Sari la conținut

Accident Valea Oltului 31.03.2018, ora 10:30


alecsutzyu
 Share

Postări Recomandate

Nu vad nimic despre accident. Cum s-a intamplat?

 

Pe scurt, incepator care si-a depasit skill-ul incercand sa se tina dupa colegul mai experimentat impreuna cu care era la plimbare...

A platit prea scump... Sa se odihneasca in pace :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

3'. Mai multa atentie la inceput de sezon. Asfaltul inca nu e curatat de clorura de calciu si alte mehlemuri cu care se da in timpul iernii.

Visezi clorură de calciu, la noi se da cu pietriș și sare. De aia se sparge asfaltul în așa hal.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 3 pagini inca ma chinui sa citesc printre randuri ce s- a intamplat.Cam dura chestia cu selectia naturala in acest caz.SONYC-colegu:in aviatie trebuie sa nu treaca 30 de zile fara zbor de zi si noapte orucat de talentat esti.Asta se traduce ca iti mai pierzi din antrenament.Sunt curios cum o sa ma simt dupa o pauza de 2 luni pe moto.Dar o sa o iau incet ca acum 24 ani dupa ce am luat permisul:distante scurte si trafic redus.Incercati sa fiti mai umani...macar incercati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Ianachim & Silver Arrow

Ce stiti voi, bikerilor trecuti bine de varsta la care va fierbea sangele in vene, despre mersul pe motocicleta?!?! Puneti mana si invatati de la astia tineri, va explica ei cum e cu motociclitul pe vreme rea si ca de fapt pauza de iarna nu inseamna nimic, ca e o placere sa mergi la 2 grade si pe lapovita.

 

Ieri prin Bucuresti am vazut o gramda de flacai pe mobre, care de care mai viteaz si cu muschii la vedere. Ma mir ca doar atatea au aparut pe forum...

 

Cat despre accidentul in cauza, ce sa mai zic... multa putere familiei sa treaca peste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io-te Maverick unde s-a mutat dupa ce s-a pensionat. A schimbat si GPZul pah Hornet, interesant.

 

Eu zic sa va masurati cuvintele cand vorbiti cu SONYC ca una-doua va trece pe lista de ignore, atunci sa va vad cum va jeliti! Eu nu mai sunt om de cand mi s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io-te Maverick unde s-a mutat dupa ce s-a pensionat. A schimbat si GPZul pah Hornet, interesant.

 

Eu zic sa va masurati cuvintele cand vorbiti cu SONYC ca una-doua va trece pe lista de ignore, atunci sa va vad cum va jeliti! Eu nu mai sunt om de cand mi s-a intamplat.

Pai vezi daca nu-ti ceri scuze?

 

@restul, mai bine il lasati in pace pe Mr SONYC (cu litere mari ca-n titlurile de motovloggeri), ca omu' intra din cand in cand pe forum sa arate celorlalti ca el fu.te.

 

RIP pentru baiatul din accident. F650/F700 in niciun caz n-are 500 de cai cum se bucura presa la bordul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Visezi clorură de calciu, la noi se da cu pietriș și sare. De aia se sparge asfaltul în așa hal.

Poate la tine, in Neamt. In Bucale se da cu mizerie d-aia care la primele ploi aluneca de zici ca poleiul cel mai al dreaqu.

» Post actualizat in 01 Apr 2018 13:39

@ Ianachim & Silver Arrow

Ce stiti voi, bikerilor trecuti bine de varsta la care va fierbea sangele in vene, despre mersul pe motocicleta?!?! Puneti mana si invatati de la astia tineri, va explica ei cum e cu motociclitul pe vreme rea si ca de fapt pauza de iarna nu inseamna nimic, ca e o placere sa mergi la 2 grade si pe lapovita.

 

Ieri prin Bucuresti am vazut o gramda de flacai pe mobre, care de care mai viteaz si cu muschii la vedere. Ma mir ca doar atatea au aparut pe forum...

 

Cat despre accidentul in cauza, ce sa mai zic... multa putere familiei sa treaca peste!

I-am vazut si eu dupa mars, pe la Oprea, in maneca scurta. Mulata, fireste. Eu impingeam la carut cu maneca lunga si mi se parea ca-i un pic racoare... Da' dupa o iarna de chin la sala si 1000 de lei dati pe tatuaje tre' sa arati rezultatele. Si daca n-o faci la plimbarea la care unii iti zic ca a-nceput sezonul si poti sa te dai cu mobra se numeste ca ai pierdut startul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm.. observ ca s-a sters raspunsul meu catre colegul Silver Arrow, fara explicatii, desigur. Nu stiu acum daca a mai zis ori ba omul ceva inapoi.

