Sari la conținut

Accident Prelungirea Ghencea 10/05/12 ora 23


costi_pci
 Share

Postări Recomandate

Acostament e un fel de "marginea drumului" , am eu pe la tara , soseaua Buc.-Alexandria , e o banda mai mititica. In oras cred ca nici nu exista , acostamentul e ceva format din guri de canal , masini parcate si stradute de pe care ies camioane si alte obiecte letale.

 

 

Corect!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stii gresit.

Depasirea nu presupune neaparat schimbarea benzii de circulatie.

 

Si tu stii "corect". :D

Mergeti de predati permisele ca sinteti pericol pe strada. :D

 

 

Pentru tine, doar de bine (ca sa zic asa). Promiti ca dupa ce iti arat ca esti fudul, te duci tu si iti tai singur permisul cu foarfeca? De la Codul Rutier, citire:

 

Capitolul 3

3. Depasirea

 

Art.45. - (1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.

 

(4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.

 

Iar la (4) se numeste devansare pentru cultura ta generala.

 

Astept cu interes pozele cu permisul tau taiat si ars.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiti si voi atenti la detalii:

 

prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie SAU din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.
Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate ineptii ai scris SSSS, imi cer scuze...inca sunt la munca si nu am puterea sa replic; dar ajung home trag o bere sa prind curaj si-ti explic, dupa ce m-am conversat cu alde' "sofereni" de-ai mei si putina mea "experienta".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept sa vaz ce ineptii ti-au explicat colegii tai de autobaza ca am scris eu. :rolleyes:

A propos, tu pe ce traseu lucrezi? :unsure:

 

:crack: :crack: Faci bietu' om traseist, intraba-l si de scor !! :cheers:

 

Ai un + din partea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci... sosea cu 2 benzi (cate una pt fiecare sens), masina in fata, motociclist in spate. DEPASIRE este aia in care din spatele masinii, motociclistul ajunge in fata ei, indiferent ca a facut manevra pe aceeasi banda, sau a iesit pe sensul opus. Si daca a trecut pe deasupra, tot depasire se cheama :D

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci... sosea cu 2 benzi (cate una pt fiecare sens), masina in fata, motociclist in spate. DEPASIRE este aia in care din spatele masinii, motociclistul ajunge in fata ei, indiferent ca a facut manevra pe aceeasi banda, sau a iesit pe sensul opus. Si daca a trecut pe deasupra, tot depasire se cheama :D

 

Gata baieti, calmi...

motociclistul mergea in spatele celui cu masina (un Ford Focus sau ceva de genul)care fara sa puna semnal a facut bucla spre stanga ca mai apoi sa traga dreapta de volan ca sa intre pe o straduta intre case (probabil sofer de TIR ramas cu instinctul de bucla...). motociclistul mergea pe mijlocul benzii dupa cum au aratat si urmele de franare,nu s-a bagat pe dreapta ci a mers inainte, n-a oprit in timp util si s-a infipt intre portierele fordului. noapte+ insuficienta atentie+ unu care face stanga cand vrea sa o ia la dreapta si rezultatul...contuzii usoare la umar, coaste si maini, restul nu prea se resimt ca e baiat rezistent, si un foarte dragut gsxr1000 mototolit zdravan...baie de ulei, carene, manete,scarite, parbriz, furca, etc...baiatul e bine, motorul se face pe asigurarea celui cu masina care a fost gasit de politie ca fiind vinovat. end of story.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata baieti, calmi...

motociclistul mergea in spatele celui cu masina (un Ford Focus sau ceva de genul)care fara sa puna semnal a facut bucla spre stanga ca mai apoi sa traga dreapta de volan ca sa intre pe o straduta intre case (probabil sofer de TIR ramas cu instinctul de bucla...). motociclistul mergea pe mijlocul benzii dupa cum au aratat si urmele de franare,nu s-a bagat pe dreapta ci a mers inainte, n-a oprit in timp util si s-a infipt intre portierele fordului. noapte+ insuficienta atentie+ unu care face stanga cand vrea sa o ia la dreapta si rezultatul...contuzii usoare la umar, coaste si maini, restul nu prea se resimt ca e baiat rezistent, si un foarte dragut gsxr1000 mototolit zdravan...baie de ulei, carene, manete,scarite, parbriz, furca, etc...baiatul e bine, motorul se face pe asigurarea celui cu masina care a fost gasit de politie ca fiind vinovat. end of story.

