Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

Aceeasi problema am avut-o si cu prima casca Shark (RSF2i) si cu ultima cumarata recent (RaceR). La inceput ma strangeau grozav cand o bagam pe cap dar dupa o luna de purtat zi de zi s-au lasat buretii si a devenit foarte confortabila. E normal sa fie asa..pana se mai lasa materialele si cusaturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 651
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Azi mi-a ajuns in sfarsit un Shark Speed-R Carbon Skin White. Pret 1400lei. Dupa prima plimbare am putut sesiza ca este ventilata si foarte ok. Sta bine pe cap, nu vajaie si este usoara. In schimb daca ai viziera ridicata pe la 70-80 la ora face un suierat care nu il pot suporta. Din momentul in care lasi viziera jos scapi de tot felul de zgomote. Casca este silentioasa. O sa revin cu amanunte dupa weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!! La inceputul anului asta mi-am cumparat o noua casca un SHARK S900. Foarte buna casca, cu pompita de aer pentru obraji, eleron, o nebunie.

Problema este atunci cand trag ochelarii de soare. Se vede super aiurea, mareste de zici ca sunt la volanul unui tir. Deformeaza prea mult imaginea, nu mai pot sa estimez distantele, cand vin gropile, virajele nu pot sa le mai abordez bine iar cand circul printre masini nu mai zic.... .Pe timpul asta insorit am mers cu niste ochelari de soare polarizati :)) de imi strica culorile :)) sa vezi copaci albastrii oameni verzi sau altele...

 

A mai intalnit cineva asa ceva, chestia asta este la toate castile SHARK, sau o fii doar o problema la a mea?

Ce solutie ar fii, sa-i schimb ochelarii... ?

 

 

Fix un s900 am probat si eu azi, si DIN PRIMA m-a suprins total cat de mult distorsioneaza ochelarii de soare rabatabili. Deci la Caberg ce am avut, nu am pomenit asemenea problema!

 

Cum zici tu, casca smechera pt banii aia, insa vai de ochelarii de soare integrati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fix un s900 am probat si eu azi, si DIN PRIMA m-a suprins total cat de mult distorsioneaza ochelarii de soare rabatabili. Deci la Caberg ce am avut, nu am pomenit asemenea problema!

 

Cum zici tu, casca smechera pt banii aia, insa vai de ochelarii de soare integrati.

Eu am un Shark Speed R iar ochelarii nu distorsioneaza DELOC ! Vreau sa zic ca de multe ori chiar uit ca am ochelarii pusi. (Inainte aveam un shark rsi cu geam iridium smoke care era chiar inchis inchis iar ochelarii sunt undeva la mijloc intre geamul iridium si ochelarii de acuma.) Ochelarii nu sunt foarte inchisi, doar atat cat sa nu te deranjeze soarele cand iti bate din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit acum parerile voastre despre S900 si m-am resemnat. Credeam ca e un defect doar la casca mea la felul cum distorsioneaza ochelarii de soare. Vroiam sa ii schimb, dar se pare ca asa este toata seria.

Aveti idee daca se potrivesc ochelarii de la un alt model (prin care sa se vada ok) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu inteleg. folia impiedica ochelarii sa distorsioneze?

pe mine nu ma deranjeaza cat de mult blocheaza lumina solara, ci cat de mult ma fac sa vad in valuri :)))))

Nu! Imi pare rau ca nu m-am ecprimat bine. Ma refeream la faptul ca unii ziceau ca ochelarii nu is destul de inchisi pentru soarele de zii cu zii si atunci pentru a ii inchide putin, se aplica folia, chestia cu valurile sigur e din fabricatie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Este o casca foarte buna,zgomot mediu pe un naked,varianta pro este mai usoara si parca are mai mute ventilatii, nu mai retin exact cu care model am mers vreo 300km.Capul meu este fan shark si arai, poate al tau nu, trebuie sa incerci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o casca foarte buna,zgomot mediu pe un naked,varianta pro este mai usoara si parca are mai mute ventilatii, nu mai retin exact cu care model am mers vreo 300km.Capul meu este fan shark si arai, poate al tau nu, trebuie sa incerci.

nu are mai multe aerisiri,greutatea e aceeasi difera doar "eleronul" spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are mai multe aerisiri,greutatea e aceeasi difera doar "eleronul" spate.

 

yeap...

 

eu am Race-R si sunt foarte multumit. lucrata bine, viziera ok, aerisire buna, destul de zgomotoasa, dar nu surzesti in ea.....

 

cel mai mult am apreciat calitatea materialelor folosite.

 

apropos, eleronul de pe Race-R Pro te ajuta doar la o motocicleta sportiva unde esti mai tot timpul cu barbia pe rezervor.

