Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

@ - Art. 118
Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
a) sa se asigure ca acela care il urmeaza sau il precede nu a semnalizat intentia inceperii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune in pericol sau stanjeni circulatia din sens opus;

- Sigura problema este acum, cine a pus semnalul primul ? Ar putea sustine fiecare ca el a semnalizat primul si celalalt trebuia sa se abtina...Numai un martor din spate atent la faza, ar putea confirma cine si cum...Dar daca cel din fata semnalizeaza intentia chiar si concomitent cu tine, revii pe banda ta in caz ca ai inceput manevra nefiresc odata cu semnalul ( semnalul cu 50 sau 100 m inainte de inceperea manevrei nu e bagat degeaba in legislatie,tocmai pentru a se evita asemenea ,,neintelegeri''!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mama, ce va mai place sa despicati firu'-n 4...dar uitati esentialu', si anume ca suntem pe motocicleta si nu cu tancul, deci prioritate/dreptate nu avem intr-o situatie naspa, indiferent ce scrie in lege...pentru simplul fapt ca suntem mai fragili.

Omul a inteles ca manevra pe care a facut-o e periculoasa, a inteles ca 90% din cei care circula pe drumuri habar n-au ce scrie in lege si cum anume ar trebui sa actioneze (pariu ca 90% din cei cu permis de conducere daca ar fi pusi sa dea un test-fulger din legsilatie l-ar pica fara doar si poate, inclusiv din randul motociclistilor), si pana la urma asta este cel mai important...sa intelega ca pe drum nu-i ca-n sala de examen de la scoala de soferi, si se poate intampla orice, deci de acum o sa aiba grija. :ok:

Editat de shackalu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what:

nu te vad bine...

ia-ti un matiz si invata traficul

 

cred ca ieri am aqvut cel putin 6 d-astia, unu dintre ei mi-a luat fata pe autostrada de la iesirea din Belgrade.

veneam tare pe banda 2, el tot pe 2, cand m-am prins ca nu se da, m-am dat pe prima banda la vreo 150m de el. cand am ajuns a proape a trad dreapta.

ma asteptam, frana si ocolire prin stanga. fara claxon.

 

depasiri d-astea, restul. niciodata n-am claxonat, dar TE ASTEPTI, foarte putini verifica oglinzile cand vor sa sara in depasiri.

stai putin spatele lor ca n-o sa mori, o sa mori daca n-ai rabdare...

 

Mama, ce va mai place sa despicati firu'-n 4...dar uitati esentialu', si anume ca suntem pe motocicleta si nu cu tancul, deci prioritate/dreptate nu avem intr-o situatie naspa, indiferent ce scrie in lege...pentru simplul fapt ca suntem mai fragili.

Omul a inteles ca manevra pe care a facut-o e periculoasa, a inteles ca 90% din cei care circula pe drumuri habar n-au ce scrie in lege si cum anume ar trebui sa actioneze (pariu ca 90% din cei cu permis de conducere daca ar fi pusi sa dea un test-fulger din legsilatie l-ar pica fara doar si poate, inclusiv din randul motociclistilor), si pana la urma asta este cel mai important...sa intelega ca pe drum nu-i ca-n sala de examen de la scoala de soferi, si se poate intampla orice, deci de acum o sa aiba grija. :ok:

m-a socat ca desi ala era in depasire s-a bagat si el.

aia e de condamnat tare de tot, tare de tot, plus ca manevra lui era in categoria ilegalitatilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut semnalul pus primul pentru ca am observat ca aveam loc (nu venea nimic din fata), chiar in timp ce tirul se apropia, se vede clar in filmulet. superbec are dreptate, nu s-a meritat manevra. Sa trecem mai departe. :tomato:

Daca il loveai pe ala pe lateral stinga - cel mai probabil legal "cistigai" tu, daca te infigeai in fundul lui -cel mai probabil cistiga el, in ambele cazuri buba o faceai TU - asa ca ai tras concluzia cea mai buna : nu s-a meritat manevra - si numai asa putem trece mai departe, cu concluzii si invataminte corecte. :peace:

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no rili ?

daca il atingea pe ala mai conta cine a avut dreptate sau cum se integra accidentul sau cine a stat cu piciorul in gips ?

eu cand plec la drum am un set de reguli de la care nu ma abat. prima si cea mai importanta este sa ma intorc sanatos acasa fara evenimente neplacute si pentru asta respect in primul rand codul rutier si evit pe cat posibil sa ajung in situatii roz ! pentru asta folosesc cu incredere semnalele luminoase de orice tip, semnalele acustice de orice tip (mai nou am un stebel nautilius care face minuni in cazul animalelor de orice tip de pe sosea). nu stau acum sa scriu o pagina de lucruri la care trebuie sa fii atent la drum pentru a te intoarce in siguranta acasa...dar de fiecare data cand faceti orice manevra ganditi-va la toate optiunile celor din jurul vostru si ce ar putea face ei . daca "citesti" traficul ai gandit si solutiile foarte rapid in cazul in care cev anasol se intampla. singura dilema o am cand merg prea tare si de multe ori imi dau seama ca nu prea mai am optiuni in caz de ceva, dar e un risc pe care mi-l asum (macar mor repede :) )



no rili ?