:ok:

 

Insanatosire grabnica motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata baieti, calmi...

motociclistul mergea in spatele celui cu masina (un Ford Focus sau ceva de genul)care fara sa puna semnal a facut bucla spre stanga ca mai apoi sa traga dreapta de volan ca sa intre pe o straduta intre case (probabil sofer de TIR ramas cu instinctul de bucla...

 

E vorba despre unghiul pe care-l face strada la "iesirea" in Prelungirea Ghencea.

Trebuie sa iei mai larg la dreapta, daca vii din directia Domnesti.Sunt mai multe strazi cu intersectie asemanatoare.

Cine locuieste sau circula prin zona stie "smecheria", daca nu...plus, daca ala nu a semnalizat...ghinion de surpriza...

 

Zona aia, de la bariera pana la Tricodava, are fara aparenta, un trafic periculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te asiguri pt. ce? Ca nu esti depasit prin partea dreapta de catre un biciclist sau scuterist? :D

In Codul Rutier scrie ca depasirea se face prin stinga. Si bicicletele si scuterele tot prin stinga ar trebui "teoretic" sa depaseasca.

 

"teoretic" bicicletele si scuterele nu ocupa o banda de circulatie ci au obligatia de a merge pe partea din dreapta a drumului acolo unde circulatia lor este permisa, nu au cum sa depaseasca pe stanga, poate doar masini oprite aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic așa o fi, dar practic depășesc deseori cu bicicleta coloane de mașini care circulă cu viteză mai redusă ca mine! Dacă aș depăși prin dreapta m-aș sinucide. Șoferii uită adesea de existența oglinzii de pe dreapta, pe cînd pe cea din stînga o mai folosesc ocazional :P ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intemeiez acest offtopic deoarece cu siguranta asemeni altor persoane care au cont pe forum sau nu au si intra ca vizitatori, intra ca sa se informeze ...si vor sa se informeze corect.

 

Nu stau sa citez niste balarii de mai sus, deoarece le intelege doar autorul lor.

In lege se spune clar ca depasirea nu e devansare si invers.

Avand in vedere ca sectiunea se refera la "Depasire" nu se spune in definitia devansarii ca este vorba despre ea.

 

Definitia depasirii suna asa:

"Art.45. - (1) DepăÂşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaÂşi sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers Âşi ieÂşirea de pe banda de circulație sau din Âşirul de vehicule în care s-a aflat inițial."

 

Apoi, la aliniatul (4) se spune ca devansarea nu este depasire:

"(4) Nu constituie depăÂşire, în sensul alin.(1), situația în care un vehicul circulă mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circulă pe altă bandă în acelaÂşi sens de circulație."

 

Prima este o definitie directa (definitia depasirii), a doua este reciproca (definitia devansarii).

 

@SSSS: te rog lasa frustrarile si hai sa informam corect lumea...poate revii ca moderator. ;)

Profesia si/sau locul meu de munca nu ti le pot spune si nu este treaba ta.

Dai dovada de slabiciune daca imi cauti defecte in afara subiectului tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SSSS: tati, din cauza celor gen ca tine multi se lipsesc in a posta si stau deoparte. Deschide te rog dexu. Mai cauta pe net, ca d-aia il ai. Nu ma lua cu experienta. Ca soferii batrani de la mine nu m-au putut ajuta, decat o colega mai noua cu B-ul.

