Jump to content

Am comis-o

LifeOwner
 Share

Recommended Posts

Posted (edited)
Acum 10 minute, MrD a spus:

esti agitat ca un pepsi pe mobra, iar treaba cu filtering-ul in viteza e un fel de russian roulette. 

De obicei nu sunt asa dar merg mai tare,nu in card cu masinile. Vorba unui coleg mai sus, simt ca ma tine atent si conectat.

Plus ca ma grabeam la birou si eram deja in intarziere 😞 .

Ca de obicei e o conjunctura ... nu un singur motiv cand se intampla o belea.

Ah, si revazand filmarea mi-am amintit ca am vrut sa fug pe banda1 dar acolo era un minicooper care a accelerat odata cu mine.

Edited by LifeOwner

• Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 15 minute, LifeOwner a spus:

De obicei nu sunt asa dar merg mai tare,nu in card cu masinile. Vorba unui coleg mai sus, simt ca ma tine atent si conectat.

Plus ca ma grabeam la birou si eram deja in intarziere 😞 .

Ca de obicei e o conjunctura ... nu un singur motiv cand se intampla o belea.

Ah, si revazand filmarea mi-am amintit ca am vrut sa fug pe banda1 dar acolo era un minicooper care a accelerat odata cu mine.

Am ocazia pe aici prin UK sa ies cu niste baieti cu o experienta fantastica. Unii din baietii astia sunt sariti bine de 50 ani, mergand pe mobre de cand se stiu. Pe langa experienta de strada au si experienta de track (proper tracks, in UK e f dezvoltata treaba asta) sau in competitii. Diferenta insa dintre ei si noi restul e ca oamenii astia inteleg ca viata bate filmul (sau vlog-ul, ia-o cum vrei). Vb unuia, acum ceva timp in urma (instructor IAM si un fel de paramedic pe moto) - cand te sui pe motocicleta nu te mai gandesti la altceva si pleaca de la premisa ca toti participantii in trafic vor sa te ucida :)

Stii care e problema? Tu la faza asta iti rupeai genunchii in secunda 2 si pe deasupra mai reparai si vreo 2 masini si o motocicleta. Nu se merita. Ii dam cand putem, cand nu, nu. That simple :) 

1 oră în urmă, MrD a spus:

cand te sui pe motocicleta nu te mai gandesti la altceva si pleaca de la premisa ca toti participantii in trafic vor sa te ucida :)

eu cand ma suiam ma gandeam ca vreau sa ma si intorc. 

dar merge si cum zici tu :D 

e usor sa judecam, si eu m-am grabit cu masina/moto/bici si mereu e o idee proasta graba asta care creste f mult riscurile (chiar daca esti mai in priza)

1 oră în urmă, MrD a spus:

Tu la faza asta iti rupeai genunchii in secunda 2 si pe deasupra mai reparai si vreo 2 masini si o motocicleta. Nu se merita. Ii dam cand putem, cand nu, nu. That simple :) 

dap.

nu mai ai motiv sa te grabesti de acum incolo.

vb aia, te dadea afara daca intarziai? 

Acum 1 oră, Starcream a spus:

Nu, e legat de transmisie senzorul.

Habar n-aveam, n-am umblat cu d-astea cu senzori.

Deci daca cobori TF fara motor furi km...

daca nu e prima iesire pe anul asta si nu erai super obosit nu ti-ar strica un control neuro/eeg

asta nu e greseala de motociclist cu 14 ani de experienta , ca nu ai invatat inca sa franezi nici asta nu e o scuza , e plina lumea de motociclisti care pun frana cu spatele (unii scriu si articole) dar sa ajungi in situatia franarii de urgenta te-a adus altceva , daca ai fi functionat asa de la inceput nu apucai 14 ani de motociclit 

Acum 1 oră, superbec a spus:

asta nu e greseala de motociclist cu 14 ani

Pai tocmai poate că cu anii începi să crezi că le ai făcut /văzut pe toate și devii prea încrezător. 

Acum 1 oră, superbec a spus:

daca nu e prima iesire pe anul asta si nu erai super obosit nu ti-ar strica un control neuro/eeg

asta nu e greseala de motociclist cu 14 ani de experienta , ca nu ai invatat inca sa franezi nici asta nu e o scuza , e plina lumea de motociclisti care pun frana cu spatele (unii scriu si articole) dar sa ajungi in situatia franarii de urgenta te-a adus altceva , daca ai fi functionat asa de la inceput nu apucai 14 ani de motociclit 

Imi place la nebunie cum vin unii cu indicațiile , e treabă serioasă aici..14 ani de motociclit dar poate vreo 10 a fost în prenatal.

Dacă mai și zice că are abs la motocicleta deja mai scădem 2.

Eu nu văd să fi comprimat furca, cred că ai frânat insuficient cu fața! 

Dacă avea abs nu bloca roata spate! :moron:

Plus că dacă tot faci filtering nu înțeleg de ce erai pe mijlocul benzii. 

Acum 6 minute, MrD a spus:

Hai, dam drumul la discutia abs vs non abs? 😂

Sa stii ca e o treaba.

Cu ABS te infigi in frane si te rogi sa se opreasca draqu o data mobra 😂 Asta avand in vedere ca ''era pe drept inainte''.

Fara ABS stai si procesezi cum scapa spatele, cum scapa fata, mai lasi pedala, mai lasi levierul, iti trebuie o leaca de dibacie.

@LifeOwner  Ca tot s-a adus vorba: mobra are ABS?

Acum 2 minute, Silver Arrow a spus:

Cu ABS te infigi in frane si te rogi sa se opreasca draqu o data mobra 😂 Asta avand in vedere ca ''era pe drept inainte''.

Stii cum se zice, been there, done that. Fericit ca aveam ABS dupa ;) 

• Admin
Acum 2 ore, superbec a spus:

asta nu e greseala de motociclist cu 14 ani de experienta

Eu zic că se întâmplă. Nu e greșeală, ci neatenție și adrenalină data de plăcerea de a te da. 

Am pățit ceva oarecum asemănător destul de recent. 

Rulam pe podul Grant înspre Arcul de Triumf, trafic lejer. 

Cu chef de dat am depășit pe prima bandă pe unul care mergea mai încet, însă am calculat greșit distanța în raport cu cei de pe aceeași banda, dar care au frânat pentru încadrarea pe breteaua către Calea Griviței. 

Am avut însă timp sa frânez, apoi să mă înscriu pe banda din stânga. 

Tot o prostie am făcut, furat de accelerație, ziua frumoasă și cheful de motociclit.

Acum 9 minute, Speedy.K a spus:

Ha ha, pai io sunt obisnuit...

La fel si io,toate mobrele din batatura,au lipsa abs.

Dibacie,ce mai. :)

doamne fereste..... ce franare de mondiale .

Posted (edited)

Franarea ca franarea, da' cand vezi stopuri de frana aprinse in jur si tu faci dansul gainii... 🙃

Edited by iaco

16 minutes ago, cinezicealae said:

"Nu, uita-te la maini ... am franat cu ambele dar spatele rupe mai repede."

Whaaaat?!

exact....rupe pe drq :)))