Sari la conținut

14 Motul Grand Prix of Japan 29.09 - 01.10


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

3 hours ago, danypop said:

Bez 😔 dezamăgitor.

 

S-a lovit cam tare în practice, probabil de-aia.

 

Martín iarăși în altă ligă. Asta nu face decât să îi dea și mai multă încredere. Bagnaia sub presiune.

 

Aprilia dezamăgitoare aici, cum era de așteptat pe un asemenea circuit. Se descurcă bine doar pe circuite cu viraje rapide.

 

Miller pare că și-a revenit cu noul șasiu. Binder a mers bine și anul trecut la Motegi oricum.

 

Pentru care ai fost leneș (ca mine) și nu te-ai trezit la sprint, vezi aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 475
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa intelegem ca pana acum cei de la Ducati mergeau sub limita si nimeni nu a avut treaba lor?!?

 

One type of pressure Bagnaia did admit to feeling was in his front tyre, as he spent lap-after-lap looking for a way past the KTM of Miller.

 

“It was very, very difficult [to pass Miller] because he was braking so hard. I was suffering a bit with the pressure of the front tyre, but like always with the new rule,” he said.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, B.B. a spus:

Eu dau scroll când sunt postari despre ce nu ma interesează.

Foarte corect.Me2.Problem solved.

Acum 3 ore, xt600 a spus:

... macar la Honda se observa ceva miscare, se vede dorinta de a reveni. Yamaha este zen!

Nici eu nu vad vreun beneficiu pentru a investi in aceasta competitie si asta nu numai pentru Honda sau Yamaha, ci pentru toti constructorii implicati. Categoria SS a murit, superbikeurile isi traiesc si ele ultimele clipe, deci legatura dintre competitie si productie este pe cale sa se rupa. Nici ca imagine nu mi se pare un mare deal. 

 

Incet, incet, Martin reduce diferenta in campionat. Rusinica pentru Bagnaia, pilot nr.1, la echipa de uzina, calare pe cea mai upgradata motoreta de pe grila. In primele tururi, mi s-a parut foarte lent la intrarea si pe virajele de mare viteza si medii... il lipea MM instant (in cateva situatii, spaniolul a trebuit se degajeze, ca sa nu il percuteze), noroc cu tractiunea si acceleratia la iesire si pe linia dreapta. Greu cu depasirea la Miller care era vizibil mai lent... per ansamblu, o prestatie modesta a campionului si puncte pierdute pe merit.

Martin, fara gresala! Sa il vedem in cursa de maine.

BB, excelent, dar cam atat se poate cu motoreta aia. KTM, cu toate progresele, mai are pana sa ajunga la nivelul Ducati-urilor. 

MM.. poate mult mai mult decat motoreta, asta este clar. Pe o motocicleta performanta, ar fi pericol.

:agree:

JM impecabil însă JM trebuie sa meargă impecabil mult timp de acum încolo daca spera la ceva.Are și el parte de presiune fără doar și poate.

Cursa cu miză,Bagnaia zic eu ca a mers bine.A forțat cu Miller dar nu a greșit.Maine în cursa va merge și mai bine.

Speram sa îl chinuie MM dar nici o șansă,când i s.a încălzit guma,salut MM.

Dacă îl depășea MM avea parte de a world of pain....păcat.

Văd că MM a invatat sa se abțină de la haiducii și înțelege când nu se poate chiar dacă e atât de aproape - pe accel nu faci Ducati pe frane nu il faci pe Bagnaia.Pe virajele rapide se apropia dar dadea de dilema Yamaha - n.avea pe unde trece.

KTM a mers super.

 

Iarăși silly season :

Cică Honda il curtează pe Maravilla ca și înlocuitor pt o eventuala plecare a lui MM.

Și fatala - cică i.au făcut o ofertă și lui Rivola.

Vrabia mălai visează :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Method a spus:

 

JM impecabil însă JM trebuie sa meargă impecabil mult timp de acum încolo daca spera la ceva.Are și el parte de presiune fără doar și poate.

Daca greseste, JM este out din lupta pentru titlu. Bagnaia, daca o tranteste, isi diminueaza substantial sansele...  si ceva imi spune ca o va comite cel putin odata pana la sfarsitul sezonului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, danypop a spus:

Slabă cursă... 

Bez 😔 dezamăgitor. După ce a arătat mai de dimineață în fp, ma așteptam să fie acolo sus la bătaie pentru victorie. Pacat😔

Bez a căzut rău,dat peste cap, genunchi,glezne forțate...

Nu e chiar fresh omu.

Asa ziceau englezii.

 

Oricum Bez e departe în campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bez a cazut chiar in primu tur cronometrat din Q2, destul de rau s-a dat de cateva ori peste cap si totusi a reusit calificare pe 4.

https://www.motogp.com/en/videos/2023/09/30/2023_1500_motogp_14_jpn_mgp_day03_bezzecchi_crash/479211

 

Din pacate Bez sufera din cauza plecarilor slabe de la start si chiar zicea intr-o conferinta ca si-ar dori holeshot-ul lui Peco.