Esti obositor.

 

PS: daca am gresit vreo cifra sau ceva cat am stat la munca "Interests:linsaje, torturari si muzica simfonica" al tau, posibil sa ti se intoarca impotriva.

 

PS2: N-am nimic cu tine, caut corectitudine... daca ne vedem vreodata dau eu berea; fii baiat. ;)

 

PS3: reciteste mai sus.

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nene SiD, eu sunt neutru, dar dincolo de fraza:"tati, din cauza celor gen ca tine multi se lipsesc in a posta si stau deoparte" ai scris o maimutareala de, nici tu nu cred ca o intelegi!

 

"Deschide te rog dexu" => ce treaba are DEX-ul cu Codul Rutier?! SSSS vad ca scrie ok, nu vad problema!

 

"Nu ma lua cu experienta. Ca soferii batrani de la mine nu m-au putut ajuta, decat o colega mai noua cu B-ul." ==> Dincolo de cunoasterea legilor, experienta este cea care ne invata cu adevarat, ai inteles?! Poti fi batran si prost, nu e nici o regula in asta. (in general vorbind)

 

"Esti obositor"==> O fi, dar este corect, ca va pune legea in fata si marea majoritate nu sunt in stare sa o inteleaga, ca de invatat.... :crack:

 

Si tot asa, dar ma opresc aici, consider ca nu are rost !

 

SSSS, pe mine m-a dat gata fraza"stai sa beau o bere, ca sa-mi fac curaj sa te contrazic" :crack: Pai nene SID, daca asa sta treaba, vin eu cu un bax de bere ! Eu am impresia ca ai baut, si sper sa am dreptate, in caz contrar....... :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ART. 45

(1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

(5) Depasirea se efectueaza numai pe partea stanga a vehiculului depasit.

OK, eu cand am am scris de bicicleta, ma gandeam la o depasire nefinalizata, efectuat de o masina care face dreapta peste biciclistul.

Dar, acuma, and ma uit la lege, ma gandesc la alceva. Cand mergi pe bicicleta, poti sa treci langa o masina pe partea dreapta fara sa schimbi directia de mers sau sa iesi din banda sau din sirul de vehicule. Asta inseamna ca nu depasesti, dar pur si simplu trec pe langa, in spatiu care este liber. Este permis?

Nu vreau sa caut nodul in papura, dar astfel de situatii sunt mai degreaba regula decat exceptie cnad este vorba de circulatie cu bicicleta, si chiar ma intereseaza interpretarea legala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata baieti, calmi...

motociclistul mergea in spatele celui cu masina (un Ford Focus sau ceva de genul)care fara sa puna semnal a facut bucla spre stanga ca mai apoi sa traga dreapta de volan ca sa intre pe o straduta intre case (probabil sofer de TIR ramas cu instinctul de bucla...). motociclistul mergea pe mijlocul benzii dupa cum au aratat si urmele de franare,nu s-a bagat pe dreapta ci a mers inainte, n-a oprit in timp util si s-a infipt intre portierele fordului. noapte+ insuficienta atentie+ unu care face stanga cand vrea sa o ia la dreapta si rezultatul...contuzii usoare la umar, coaste si maini, restul nu prea se resimt ca e baiat rezistent, si un foarte dragut gsxr1000 mototolit zdravan...baie de ulei, carene, manete,scarite, parbriz, furca, etc...baiatul e bine, motorul se face pe asigurarea celui cu masina care a fost gasit de politie ca fiind vinovat. end of story.

