea fara probleme. La R1 il schimb la max 1000km, dar asta numai la track.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit sa trec la 7100 care se zice ca 'duce' mai multi kilometri dar m-am razgandit. Am bagat tot 300v 15w50. Uleiul scos avea sub 3000 km si era tot verde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ar fi potrivit sa folosesc pentru schimbul de ulei Motul 5100 10W40? Honda CBF500 .

 

Ideal ar fi Motul 7100, dar e bun si Motul 5100.

Foloseste ulei cu vascozitate 10W40 orice ai cumpara. Asta e recomandarea celor de la Honda pentru CBF 500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorex top speed 10w40

motul 7100 10w40

ceva full sintetic 10w40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu incepator fiind. Baga nasu in manual. De acolo incepi cautarile. Dupa, baga nasul pe siteurile producatorilor mari-au acolo filtre de produse recomandate dupa tip mobra. Belray, motul, castrol, ce vrei tu. Daca mergi prin oras pe caldura, mergi spre 50, ca cifra aia indica temperatura ambientala-marja de maxim. Dupa aceeasi logica, si prima. Poti avea 20-40, 10-15-20-50, sintetic, full, mineral-vezi ce zice manualul +producatorii. Faci o triangulatie si iese ceva. Iar la final, faci ce iti zice careva pe forum:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e vascozitatea uleiului la cald... cu cat e mai rece afara, cu atat uleiul devine mai vascos

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...