Sari la conținut

Accident Cu Morti, Plevnei, Bucuresti


Purghy
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 898
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma intreb de ce taximetristi au parte de cel mai mare respect in trafic, desi de cele mai multe ori ne sfideaza incalcand flagrant regurile? Cand avem cel mai bun exemplu in fata ochilor de ce continuam sa consideram ca violenta nu e o solutie? E adevarat ca nu trebuie exagerat, sa le rupem oasele sau sa-i bagam la terapie intesiva, nici taximetristi n-o fac de altfel, dar ar fi ceva daca la fiecare accident ne-am strange cel putin 10 si am da cateva palme. Mizam prea mult pe bun simt, avem pretentii prea mari de la o majoritate needucata, practic cerem ceva ce nu exista.....predicam in pustie......Suna a gluma sa faci apel la buna crestere a romanilor cand nesimtirea constituie principala caracaterista a lor......

 

Ce mai e de spus cand vezi ca lipsa bunului simt provoaca o asemenea tragedie........RIP....

 

Eu nu cred ca violenta poate fi o solutie. Insa ar trebui sa se aplice legea. Dar cum legea nu se aplica, ar cam trebui sa le rupem gurile acestor nesimtiti. Nu ma laud, ca nu-i nimic de laudat, dar dupa 2 inceperi de urmarire penala pentru agresiune, desi mi-a stat inima in gat ca imi fac gaborii dosar penal, totusi simt intr-un fel ca s-a aplicat legea.

A MEA BINEINTELES. Desi, nu este OK, este deocamdata o solutie.

 

Odihneasca-se in pace. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte, saracii, :(

 

Nu trebuie linsat nici un sofer, ala e un idiot. Trebuie linsati si jupuiti de vii toti politistii, primii care se pipi pe ea de lege si de regului de circulatie. Politia = 0 in tara asta, sunt niste nulitati care nu au pic de repect pentru noi si mai ales pentru ei si pentru uniforma pe care o poarta.

4 Politisti in intersectie, 1 opreste traficul pe un sens si ne lasa pe noi sa plecam. Plec incet si vad un handicapat cu octavia 1 cum trece ca pe mosia lui tacsu prin intersectie vorbind la mobil. Care a fost reactia politistilor: AU RIDICAT DIN UMERI SI DIN MAINI SPUNAND: HAI DOMNE, CHIAR ASA TE BAGI SI TU!! ERAU 4 IN INTERSECTIE!!! 1 NU L-A OPRIT!!! LA DRACU CU POLITIA ASTA DE 2 BANI!!!

 

Sunt scarbit de activitatea Politiei Rutiere care nu isi face treaba si practica numai vanatoarea :) sa-i f.. in g .. pe toti militenii care nu isi fac datoria si se gandesc numai la spaga

 

On topic: Am aflat aseara despre accident de la parinti ma doare sufletul sunt ingrozit de acest accident pacat de cei doi tineri nu meritau asa ceva inca odata se dovedeste ca traficul in orasul asta de rahat este ca in salbaticie trebuie sa-ti faci dreptate cu bataia :)

RIP :D :hurt: :rose: :rose: :rose: :blbl: :blbl: :lol: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca violenta poate fi o solutie. Insa ar trebui sa se aplice legea. Dar cum legea nu se aplica, ar cam trebui sa le rupem gurile acestor nesimtiti. Nu ma laud, ca nu-i nimic de laudat, dar dupa 2 inceperi de urmarire penala pentru agresiune, desi mi-a stat inima in gat ca imi fac gaborii dosar penal, totusi simt intr-un fel ca s-a aplicat legea.

A MEA BINEINTELES. Desi, nu este OK, este deocamdata o solutie.

 

Odihneasca-se in pace. :)

 

 

Evident ca daca legea s-ar aplica violenta nu ar fi o solutie......trebuie sa ne adaptam la fiecare sistem, daca sistemul e bun il respectam dar daca sistemul e incorect si mai ales daca miza e o problema de viata si de moarte (sau de spital) atunci se pune problema ce solutii viabile putem gasi, solutii concrete nu ideale valabile intr-o societate utopica.........

 

Si oricum am vorbit de violenta temperata.......daca imi e permisa exprimarea...