 

Sunt de acord cu verdictul politiei, mai ales ca am fost acolo imediat dupa accident si am inteles cum s-a petrecut totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata baieti, calmi...

motociclistul mergea in spatele celui cu masina (un Ford Focus sau ceva de genul)care fara sa puna semnal a facut bucla spre stanga ca mai apoi sa traga dreapta de volan ca sa intre pe o straduta intre case (probabil sofer de TIR ramas cu instinctul de bucla...). motociclistul mergea pe mijlocul benzii dupa cum au aratat si urmele de franare,nu s-a bagat pe dreapta ci a mers inainte, n-a oprit in timp util si s-a infipt intre portierele fordului. noapte+ insuficienta atentie+ unu care face stanga cand vrea sa o ia la dreapta si rezultatul...contuzii usoare la umar, coaste si maini, restul nu prea se resimt ca e baiat rezistent, si un foarte dragut gsxr1000 mototolit zdravan...baie de ulei, carene, manete,scarite, parbriz, furca, etc...baiatul e bine, motorul se face pe asigurarea celui cu masina care a fost gasit de politie ca fiind vinovat. end of story.

 

A avut noroc.

 

Personal mi s-a întâmplat fix același lucru, cam în aceeași zonă: (cuvant urat) cu X5 care vrea să facă dreapta cu boltă spre stânga, fără să dea semnal de nici un fel. Până în ultimul moment am încercat să-l evit prin stânga. Animala când m-a văzut s-o fi speriat și s-a oprit, în loc să-și continue drumul (caz în care probabil scăpam de acroșaj), așa că l-am lovit perpendicular în partea dreaptă spate. Verdictul poliției: culpă comună. Idiotul pentru că nu s-a asigurat și n-a dat semnal, eu pentru că "l-am lovit din spate". Da, da! Deși în momentul impactului imbecilul era perpendicular pe sensul de mers, lovitura a fost în spatele ușii din spate. Ceea ce la Garcea se traduce prin lovitură din spate. Gotta love'em kiss.gif

 

Bine că băiatul ăsta a scăpat de așa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic așa o fi, dar practic depășesc deseori cu bicicleta coloane de mașini care circulă cu viteză mai redusă ca mine! Dacă aș depăși prin dreapta m-aș sinucide. Șoferii uită adesea de existența oglinzii de pe dreapta, pe cînd pe cea din stînga o mai folosesc ocazional :P ...

 

boys and girls,eu circul zilnic pe bicla prin Buc,si niciodata,dar niciodata,nu depasesc prin dreapta.De ce?Ft usor iti poti lua o portiera pe nepusa masa.

Un mic "amendament":inainte de depasire,intotdeauna se semnalizeaza,ca sa nu fie cel din spate/cel de pe cealalta banda luat pe nepregatite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

vai, mi-e mila de incepatorii care vor sa invete ceva de aici

o luam asa confirmat de politie si de lege(pt cine stie sa citeasca, din pacate fuego nu):

1.NU ai voie sa depasesti prin dreapta decat in cazul in care masina semnalizeaza stanga si ai suficient loc sa treci fara sa fie vre-un pericol!!!

2.Cand vorbim despre depasire, NUMAI atunci cand ai schimbat banda se numeste depasire.eu daca vin si il "depasesc" pe unu pe acceasi banda cu mine (obligatoriu prin stanga!!)fara sa schimb banda!(sa depasesc marcajul de separare a benzilor) si in acelas timp cei de la politie in scrisoarea oficiala ne zic ca trebuie sa avem si suficient spatiu intre masina si motor(si asa e normal)(acest caz este doar pt motociclete, pt ca nu poti sa faci asta cu masina)

3.Stiu ca este greu dar cu putin curaj poti sa stai sa citesti definitia depasirii pt ca o sa observi acolo clar ca se numeste depasire NUMAI daca ai schimbat banda!!

