Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

Poti sa cumperi un set de prinderi de la louis

sau polo in caz ca nu se mai gasesc pe louis sunt 9.95 euro perechea (stanga dreapta) dar nu sunt ca noi - la mine la S500 am, schimbat ps stanga si acum suiera un pic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

RSX-ul meu are cam doi ani de cand e pe mana mea. N-am ce sa-i reprosez. E comoda, desi nu e cea mai usoara nu o simt grea pe cap, vIziera nu s-a matuit, am zgariat-o eu pe ici pe colo, dar se tine bine, cu micile zgaieturi e foarte clara. Am venit noaptea de la Brasov,( da, stiu, nu se face asa ceva, dar de nevoie mai mergi si noaptea) si nu m-a incomodat deloc. Am spalat mereu, si casca si viziera, cu apa calda si sapun, fara alte substante minune. De vajait, toate castile vajaie, deci si ea vajaie, dar nu e nimic enervant. Cu dopuri in urechi am facut 300 de kilometri, si cand m-am oprit nu mi-au cantat in creier ecourile vanturilor luati in freza pana atunci. De aburit, se abureste la viteze foarte mici, dar pot ridica usor viziera si-si revine. Probabil ca a inceput sa se duca usor stratul antiaburire. Urmatoarea mea casca va fi tot un Shark, caci, pana acum, pe mine m-au convins. Poate un Race-R, atunci cand vor mai scadea preturile. Pana atunci raman cu RSX-ul, caruia nu-i pot imputa mare lucru. Cand am luat-o am dat cam 9 mil pe ea, cu totul inclus. Un shoei XR-1000 era de la 11,5 mil in sus, fara protectie de barbie, fara protectie de nas, si sincer vorbind, nu stiu ce ar fi putut face in plus Shoei-ul pentru mine.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Pai ai pe louis la sectiunea casti "helmet spare parts" si "helmet accesories". Au site-ul site-u lsi in engleza de ceva timp, deci ar trebui sa te descurci fara probleme

am cautat pe louis inainte sa deschid topicul si nu au pentru rsx si rsr2 (am inteles ca sunt la fel), doar pentru mdelele de casti comercializate de ei.

ma gandeam ca poate gasesc prin alta parte ramase pe stoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, caut in Bucuresti pentru o mica proba un Shark marimea XS. Am un prieten care in principiu are nevoie de aceasta marime insa nu e sigur si din cate se pare nu prea exista deloc dealeri Shark..

 

Multumesc mult!

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce model de shark vrea sa isi ia... cam toate modelele merg in aceeasi masura cu modelele uzuale (shoei,arai). O exceptie este la RSI, unde daca porti S in mod normal ai nevoie de XS la RSI. Nu sunt din Bucuresti,dar am avut aceeasi problema si am gasit la un amic din Iasi si am probat (era o casca aproape noua,purtata de 2 ori). Sper ca iti e cat de cat de ajutor, mai ales ca de obicei probezi o casca deja purtata si formata dupa capul utilizatorului.

Toata stima,

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Bogdan, prietenul meu vrea un RSR2. Din pacate nu am gasit pe la niciun dealer casti Shark pentru a proba.. El are la Shoei XS, dar am vazut ca Shark nu face XXS pentru a putea dribla nepotriviri de genul celei de care ai spus tu. Asta e, o sa mai caute. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu am probat pana acum RSR2 dar din ce am citit prin mai multe parti (si eu mi-am dorit acea casca foarte mult) merge "mana in mana" cu shoei. Daca are XS la shoei (banuiesc ca xr1000, xr1100 sau xspirit) i-ar fi buna XS la rsr2. Vezi si ce zice nenea asta aici,ca stie despre ce e vb. Eu am luat o geaca de la ei si mi s-a potrivit exact cum au zis.

 

Eventual le poti trimite un mail cu intrebari ca o sa iti raspunda,sunt foarte OK americanii astia... :friends:

 

Poate prietenul tau ar fi interesat de un Shark RSI eden marime xs NOUA (merge perfect la cei care poarta S la alte casti). Sper ca nu te superi ca iti zic de casca asta, dar mie mi s-a parut foarte ok cand am vazut-o. In primul rand are un design foarte reusit (mai ales daca ii faci rost de o viziera iridium blue) si este destul de apropiata ca si caracteristici de RSR2 (aerodinamica, aerisire, greutate). Ca si pret....un 700 ron (bineinteles ca negociabil).