 

Or fi dat baietii report, vad multe postari blocate din lista celor ignorati.

 

Cred ca stiu si cine e "vinovat" dar e in regula, adevarul cateodata taie in carne vie, stiu asta.

 

Spor la "pregatirea" de sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer imi pare rau ca ti-a fost sters raspunsul. Dar banuiesc ca era atata de grotesc incat s-a considerat ca nu isi are locul pe aici.

 

Dragul meu SONYC, nimeni nu doreste sa iti conteste calitatile native sau sa ti le stirbeasca intr-un fel, dar incearca sa intelegi ca noi mediocrii suntem cei mai multi. Iar noi ne supunem unor fenomene care pe tine nu te ating.

Da, noua ni se mai tocesc reflexele si indemanarea dupa o pauza, asa ca este recomandat ca la inceput de sezon sa o luam usurel. Si asta ar fi bine sa o faca toti.

 

A murit un om. Dupa varsta sunt convins ca avea cum s-ar spune scaun la cap. Doar ca supraprecierea indemanarii, bucuria de a avea mobra mult dorita, un carosabil foarte periculos si nu in ultimul rand pur si simplul ghinionul de a nimeri fix intr-un TIR au dus la acest deznodamant tragic.

 

Cu totii, nu te vizeaza si pe tine ma refer strict la mediocrii, facem erori de pilotaj doar ca cineva acolo sus ne mai acorda o sansa. La el nu a fost sa fie.

 

Inca o data condoleante familei, taria de a trece peste acest moment dramatic.

 

Iar colegilor, fara izul de zeflemea al lui SONYC, pregatire buna pentru sezonul 2018.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm.. observ ca s-a sters raspunsul meu catre colegul Silver Arrow, fara explicatii, desigur. Nu stiu acum daca a mai zis ori ba omul ceva inapoi.

 

Or fi dat baietii report, vad multe postari blocate din lista celor ignorati.

 

Cred ca stiu si cine e "vinovat" dar e in regula, adevarul cateodata taie in carne vie, stiu asta.

 

Spor la "pregatirea" de sezon.

Ai scris 4 (patru) randuri ca sa ne spui ca nu stii nimic?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara!
Eu sunt Alexandra, soția motociclistului decedat in data de 31.03.2018 la km 202 Lotrișor, jud. Vâlcea!
În urma lui, a rămas un gol imens, o durere inimaginabilă și foarte greu de suportat!
Mi-aș dori, cu acordul vostru, al tuturor, să vă anunț cu durere nesfârșită că, cel in care Andrei a avut incredere atunci când a plecat spre Cluj să cumpere motorul, un individ fara scrupule, conducător de motocicleta, dar, in niciun caz motociclist, ( motociclisti, NU-SI PĂRĂSESC CAMARAZII), l-a părăsit pe asfalt, fara ca macar sa verifice daca mai trăiește sau nu! L-a văzut în oglindă din stanga cum se prăbușește sub tir( astfel cum mi-a relatat prietena acestuia), și nu a oprit!!!!!!! Și-a continuat drumul fără sa-i pese de camaradul lui de drum! Nu a sunat la 112 ( nu există niciun apel înregistrat de pe nr lui), si nici nu a verificat dacă Andrei, iubitul meu soț, dragostea vieții mele, mai trăiește sau nu!Nu i-a acordat nici măcar șansa de a-i fi alaturi la ultima răsuflare! S-a întors ulterior, ..... ce credeti?: sa faca poze, iar apoi a plecat ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat!
Tot el mi-a dat cumplită veste, spunandu-mi, citez:" eu am plecat,nu mai sunt acolo, că e mort,n am ce sa-i fac că mă grabesc"!
Așadar, dragi camarazi ai șoselelor, trageti voi concluzia, având în vedere că acest individ, face parte din membrii acestui grup!
Pe lângă faptul că nu a dat dovadă de omenie, mai este si polițist! Un polițist care a încălcat grav legea, neluând, așa cum legea o spune, primele măsuri la fața locului, chiar dacă se află în afara razei de competență, însă, din acest punct de vedere ii las pe cei in măsură sa-si faca treaba!
Va rog respectuos , cine are detalii, poze, sau orice informații care m-ar putea să înțeleg ce s-a'ntamplat cu Andrei, să mă contacteze in privat!
Cu deosebită considerație, pentru voi, adevărații motociclisti, cei solidari și adevărați camarazi, vă mulțumesc anticipat!
Alexandra B.


» Post actualizat in 09 Apr 2018 20:52


Cu scuzele de rigoare, de regula nu postez in cadrul topicurilor de acest gen, mai ales ca omul a platit pretul suprem, dar consider afirmatia de mai sus total gresita.