 

S-a vazut in India foarte clar ce inseamna sa nu ai top of the line la start, a plecat greu, prins in pluton si restul il stiti

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce ar fi out JM89 daca o da pe jos? Nu erau toti out in urma cu cateva curse? FB1 poate gresi oricand si oricat. Mie imi pare un campionat deschis si o sa fie pana cand matematic o sa fie inchis.

 

FQ20 nu a schimbat moto inca. Chiar are incredere in magia acelor bile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum a mers JM pana acuma chiar merita sa ia campionatul.

sper sa nu mai greseasca in stilul lui.

bagnaia a avut noroc cu intreruperea asta daca se reia cursa.

la cum ploua, cred ca o sa se intrerupa cursa acuma

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Red flag, booo, MM mai avea putin si ajungea pe primul loc. 

 

Ati vazut, Peco se chinuia sa își scoată dopul din ureche cu un patent/șpiț :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, damager a spus:

la cum a mers JM pana acuma chiar merita sa ia campionatul.

sper sa nu mai greseasca in stilul lui.

bagnaia a avut noroc cu intreruperea asta daca se reia cursa.

Impresionant JM pe ploaie.

I didn't expect.

Bagnaia e cel mai avantajat de ploaie zic eu.Si MM.

 

Bezzechi ar trebui sa ia penalizare pt incidentul de la start la fel cum a luat JM pe RBRing.Seems fair.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, B.B. a spus:

Daca mai lăsau doua trei tururi MM il depășea pe Bagnania .. la ce fel venea in spatele lui.

Nu știu cat de avantajat era.

Si apoi o trantea. Nu mai depasea nimeni pe nimeni, a incercat MM sa forteze sa se apropie de Bag si era sa o tranteasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Gixu. a spus:

Inca un weekend de somn marca MotoGp :))

 

Usor usor avem F1 pe doua roti. Jocuri de culise, strategii de salvare a carburantului/pneurilor, pit stop si poola spectacol :)

Ce naiba dacă și cursa asta a fost plictisitoare...

Ploaie depasiri căzături,locul 1 s.a dus pe 9 a revenit iar samd.

A fost scurta dar nu boring.

Eu nu înțeleg ce vreți mai frate...

Confundăm gp ul cu moto3?unde btw a fost mult mai boring la vârf.

 

Revenind la oile noastre....deci 2xLLP pt Bezzechi?

Identic aceeiasi "greșeală" cu aceleași consecințe ca JM pe RBR.Deci pt aplicarea regulamentului în mod EGAL pt toți...

Sau trebuia sa dea pe jos încă 2.3 ca să ii dea penalizare? Asa pt ca a căzut Vinales și Zarco s.a dus în bălării da.i naibii pe aia nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Method a spus:

Ce naiba dacă și cursa asta a fost plictisitoare...

Ploaie depasiri căzături,locul 1 s.a dus pe 9 a revenit iar samd.

A fost scurta dar nu boring.

Eu nu înțeleg ce vreți mai frate...

Confundăm gp ul cu moto3?unde btw a fost mult mai boring la vârf.

 

Revenind la oile noastre....deci 2xLLP pt Bezzechi?

Identic aceeiasi "greșeală" cu aceleași consecințe ca JM pe RBR.Deci pt aplicarea regulamentului în mod EGAL pt toți...

Sau trebuia sa dea pe jos încă 2.3 ca să ii dea penalizare? Asa pt ca a căzut Vinales și Zarco s.a dus în bălării da.i naibii pe aia nu?

Nu confundam nimic. Faptul ca opresti o cursa la jumatate, apoi ii dai drumul ca sa o opresti imediat dupa si sa declari cursa terminata. Au gume de ploaie, go planet, let's have a show.

 

Da, daca pana acum nu ti-ai dat seama, pasaportul spaniol iti ofera niste plusuri comuniste :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A deci inițial ai spus ca e boring.

Acum ai sucit o ca au întrerupt cursa cam degeaba ca să câștige JM...

Păi

Dacă primii 3 competitori au spus fix același lucru și anume ca erau condiții de acvaplanare foarte periculoase samd eu ii cred pe ei.

Plus Capirossi

Care parca mai știa și el sa se dea din câte îmi aduc aminte.

 

Hai ca să o dam pe față - al cui fan ești de te deranjează ca nu a câștigat și inventezi pretexte gen cursa boring manevre spaniole samd? :)

Do tell,do tell...MM? :bounce:

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

N-am inteles, pana la urma s-au dat puncte la jumate? Ca initial se anuntase ca se dau full...

Da asta nu am înțeles nici eu.

A zis ca s.a facut peste 50% din cursa poate de aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...