 

aaSDZBw.jpg

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Necesar piesa VISORMECHANIC pentru casca Shark S900 Prime.

 

Ma poate ajuta cinva cu o variata de unde as putea procura una bucata VISORMECHANIC pentru SHARK S900. Practic in ala se fixeaza viziera.Am pierdut asta + 1 bucata viziera la o tura cand....dupa ce abea mi-am montat parbrizul, pe DN pela 130/ora, am deschis viziera ( fara parbriz am mai facut asta fara probleme) si intr-*o secunda mi-a zburat..... probabil de la curentul de aer concentrat de catre parbriz.

In urma acestui incident, am ramas si fara viziera si fara 1 bucata visormechanic.

 

Poza este mai jos...si cu casca si cu piesa.

Am gasit sa cumpar 2 bucati la ~50 lei....vroiam sa stiu daca pot face rost de undeva de 1 la mai putin bani.

 

Multumesc.


» Post actualizat in 08 Dec 2015 17:31

Am gasit sa cumpar 2 bucati la ~50 lei....vroiam sa stiu daca pot face rost de undeva de 1 la mai putin bani.

 

Multumesc.

 

Am luat pana la urma de la MOtorai, 50 lei 2 bucati insa am reintregit casca.

post-48117-0-52378000-1449342653_thumb.jpg

post-48117-0-22699400-1449342663_thumb.jpg

post-48117-0-65945300-1449342681_thumb.jpg

Editat de cip789
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu nu am găsit Shark pentru cap oval, model actual. Toate mi se par pentru oval mai scurt, capuri mai late, etc.

 

Au mult loc în bărbie însă. Iar, la un Speed R spre exemplu îmi place sistemul de prindere la vizieră mai mult decât la un Shoei, iar loc în bărbie e arhisuficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decât la un ce Shoei...hai să lăsam un pic subiectivismul și să realizăm ca ce scoate acum Shoei pe piață...va avea și shark peste 3 sezoane.

yep,si eu zic sa lasi subiectivismul deoparte si sa nu exagerezi.;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Caut sa imi inlocuiesc casca actuala cu una noua si am luat in calcul Shark. HJC-ul meu are o viziera care este etansata prost si intra foarte mult aer printre viziera si casca, imi lacrimeaza ochii uneori de la aerul care imi intra in casca, cu toate ca arisirile sunt inchise. Uneori imi intra si insecte cu arisirile inchise casca fiind cumparata de noua acum un an de la Scorpio AZ.

Imi puteti spune care sunt diferentele dintre modelele Speed R si Speed R 2?

Cum se comporta la drum? Cum sunt ochelarii si mai ales cat de bine se inchide viziera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un Speed R 2 pentru cateva zile, si, din ce ai intrebat, iti pot spune doar ca viziera pare sa se inchida bine. E mai greu de ridicat fata de alte casti, si se prinde destul de fain pe lateral de casca.

 

Ochelarii acopera mult din campul vizual, dar nu-ti pot spune cat de eficienti sunt. Sistemul de coborare/ridicare e fain insa.

 

Am cautat si eu posibilele diferente dintre Speed R 1 si 2 si nu am gasit nimic relevant. Probabil ca au schimbat o chestie pe ici pe colo, dar nu am avut Speed R 1 ca sa-mi dau seama anume ce.

 

O zi faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferentele intre seria 1 si 2 sunt minore. Deschide cele 2 pdfuri pe care le atasez mai jos si ai sa vezi ca reperele 3,10,11,12 si 19 sunt diferite. Citeam pe undeva ca ar fi redus zgomotul din casca prin schimarea acestor repere.

 

Seria 1:

http://www.shark-helmets.com/shark/fiches_techniques/SPD_tech.pdf

Seria 2:

http://www.shark-helmets.com/docs/SP2/SP2_tech.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferentele intre seria 1 si 2 sunt minore. Deschide cele 2 pdfuri pe care le atasez mai jos si ai sa vezi ca reperele 3,10,11,12 si 19 sunt diferite. Citeam pe undeva ca ar fi redus zgomotul din casca prin schimarea acestor repere.

 

Multumesc pentru referinte. Intr-adevar diferentele sunt mici. Zgomotul redus cred ca poate fi o cauza a faptului ca au modificat interiorul si gura de evacuare a aerului din spatele castii.

Oscilez intre Scorpion si Shark. Personal imi plac mai mult Scorpion(Exo 2000, Exo 710 sau Exo 1200) dar la noi se gasesc foarte greu modelele astea. Am luat in considerare modelul Speed R care poate fi gasit la Motorteam desi mi se pare destul de scumpa fata de Scorpion, la care poti gasi niste oferte foarte bune pe FC-moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...