Ce legatura are pauza? De unde stii ca au fost 5 luni? N-a fost atat de lunga iarna, iar unii au mers inclusiv in luna Februarie, cand si cand.

Mi-a spus la un moment dat cineva asa: "Omul nu devine mai intelept pe masura ce anii trec, cel ce e prost de copil prost va muri si la batranete". Sunt perfect de acord cu aceasta afirmatie.

Nu stiu ce s-a intamplat in cazul de fata, dar vorbind la modul general, daca ai capul pe umeri si stii cat de cat sa mergi, te urci pe mobra si dupa 10 ani si nu se intampla absolut nimic. La fel cum, crezand poate ca in mijlocul verii esti mai "protejat" pentru ca ai rulat deja ceva km, te poti rupe in doua.

Nu consider ca reflexele "revin" dupa parcurgerea unor "X" km, ori le ai, oricand, zi-noapte, ori nu. Idem pentru indemanare, o imbunatatesti cu fiecare km parcurs. Cand incepi un nou sezon, experienta anterioara ramane, nu se reseteaza la zero.

Observ ca a mai aparut inca un topic in cadrul sectiunii de accidente.. viteza excesiva.. exact ce spuneam, cauzele sunt cu totul altele, nicidecum "pauza", de oricate luni de zile ar fi ea.

Cum spunea un coleg pe aici, selectia naturala isi urmeaza cursul..


» Post actualizat in 09 Apr 2018 20:53


Nu vad nimic despre accident. Cum s-a intamplat?


» Post actualizat in 09 Apr 2018 20:56

Sincer imi pare rau ca ti-a fost sters raspunsul. Dar banuiesc ca era atata de grotesc incat s-a considerat ca nu isi are locul pe aici.

Dragul meu SONYC, nimeni nu doreste sa iti conteste calitatile native sau sa ti le stirbeasca intr-un fel, dar incearca sa intelegi ca noi mediocrii suntem cei mai multi. Iar noi ne supunem unor fenomene care pe tine nu te ating.
Da, noua ni se mai tocesc reflexele si indemanarea dupa o pauza, asa ca este recomandat ca la inceput de sezon sa o luam usurel. Si asta ar fi bine sa o faca toti.

A murit un om. Dupa varsta sunt convins ca avea cum s-ar spune scaun la cap. Doar ca supraprecierea indemanarii, bucuria de a avea mobra mult dorita, un carosabil foarte periculos si nu in ultimul rand pur si simplul ghinionul de a nimeri fix intr-un TIR au dus la acest deznodamant tragic.

Cu totii, nu te vizeaza si pe tine ma refer strict la mediocrii, facem erori de pilotaj doar ca cineva acolo sus ne mai acorda o sansa. La el nu a fost sa fie.

Inca o data condoleante familei, taria de a trece peste acest moment dramatic.

Iar colegilor, fara izul de zeflemea al lui SONYC, pregatire buna pentru sezonul 2018.

Am postat un mesaj, în care v-am relatat câteva aspecte, cele mai importante de altfel!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@trautman: pe forum sunt destule personaje dubioase; fiind o activitate sub anonimatul internetului, lumea oricum tinde sa fie si mai dubioasa si sa isi exprime parerile mai vehement decat ar face-o in viata reala; nu pune la suflet comentariile urate :(

Pot sa te intreb ce speri sa obtii de pe forum? E greu de crezut ca exista informatii pe care sa nu le aiba deja politia de la martori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe scurt, incepator care si-a depasit skill-ul incercand sa se tina dupa colegul mai experimentat impreuna cu care era la plimbare...

A platit prea scump... Sa se odihneasca in pace :(

Nu erau la plimbare! Au fost la Cluj, să cumpere motorul! Tragedia, S-a'ntamplat când se întorceau spre București! Acest "motociclist" experimentat, l-a alergat ca se grăbea să ajungă in Bucuresti, ca mai apoi,atunci când s-a produs tragedia, sa-l părăsească pe asfalt fara nicio remușcare!

Andrei, soțul meu, a avut incredere in cine nu trebuia! Nu erau prieteni, ci doar cunoștințe! Acest individ care din păcate face parte din membrii acestui forum, și-a părăsit camaradul de drum,lasandu-l in urmă, fără sa-i pese!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

Pot sa te intreb ce speri sa obtii de pe forum?

O supapa de elibarare? Imagineaza-ti ca nu e intr- pozitie/perioada deloc comoda.

 

@trautman, in primul rand condoleante.

Apoi retine ca "oamenii" sunt de tot soiul, de la foarte buni la foarte jegosi. Iar motociclistii sunt tot "oameni" - unii foarte buni altii...