Toate cele bune,

Bogdan!

 

post-59882-0-23614300-1336505837_thumb.jpg

post-59882-0-25272100-1336505903_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca la Kronau. Ei mai aveau cate un Shark ratacit prin rafturi.

Daca prietenul se simte comfortabil in Shoei, poa' sa nu i se potriveasca Shark. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o poarte sanatos si sa nu aiba nevoie sa verifice cate stele are la capitolul siguranta. Si daca se poate cateva impresii dupa folosire.... (ma intereseaza aerodinamica si silentiozitatea in special).

Toata stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu rsi si port xs .. si la shoei si la suomy si la shark .. s-ul mi-e imens .. si nu ..arai-ul nu e la fel .. am e pe alt format de cap/fata .. arai-ul nu-mi vine de nici-o culoare

cel mai usor era sa se masoare xs e bun pt 53-54cm

@manu .. rsi-ul ala mai e de actualitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Prima data am intrat pe Sharp si am cautat cu 5 stele din 5 la capitolul siguranta. Am dat peste Shark RSX si am cautat pret. Am gasit-o la doar 99 dolari . E cam urata ce-i drept, dar poate e sigura . Ce parere aveti de ea ?

Eu am din 2007 un RSX Hook cumparata de pe net.

Sunt foarte multumita de ea. In afara de specificatile tehnice pe care le-ai citit si sunt destule ptr cat de ieftina este fata de altele care au doar 3-4 stele iti voi spune ce imi place la ea: zgomot nu foarte mare la viteze mari, etansa, ventilatie buna.

Eu o am si acum si a fost folosita nu gluma, basca a avut parte si de incidente de genul cazut de pe masa de cateva ori si inca e ok.

RSX Hook e mai scumpa cu 100 de eur decat RSX simpla.

Cand o trebui sa o schimb tot un Hook imi iau daca mai gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... basca a avut parte si de incidente de genul cazut de pe masa de cateva ori si inca e ok.

 

 

Pai cum sa nu fie ok daca a cazut de pe masa, nu e rolul ei sa incaseze socuri chiar mai mari decat ala? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum sa nu fie ok daca a cazut de pe masa, nu e rolul ei sa incaseze socuri chiar mai mari decat ala? :))

 

am scris asta ptr ca multe casti cand cad de pe masa se sparg, se duc vizierele, aerisirile etc.

Nicio casca nu rezista unui impact cauzat de un accident grav si asta se stie, sunt calcule matematice si s-a demonstrat.

Sharkul meu are E2, ceea ce e super. Daca ne luam dupa standardele E-ului este de top.

 

De ce zic de bine de casca asta? Ptr ca am avut norocul sa o iau pe asta . Daca luam una de 600 eur si se ridica la nivelul celor 5 stele atunci o laudam pe aceea.

Toate brand-urile au casti super bune, doar ca multe sunt scumpe. Asta e buna in raportul calitate-pret.

Repet, eu ma refer la RSX Hook, acum nu stiu RSX simplu daca e mai slaba, nu cred.

 

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/seca569b38459/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shark-RSX-Hook/SubProducts/Shark-RSX-Hook-0011

vad ca s-a mai ieftinit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Vreau sa imi cumpar si eu casca si m-am oprit la Shark-ul asta http://www.fc-moto.d...ts/Shark-S900-C

Mai are cineva acest model, sau S900 simplu? Din cate stiu diferenta dintre s900 si s900c este doar pompita aia de aer care umfla cheekpad-urile.

Editat de xsebi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu S900C ,pompa de umflat o folosesti dupa ce se se mai lasa casca ca sa stea mai fixa .Eu nu am folosita deoarece abia am cumparat-o si am purtat-o un singur drum e inca foarte fixa casca.

Ochelari fac toti bani e super cu ei .

Ce marime vrei sa-ti cumperi ?

Editat de Cristifrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...