Editat de vicenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala de soferi pt camionagii este proasta de la mama ei...sunt invatati de instructori cu regula devenita lege "baga-te ...ei sunt mai mici shi treb sa cedeze primii"...Oare a cata oara calca boul ala linia continua shi mai presus CUM NAIBA DE CAMIONUL SE AFLA INKA IN MISCARE...??? Soferii "profesionisti" sunt adesea scutiti de sanctiuni majore...pt k...domne sunt profesionisti...D-zeu sa-i ierte p nevinovatii aia 2 d p motor... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politia nu are chef sa se ocupe de realele probleme ale traficului. In loc sa faca ceva pentru fluidizare mai bine stau la panda undeva unde e libera soseaua si nu sunt treceri de pietoni, nu sunt intersectii cu alte drumuri, nu sunt gropi, nu sunt scoli si se circula pe mai multe benzi in acelasi sens ca sa poata da amenzi si sa ia spaga. Acolo nu are nici un rost sa fie prezent, dar pe burtos il inteleg, eu cu sefii lor am ce am.........

 

Si cum spunea cineva mai devreme: traim in romanica si asta ne omoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un coleg de al meu de serviciu era vecin cu pilotul. Am vorbit cu el acum si mi-a zis ca este ok sa mearga motociclisti la inmormantare. Inca nu stie ora la care o sa fie, dar se poate merge acasa la el si sa plece de acolo. Adresa este Str Agnita nr. 18

 

O sa fie dusi acasa pe la ora 15-16 de la morga. Cam atat pentru acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor infiorator ce citesc aici.............

eu sunt plecat din bucuresti si nu am mai fost la curent cu ultimilee stiri......

Dumnezeu sa ii odihneasca in pace

pacat de ei..............

haideti dracu sa incepen acea campanie vehementa impotriva neatentie la volon despre care vorbeam si in cazul accidentului de la balotesti....

nu se mai poate

vor sa ne elimine pe toti.........

asta este un altfel de comunism.......sau mai bine zis...........este holocaustul motociclistilr.

daca nu facem nimik ne vor elimina incet dar sigur.....

ar fi pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se compara cu ce-am mai vazut pe aici... :) mi s-a facut de-a dreptul mila de vietile astea pierdute fara vina datorita unor oameni din cea mai joasa speta a societatii,si care probabil avea si o sticla de unirea in camion ca sa mearga mai bine...daca mia tineti minte reclama naiba s-o ia :)

 

.....macar sunt cu constiinta impacata ca am mai invatat sa ma feresc de astfel de gunoiae si slava domnului ca in 3 ani nu am avut niciodata vreun accident in trafic...e groaznic de-a dreptul :blbl:

 

legat de violenta,asa cum si taximentristii se aduna prin statii in cateva minute cu tupeu si multi oameni cand un coleg de breasla cere ajutor si toti au ajuns sa-i stie de frica,asa si motociclistii daca chiar tin sa se ajute intre ei cand porcii birocratici dorm in front ar tb sa faca...

 

pacat ca au avut ghinion pe 13

.....condoleante :D :hurt: :rose: :rose: :rose:

Editat de Mihai Florea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic:Din toate aceste posturi vad numai " ar trebui sa facem asa..si pe dincolo, ar trebui mers, ar trebui spus..etc"

 

Fratilor, toate ideile voastre sunt bune insa singurii care pot face ceva - sunteti voi! NU asteptati de la altii sa puna in aplicare ideile voastre pentru ca nu se va intampla! Sunteti motociclisti adevarati? Strangeti-va doi -trei si anuntati data si ora la care" blocati porti" , " puneti lumanari" , " dati plame (joke)"," faceti riduri "etc...sigur veti avea sprijin.

 

Chiar e nevoie sa moara doi copii nevinovati ca sa va faceti curaj sa puneti peste geaca un tricou cu "respectati motociclistii in trafic"....?

 

 

:) :) :D R.I.P :hurt: :rose: :rose:

(Cu siguranta ma voi urca azi pe motor si voi face o plimbare in amintirea lor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si sofer prof pe camion va spun ca oriunde in RO,basculangii,transportul in comun si taximetristii sant de o nesimtire iesita din comun,feriti-va de ei cat puteti cand ii vedeti ganditi-va din start ca nu vor respecta legea.