Iti doresc sa treci cu bine peste pierderea suferita. Crede-ma, se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@trautman:

Varianta lui care este? Trebuie sa existe o declarație la politie / parchet... iar parchetul va stabili daca a facut ceva ilegal. Fiind sotia victimei banuiesc ca ai dreptul sa ceri informatii din dosar.

 

Inteleg supararea ta pentru moartea soțului. Dar din relatarea ta nu deduc ca omul ar avea vreo vina pentru accident, asa ca iti versi aceasta suparare aiurea pe el.

 

Gaseste un psiholog, stati de vorbă si incearca sa depasesti momentul. Toti vrem "closure" dupa evenimente nefericite insa tararea prin noroi a colegului nu te va ajuta. Va fi totul mult mai bine daca, sa zicem, te suna si iti spune "sunt un mizerabil"? (presupunand ca ar fi cazul, totusi inca nu stim si varianta lui)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante , Alexandra! Imi imaginez doar prin ce treci si imi dau seama ca esti puternica! Continua sa faci lucrurile care-ti aduc alinare si liniste sufletească.

Editat de pasagera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe lângă faptul că nu a dat dovadă de omenie, mai este si polițist! Un polițist care a încălcat grav legea, neluând, așa cum legea o spune, primele măsuri la fața locului, chiar dacă se află în afara razei de competență, însă, din acest punct de vedere ii las pe cei in măsură sa-si faca treaba!

 

 

Politist si omenie nu stau bine in aceeasi propozitie, nu in Romania. Dar cine este individul? Ce user are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@trautman:

Varianta lui care este? Trebuie sa existe o declarație la politie / parchet... iar parchetul va stabili daca a facut ceva ilegal. Fiind sotia victimei banuiesc ca ai dreptul sa ceri informatii din dosar.

 

Inteleg supararea ta pentru moartea soțului. Dar din relatarea ta nu deduc ca omul ar avea vreo vina pentru accident, asa ca iti versi aceasta suparare aiurea pe el.

 

Gaseste un psiholog, stati de vorbă si incearca sa depasesti momentul. Toti vrem "closure" dupa evenimente nefericite insa tararea prin noroi a colegului nu te va ajuta. Va fi totul mult mai bine daca, sa zicem, te suna si iti spune "sunt un mizerabil"? (presupunand ca ar fi cazul, totusi inca nu stim si varianta lui)

Eu nu il acuz de nimic, decât de lipsa de omenie! De faptul că si-a părăsit camaradul de drum, fără sa-i pese!

Iar pentru a răspunde și la întrebarea "ce vrei sa obții de pe acest forum", vă răspund că nu doresc să obțin nimic! Am vrut doar să știți, că un "motociclist" și-a părăsit camaradul și totodata, prin postarea mea, am incercat sa va raspund intrebarilor pe care vi le-ați pus prin posturile voastre!

Intrebarea mea este: sunt motociclisii solidari între ei??? Eu așa stiam ......

Nu am nevoie de scuze, nu arunc cu noroi, ce am spus, este strict ce au spus martorii, iar când eu am ajuns la fața locului, aproximativ 10-15 minute, el nu era acolo, era doar soțul meu întins pe asfalt! Oare, Nu era omenesc sa-i fie alături până la capăt????? Ca au fost camarazi de drum!

Nu caut vinovați, și nu acuz pe nimeni!

Dezamăgirea mea este ca l-a părăsit pe asfalt, fără sa-i pese!

» Post actualizat in 10 Apr 2018 10:33

@trautman:

Varianta lui care este? Trebuie sa existe o declarație la politie / parchet... iar parchetul va stabili daca a facut ceva ilegal. Fiind sotia victimei banuiesc ca ai dreptul sa ceri informatii din dosar.

 

Inteleg supararea ta pentru moartea soțului. Dar din relatarea ta nu deduc ca omul ar avea vreo vina pentru accident, asa ca iti versi aceasta suparare aiurea pe el.

 

Gaseste un psiholog, stati de vorbă si incearca sa depasesti momentul. Toti vrem "closure" dupa evenimente nefericite insa tararea prin noroi a colegului nu te va ajuta. Va fi totul mult mai bine daca, sa zicem, te suna si iti spune "sunt un mizerabil"? (presupunand ca ar fi cazul, totusi inca nu stim si varianta lui)

Ai nevoie de o confirmare ca l-a abandonat???? Intreaba martorii te rog! Editat de trautman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politist si omenie nu stau bine in aceeasi propozitie, nu in Romania. Dar cine este individul? Ce user are?

Se pare ca ramane secret. Chiar era frumos daca ne spunea userul sau numele, desi am o banuiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...