 

 

si acum mai ontopic:

 

daca dobitocu cu masina a facut dreapta fara sa dea semnal (cu 50 de m inainte cum scrie in lege ca trebuie sa faci in oras) clar este de vina.

daca dobitocu a venit din sens opus si a facut stanga pe strada coperatiei, tot el este de vina pt ca daca faci stanga pierzi orice fel de prioritate (asta daca nu ai un semn mare si clar de prioritate si sub acel mic indicator suplimentare care indica drumul cu prioritate)

daca, motociclistul avea urme de franare pe mijlocul benzi este clar ca omu nu a incercat sa devanseze masina prin dreapta(pt ca atunci era el de vina)

pt ca urmele de franare nu indica decat pozitia in care a avut reacitia si a franat nu poti decat sa stabilesti pozitia pe care o avea motocicleta cand a efectuat masina manevra, de acolo motocicleta pt o putea evita(doar soferi experimentati fac asta) putea sa dea drumu la frana si sa aplece puternic motoru in care directia i-a calculat-o creierul lui ca ar fi mai buna pt a evita acel obstacol (pt ca daca franezi fara abs nu poti aproape deloc sa mai schimbi directia de mers la motocicleta

 

 

acestea fiind spuse, pt cei noi sau dupa cum se vede si pt cei mai vechi care nu cunosc legea bagati la cap! asfalt uscat mare grija si viteza ponderata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai, mi-e mila de incepatorii care vor sa invete ceva de aici

o luam asa confirmat de politie si de lege(pt cine stie sa citeasca, din pacate fuego nu):

 

 

acestea fiind spuse, pt cei noi sau dupa cum se vede si pt cei mai vechi care nu cunosc legea bagati la cap! asfalt uscat mare grija si viteza ponderata

 

 

 

crackup.gifcrackup.gifcrackup.gifcrackup.giffriday.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.45. - (1) DepăÂşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaÂşi sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers Âşi ieÂşirea de pe banda de circulație sau din Âşirul de vehicule în care s-a aflat inițial.

 

coloana. vin din spate. trec pe langa masini. nu parasesc banda. ajung in fata. = DEPASIRE !

pentru ca :

am trecut in fata altui vehicul + vehiculul era in acelasi sens de circulatie + am iesit din sirul de vehicule (chiar daca nu am iesit de pe banda) prin schimbarea direcției de mers Âşi ieÂşirea de pe banda de circulație sau din Âşirul de vehicule

 

este un SAU acolo ORI am iesit de pe banda ORI din sir.

e simplu.

 

si uitati-va si la raspunsul politiei. poate de acolo intelegeti mai bine, ca este considerata depasire, si devansarea pe aceeasi banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.45. - (1) DepăÂşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaÂşi sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers Âşi ieÂşirea de pe banda de circulație sau din Âşirul de vehicule în care s-a aflat inițial.

 

coloana. vin din spate. trec pe langa masini. nu parasesc banda. ajung in fata. = DEPASIRE !

pentru ca :

am trecut in fata altui vehicul + vehiculul era in acelasi sens de circulatie + am iesit din sirul de vehicule (chiar daca nu am iesit de pe banda) prin schimbarea direcției de mers Âşi ieÂşirea de pe banda de circulație sau din Âşirul de vehicule

 

este un SAU acolo ORI am iesit de pe banda ORI din sir.

e simplu.

 

si uitati-va si la raspunsul politiei. poate de acolo intelegeti mai bine, ca este considerata depasire, si devansarea pe aceeasi banda.

 

Adica tu daca esti singur pe banda si faci S-uri sa incalzesti gumele si mergi dintr-o extrema in alta a benzii inseamna ca "schimbi directia de mers" ??? Nu, tot in aceeasi directie mergi... Depasirea are 2 elemente mari si late pentru a fi considerata depasire : schimbarea direcției de mers + ieÂşirea de pe banda de circulație sau din Âşirul de vehicule, asadar daca iesi din sirul de vehicule, sau daca schimbi banda de circulatie (de pe 1 pe 2, sa zicem) PE ACELASI SENS DE MERS, nu se considera depasire, pentru ca exista doar UNUL din cele 2 elemente "constitutive" ale depasirii...lipseste schimbarea directiei de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...