Politia ar trebui sa fie mai activa !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si sofer prof pe camion va spun ca oriunde in RO,basculangii,transportul in comun si taximetristii sant de o nesimtire iesita din comun,feriti-va de ei cat puteti cand ii vedeti ganditi-va din start ca nu vor respecta legea.

Politia ar trebui sa fie mai activa !!!

Ar trebui sa fie dar aci ii romania.Cat despre camionagii ,tiristi etc, ce le pasa in tablaraia lui? Pe langa nesimtirea pt care sunt cunoscuti mai ii si chestia ca au impresia ca ei au prioritate tot timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa nu decidem noi cine trebuie si cine nu sa traiasca. Decat sa va mai mai pierdeti vremea pe forum mai bine se pune ceva in practica si mai ales sa belim bine ochii , daca nu avem grija de noi ,altii nu ne vor proteja.

Imi pare rau pentru cei doi , chiar nu au avut nici o vina, asa a vrut Dumnezeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa nu decidem noi cine trebuie si cine nu sa traiasca. Decat sa va mai mai pierdeti vremea pe forum mai bine se pune ceva in practica si mai ales sa belim bine ochii , daca nu avem grija de noi ,altii nu ne vor proteja.

Imi pare rau pentru cei doi , chiar nu au avut nici o vina, asa a vrut Dumnezeu.

care Dumnezeu ?crezi ca se mai poate vorbi de Dumnezeu in acest caz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai avea curaj sa carpesti pe unu care sa da jos dintr-un logan albastru pe care scrie BGS ????

Acum, Indiferent de raspuns intreba-te dece!

Leul nu se ia de hipopotam!

Hai sa mutam discutia asta in alta parte!!!

 

Nu, da' as avea tupeu sa merg la o sectie de politie si sa dau o declaratie cum ca, etc, etc. Cel mai rau scenariu e ca o sa iau bataie intr-o seara pe strada, da' mai bine iau bataie decat sa se pise pe mine un maimutoi musculos care pune degetul cand semneaza.

 

La subiect: legea in Romania e copilul parasit al nimanui. Se pisa pe ea in ordine: Politia, judecatorii, firmele, soferii, motociclistii. Toti ne pisam pe lege si facem scandal atunci cand altcineva o incalca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa fie dar aci ii romania.Cat despre camionagii ,tiristi etc, ce le pasa in tablaraia lui? Pe langa nesimtirea pt care sunt cunoscuti mai ii si chestia ca au impresia ca ei au prioritate tot timpul.

 

 

Eu zic sa nu ii mai bagati pe toti in aceeasi oala, ca nu e asa. Am fost ajutat de multe ori de tiristi sau camionagii, atunci cand am avut de facut depasiri, fie ca am fost cu motorul, fie ca am fost cu conserva... Pentru ca multi dintre ei sunt asa, nu merita sa ii blamati pe toti. In schimb, nu stiu ce sa zic despre taximetristi... acum vreo 2 zile, unul a incercat sa dea peste mine, intentionat, de vreo 2 ori, ca m-am bagat in fatza lui la semafor, in timp ce el sta pe loc, deci nu era pericol de accident. Era un Logan galben, B60YYA, sau B61YYA, nu mai stiu exact numarul, dar am sa recunosc dupa fatza cacanarul de la volan.... Cand il vad in trafic o sa aiba nevoie de oglinda noua si stomatolog priceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa nu decidem noi cine trebuie si cine nu sa traiasca. Decat sa va mai mai pierdeti vremea pe forum mai bine se pune ceva in practica si mai ales sa belim bine ochii , daca nu avem grija de noi ,altii nu ne vor proteja.

Imi pare rau pentru cei doi , chiar nu au avut nici o vina, asa a vrut Dumnezeu.

/index.php?...34859&st=90 citeste si tu aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa nu decidem noi cine trebuie si cine nu sa traiasca. Decat sa va mai mai pierdeti vremea pe forum mai bine se pune ceva in practica si mai ales sa belim bine ochii , daca nu avem grija de noi ,altii nu ne vor proteja.

Imi pare rau pentru cei doi , chiar nu au avut nici o vina, asa a vrut Dumnezeu.

