Jump to content

Merita sa lasi jobul din tara si sa pleci in UK ?!

Supa La Plic
 Share

Recommended Posts

Văr-mio aducea in casa impreuna cu nefasta-sa 6000 lire lunar. Din declaratiile lui.

S-au intors. Dupa mai multi ani. El s-a bagat la curierat, ea asteapta sa prinda un post in sistemul sanitar cu spaga mai mica.

De ce ma, intreb io, la un gratar?

Zice: nu stiu sa-ti zic punctual, dar nu era de noi acolo.

Eu nu zic ca la noi e iarba mai verde, ca n-am fost afara decat in vacanta. Dar nici aici nu mi se pare ca ar fi lapte si miere. In afara de rutina si lehamitea care au devenit obisnuinta, e de ajuns sa te uiti la oameni pe strada sa ii vezi ce chef de viata au. N-am avut curaj suficient sa plec in cele cateva dati cand m-a batut gandul. Nu regret, dar inca ma gandesc daca nu era mai bine sa o fi taiat de aici. Pt junioara, nu pt mine.

• Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 6 ore, VyXxer a spus:

Văr-mio aducea in casa impreuna cu nefasta-sa 6000 lire lunar. Din declaratiile lui.

S-au intors. Dupa mai multi ani. El s-a bagat la curierat, ea asteapta sa prinda un post in sistemul sanitar cu spaga mai mica.

De ce ma, intreb io, la un gratar?

Zice: nu stiu sa-ti zic punctual, dar nu era de noi acolo.

Eu nu zic ca la noi e iarba mai verde, ca n-am fost afara decat in vacanta. Dar nici aici nu mi se pare ca ar fi lapte si miere. In afara de rutina si lehamitea care au devenit obisnuinta, e de ajuns sa te uiti la oameni pe strada sa ii vezi ce chef de viata au. N-am avut curaj suficient sa plec in cele cateva dati cand m-a batut gandul. Nu regret, dar inca ma gandesc daca nu era mai bine sa o fi taiat de aici. Pt junioara, nu pt mine.

Varul tau si sotia lui lucrand ce? Hai ca-ti zic eu daca fura curent sau nu :))

Ultima parte e cea care m-a facut sa-ti raspund de fapt. Fii-mea s-a nascut in UK, acum aproape 11 ani. Motivul pentru care nu ma intorc in Romania este fix ea. Chiar daca ii place mai mult Romania, chiar daca vorbeste romaneste, noi fiind genul ala de familie care vorbim doar romaneste in casa, chiar daca incerc sa ii inoculez cat mai multe informatii referitoare la istoria, cultura si traditiile romanesti, nu pot sa ii risc viitorul. De bine de rau aici are parte de un sistem mai bine pus la punct decat cel din Romania, de la protectia sociala la sanatate si invatamant. 

oameni si oameni.

Daca te uiti pe "top-uri" si vezi unde sta rromania (spoiler: ultimul/ultimele locuri) raspunsul la intrebarea din topic este mai mult decat evident. Topic inchis.

Poate daca in loc de UK scria Congo era ceva loc de discutie.

Edited by frigider

9 hours ago, MrD said:

...

De bine de rau aici are parte de un sistem mai bine pus la punct decat cel din Romania, de la protectia sociala la sanatate si invatamant. 

În România nu (mai) există niciun sistem.

Doar înşelăciunea şi hoţia, sistematice.  :D

Mai sunt însă şi ceva oameni.

La 06.12.2021 la 22:54, patrick1 a spus:

În România nu (mai) există niciun sistem.

Doar înşelăciunea şi hoţia, sistematice.  :D

Mai sunt însă şi ceva oameni.

cineva mi-a sters postul cu exemplul hotiei din UK vs aplicatia de 37 miliarde de lire :)))

Lucrurile s-au stricat atat de mult, peste tot, incat problema imigrarii trebuie pusa acum la modul "unde am mai multe sanse sa supravietuiesc?" UK clar nu mai e o optiune, din motive de brexit si nu numai.