daca il atingea pe ala mai conta cine a avut dreptate sau cum se integra accidentul sau cine a stat cu piciorul in gips ?

eu cand plec la drum am un set de reguli de la care nu ma abat. prima si cea mai importanta este sa ma intorc sanatos acasa fara evenimente neplacute si pentru asta respect in primul rand codul rutier si evit pe cat posibil sa ajung in situatii roz ! pentru asta folosesc cu incredere semnalele luminoase de orice tip, semnalele acustice de orice tip (mai nou am un stebel nautilius care face minuni in cazul animalelor de orice tip de pe sosea). nu stau acum sa scriu o pagina de lucruri la care trebuie sa fii atent la drum pentru a te intoarce in siguranta acasa...dar de fiecare data cand faceti orice manevra ganditi-va la toate optiunile celor din jurul vostru si ce ar putea face ei . daca "citesti" traficul ai gandit si solutiile foarte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primiti si din astia cu incidente auto? :) Vesnica neacordare de prioritate de care mi-a fost frica cand eram pe moto, s-a uitat in dreapta s-a bagat, deabia dupa aia s-a uitat si in stanga si s-a oprit pe mijlocul benzii a 2-a. Protagonist, un tip de vreo 55 de ani, cu un vw touareg. Daunele nu sunt mari din fericire, aripa spate raschetata si valurita un pic, iar la el mai nimic. Ca si data trecuta cand mi-a tras-o mosul venit de pe rosu, tare ma gandesc sa ma las... A si inca ceva comic: mosul cu care era asta in masina baga placa cu "avea viteza", in conditiile in care rapandula de masina, care mai e si pe gpl, deabia trage :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Ori ii dai jar suficient de tare incat sa nu apce nici macar sa dea semnal pana ai trecut de el ...

Atentie la manevre d'astea ca poti intra in unghiul mort si da boul peste tine de nu stii cum ai ajuns sa zbori peste copaci. E plin de d'astia care trag brusc de volan, ca au vazut ei cum se fac depasirile "la aspiratie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta presupunand ca se uita in oglinzi. Daca tot suntem la subiectul asta, in 2009 cand ma intorceam de la mare, am vazut ce inseamna sofer miserupist.

Eram pe drumul spre autostrada si se formase coloana inainte de intrarea intr-o localiate. Coloana era oprita. Pe contrasens venea un motociclist, cu viteza moderata.


Din coloana a iesit o Mazda Miata, fara sa se uite. Motociclistul s-a apropiat de acostament, incercand sa evite, moment in care a fost acrosat de masina si l-a bagat in sant. Da sant de ala sanatos, de nu se mai vedea motorul. Din fericire, baiatul n-a patit nimic.

 

Pe mine m-a marcat oarecum, mai ales ca am vazut toata faza in oglina, fiind un pic mai in fata.

 

Cretinoidul din Mazda nu s-a uitat in oglinda, motorul nu l-a auzit pentru ca era cu muzica data blana....

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Din coloana a iesit o Mazda Miata, fara sa se uite. Motociclistul s-a apropiat de acostament, incercand sa evite, moment in care a fost acrosat de masina si l-a bagat in sant. Da sant de ala sanatos, de nu se mai vedea motorul. Din fericire, baiatul n-a patit nimic.

 

Pe mine m-a marcat oarecum, mai ales ca am vazut toata faza in oglina, fiind un pic mai in fata.

 

....

 

daca te-a marcat sa nu faci ceea ce a facut motociclistul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știți bancul ăla cu ardeleanu și leprosul în pușcărie? Leprosului îi pică o ureche. O ia și o aruncă pe geam. Apoi îi pică și cealaltă. O ia și p-asta și o aruncă. Apoi îi pică și nasul. Cînd îl aruncă și p-ăsta, ardeleanu-i zice: No, io bag sama că matale vrei să evadezi!

 

Ieri, cred ioAlioșa al meu a vrut și el să evadeze :D. Nici n-am plecat bine la drum (un drum ce avea să se întindă pe 320 de kilometri) și mi-a făcut semn un tip că mi-a picat o oglindă! Pur și simplu a ieșit din ramă și s-a făcut țăndări. Zic: HAIT! 7 ani de ghinion! O ridic și o așez așa în ramă. Acum vedeam mai multe lucruri pe dreapta... După ce am făcut vreo 200 de kilometri, din care peste jumătate pe drumuri proaste, privind io peisajul, văd cu coada ochiului că bobina de pe partea stîngă mai atîrna în fișă și firele de + și -. Mă opresc ca să încerc s-o așez la loc, dar vezi să nu! Brida care o ținea se retezase demult și o pierdusem. Mă îndrept spre cutia de scule, proaspăt montată pe aripa spate, ca să caut ceva cu care s-o prind la loc. Cutia era deschisă și jumătate din scule pierdute! Printre ele și sîrma pe care o luasem cu mine și izolier-bandul! Cel mai rău mi-a părut după o cheie tubulară pe care o aveam de la tata, dar asta e altă poveste. Am rezolvat cu bobina mulțumind faptului că-s roacher d-ăla satanist și violator de babe și că mai mai am plete și am folosit elasticul de păr! :D