 

 

scuze k intervin, dar nu sunt deacord cu ce spui.

oricat ai "belii oki" din cauza unui nenorocit care intoarce pe linia continua sau nu acorda prioritate, in majoritatea cazurilor cei pe doua roti sfarsesc tragic.

 

eu momentan n-am motor, am permis de vre-o 4ani, am mers cu motoru destui km, momentan merg cu atv-ul, dar ce se intampla in Bucuresti cu soferii de taxiuri, camionagii si nu in ultimul rand smecherasii de bani gata, care cred ca soselele le apartin, e strigator la cer.

 

nu ramane de spus decat......................condoleante :) :lol: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tragic. nu am avut habar de accident, decat de dimineata, cand am ajuns la birou. ...si de atunci citesc intr-una, si tot nu-mi vine a crede. e mult prea dureros. doi copii s-au stins din viata datorita pasiunii.

 

pe mine ma apuca groaza, cand stiu ca am un motor acasa, si in mai putin de o luna o sa ies cu el pe strada. imi vine sa-l vand, si sa-mi iau un Patrol GR, cu roll-bar in el, sa ma feresc cumva de acesti "soferi" ai capitalei. nu stiu ce as mai putea adauga, cred ca s-a zis totul. marsul de pe 20 ar trebui sa cuprinda cat mai multi motociclisti din toata tara. trebuie facut ceva, campanii publicitare, campanii in presa, politia sa sprijine mai mult motociclistii in actiunile lor de promovare, campanii de prevenire a accidentelor in scoli, mai ales in licee, fluturasi pusi in stergatoare la masinile parcate, sau date la semafor (pot sa ajut cu layout pt asa ceva, contactati-ma pe PM), stickere lipite pe masini samd. sper ca aceasta nou infiintata asociatie a motociclistilor sa inceapa cat mai repede sa-si faca simtita prezenta.

 

eu cred ca motociclistii ar trebui sa faca ceva, sa facem cu totii ceva... mitingurile se organizeaza greu, si nu prea intereseaza pe multi, basca risti sa fii injurat ca blochezi circulatia aiurea. ar fi bine sa se stranga cate 40-50 motoare si sa traverseze sistematic orasul, sa se mearga in gasti foarte mari, in fiecare seara, traversat Bucurestiul in mod sistematic din Militari in Pantelimon (de exemplu). daca esti unul singur, risti sa nu fii observat, daca suntem multi, nu cred ca o sa iasa nimeni de pe banda lui. pentru asta nu-ti trebuie autorizatie, nu trebuie sa fii insotit de politie. doar 40 de motoare care se plimba prin oras, mers legal, fara vitejii. daca sunt 40 de masini la un semafor, trec usor neobservate, dar daca ai 40 de motoare, parca e un pic altfel. lumea se strange la Arc, si sta de vorba. daca toate motoarele de la Arc, ar da o tura prin oras, lumea cred ca ar incepe sa se sesizeze cumva, incepand de la "uite-i ce multi sunt, daca-l dau jos pe unu' acum din gresala, ma linseaza astia" pana la obisnuit sa se uite in oglinzi, ca "poate vin aia multi cu motoarele".

 

inca odata, condolenate familiilor celor doi, si sa posteze cineva apropitat acestora, daca au nevoie de ceva ajutor.

 

cat despre soferul camionului, ii doresc din tot sufletul sa aibe si el la randul lui copii sau nepoti motociclisti pasionati!!! ....de fiecare data cand ii suna telefonul, sa-i tresara inima.

 

pacat, pacat ca pentru o asemenea pasiune frumoasa, trebuie platit un pret asa mare!

Condoleante familiilor! :) :lol: ;) :) Greu moment pentru toata lumea. Mare tragedie. Ma uit zilnic la accidente si sper intotdeauna sa nu fie nimic nou la aceasta rubrica. Periez accidentele mai vechi, pentru a intelege mai bine dinamica lor. Ieri raspunsul a fost atit de simplu. Un nenorocit pe o basculanta a curmat aceste doua fragede vieti total din vina sa. De ieri, ma tot gindesc intr-una la bietii parinti si la cel ce a avut ingrata misiune de a le da tragica veste. Sper ca nu politia. Pentru ca ei nu sunt pregatiti pentru asa ceva si sunt prea directi. R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...