 

Și culmea, am mers peste 10.000 de kilometri fără să am la mine nici măcar o cheie de bujii și n-am avut probleme. De cînd am montat cutia de scule, par să înceapă să se adune! Ce mă sfătuiți? :P

 

Iată-l și pe Alioșa și cutia lui de scule, în vizită la @Unguru' la Leordeni, în frumoasa zi de ieri!

 

1238941_591165310951269_2979017_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe vremea cand aveam ij purtam trusa de scule tot timpul la mine dar nu am folost-o niciodata. sfatul meu e sa o lasi acasa :) macar ramai cu toate sculele .

(bine eu zic sa le lasi acasa dar eu am tot timpul un set de chei fixe si un set de inelare in topcase-ul V-stromului, + kit de pana, compresor si alte acareturi :)) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calea Mosilor, ora 19.00. Masina din fata, cu numar de BG, mergea cu 35 kmh, fix pe mijlocul strazii, balanganindu-se intre benzi. La semafor opresc langa cioara sa-l muiesc: "Vezi ba nene, (55 ani+), in mm, ca mergi ca o plua, pe mijlocul strazii". Raspunsul m-a inchis: "Pai da, vorbeam la telefon!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calea Mosilor, ora 19.00. Masina din fata, cu numar de BG, mergea cu 35 kmh, fix pe mijlocul strazii, balanganindu-se intre benzi. La semafor opresc langa cioara sa-l muiesc: "Vezi ba nene, (55 ani+), in mm, ca mergi ca o plua, pe mijlocul strazii". Raspunsul m-a inchis: "Pai da, vorbeam la telefon!"

 

dragosh, esti de un tupeu incredibil, te legi de saracu om care in timp ce vorbea la telefon se chinuia sa tina masina pe drum :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-a socat ca desi ala era in depasire s-a bagat si el.

aia e de condamnat tare de tot, tare de tot, plus ca manevra lui era in categoria ilegalitatilor.

Ai mers vreodata cu masina ? Cand depasesti te duci in dreapta pana la acostamentul de pe banda alaturata(contrasens) ?... Nu ! Daca omul a incaput acolo ce-i asa mare chestie ca s-a bagat ? nu vezi cat e conserva, ca in 2 oameni o mutam 2 metri mai incolo , daca era un Patrol 100% nu se baga baiatul pe langa el ....

Si chiar nu-mi dau seama de ce ,, nu-l vezi bine ?,, omul a procedat bine, viteza mica , conserva la fel de mica, si-a permis .... si in al doilea rand e orgoliul, Eu am semnalizat primul si tot eu m-am angajat primul , asa ca tu sugi p... . probabil asta a vrut sa-i transmita conservarului.

Editat de edu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am bagat acu pe Stefan cel Mare o frana de toata frumusetea cu spatele plecat intr-o parte... spectacol.

Un gunoi de om cu stolul burdusit intr-o duba rupta cu numere de Bulgaria s-a hotarat ca vrea sa opreasca pe dreapta fix in fata mea... el pe banda 3/2/1 eu pe 1, viteza mea pe la 50km/h desi cred ca mai putin.

Ii spun la gunoi "Ba $%^&*%#$^^ tu ai vazut ce frana am tras" si el a crauit din cioc ceva de genul "bravo, esti bun".

Cum sa nu-ti doresti sa dispara astfel de subspecii?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat acu pe Stefan cel Mare o frana de toata frumusetea cu spatele plecat intr-o parte... spectacol.

Un gunoi de om cu stolul burdusit intr-o duba rupta cu numere de Bulgaria s-a hotarat ca vrea sa opreasca pe dreapta fix in fata mea... el pe banda 3/2/1 eu pe 1, viteza mea pe la 50km/h desi cred ca mai putin.

Ii spun la gunoi "Ba $%^&*%#$^^ tu ai vazut ce frana am tras" si el a crauit din cioc ceva de genul "bravo, esti bun".

Cum sa nu-ti doresti sa dispara astfel de subspecii?!

 

Incearca sa pastrezi o distanta mai mare fata de vehiculul din fatza si cu ochii in 14 la tampeniile pe care le fac ceilalti. Dupa 2 accidente din cauza ca nu am pastrat distanta acum o tin... guess what, n-am mai avut ce sa scriu la "patzanii in trafic" in ultima vreme... si asta nu e pentru ca nu am mai mers cu motocicleta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...