Sari la conținut

Accident mortal Sabina -Northern Freyja


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

Spre deosebire de multi motociclisti care au mierlit-o sau au avut accidente grave, ea a avut foarte multe semne care sa ii spuna ca sunt anumite lucruri pe care nu le poate face - in speta, motociclismul. Spre deosebire de altii, a avut foarte multi oameni pe langa ea care sa ii spuna sa incerce circuitul pentru testarea limitelor, sa incerce sa practice enduro si sa lase strada... A ales sa nu tina cont de semne, sa nu ia in seama accidentele pe care le-a provocat sau situatiile in care s-a bagat singura, din pacate pentru ea, pentru familie si pentru prietenii ei...

 

Pentru referinta:

/index.php?/topic/679956-patzanii-in-trafic/?p=3578726

/index.php?/topic/679956-patzanii-in-trafic/?p=3579277

 

 

Pe de alta parte, se vede ipocrizia multora pe aici... Pe alte topicuri cu accidente daca facea un necunoscut asta, ii spuneati ca e pericol pe strada, ca e tampit ca si-a luat un motor mai mare in conditiile in care a avut accidente cu motoare mai mici etc...

Fiti impartiali si incercati sa judecati la rece, chiar daca e greu. Din orice accident e cate ceva de invatat. Si cel mai important este ca trebuie sa tii cont de alegerile pe care le faci pentru ca la un moment dat o sa provoci suferinta celor apropiati... Pacat...

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 317
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@Speedy.K: Probabil a intrat in curba mai tare decat trebuie si cum nu trebuie.

De acord, asta am stiut dupa primul post al lui Marius.

» Post actualizat in 02 Aug 2017 18:13

I am with ya here

 

» Post actualizat in 02 Aug 2017 15:42

 

1. Pasiunea te impinge la accident

2. La experienta ta, atunci, NU VAD rostul intrebarilor. Practic raspunsurile lor nu au nici o relevanta.

 

Eu am pus-o jos de 3 ori.

1. In 2013 la Alta, nu a tinut-o piciorul, de la oboseala si frig

2. De doua ori la benzinarie alunecandu-mi piciorul pe o pata de motorina

 

Mai sunt si altele de la care m-am scos, am avut noroc pe care mi-e rusine sa le scriu.

Imi masor probabuilitatea de accident altfel.

Si asta i-am spus-o si ei.

Numarul de reflexe care te-au ajutat / sezon.

Daca e unul, e prea mult, ceva trebuie ajustat.

 

Si, asta e, restul e motociclism.

 

Aici in state a trebuit sa fac din nou scoala si examen.

Stii ce-au spus zmeii astia?

90% dintre voi vor avea accident in primul an.

Peste 40% vor muri.

Dupa care procentele scad, dar niciodata nu vor fi 0%

Apropo aici se merge si fara casca. E o senzatie "mortala"

 

Sorry daca am fost acid. Nu e prima oara

» Post actualizat in 02 Aug 2017 15:57

 

Eu spun ca era un copil si nu avea permisiunea mea sa moara.

Si mai am cativa carora nu le dau voie.

Sunt momente in care soarta ta nu e in mainile statului, e doar in mainile tale.

Sunt locuri in care merg si nu au semnal pentru telefon.

Merg singur mai mereu

 

Gandul asta ca viata ta nu depinde decat de tine e cateodata depasit cu viteza de drogul ala de se numeste PASIUNE.

Foarte greu sa gasesti limita.

 

Anul trecut am fost in nordul Quebecului spre Hudson Bay

Fara unda la telefon.

Ma cosnder cat de cat cu creierul in cap.

2 evenimente.

O viespe de vreo 4-5cm m-a intepat aproape de ochiul drept.

Am oprit, proasta a fugit, mi-a venit in gura un gust amar si a inceput sa se umfle locul.

Cea mai aprope localitate, vreo 40km. In zona aia mersesem 40 de min cu peste suta si nu am intalnit nici tipenie de om sau masina...

Am avut noroc ca am vazut un semn de telefon SOS la 6km.

Cand am ajuns acolo eram asa umflat ca abia am scos casca si nu mai vedeam nimic cu ochiul drept.

Gustul isi mai revenise ceea ce mi-a dat ceva curaj.

Nu vreau sa ma gandesc ce se putea intampla daca dupa o curba aparea un moose pe sosea... sau daca alergia ma omora...

 

La al doilea eveniment, mergeam fara maini. La 2-3 secunde dupa ce am pus mainile pe ghidon, o caprioara...

 

Tampenii facem toti.

Daca avem ghinion... asta e... si e GATA.

Nu, nu-s de acord sa dau vina pe autoritati.

 

Man, condoleante! No offence, te inteleg, incearca sa ma intelegi si tu.

Respecte!

» Post actualizat in 02 Aug 2017 18:17

Desi stiu ca o sa iau 1 milion de injuraturi, imi exprim si eu parerea.

Cred ca sunt obiectiv pentru ca nu aveam nici o tangenta cu ea. Imi pare rau in egala masura pentru ea ca si pentru orice alt motociclist al carui deces nu a generat nici pe departe atata agitatie pe forum - numai pentru ca o stiati foarte multi si e normal sa fie asa.

Nu scriu foarte des, insa urmaresc constant zona de excursii, intalniri si evenimente. Ca urmare stiam de userul Northern Fredja.

Exact asa cum a scris cineva acum cateva pagini, si eu aveam un presentiment relativ la faptul ca ulciorul nu merge de multe ori la apa.

Parerea mea sintetizata referitoare la ea, inainte de incidentul de sambata era cam asa: o fata cu pasiune peste medie, care s-a hotarat ca motociclismul este implinirea ei. Fara sa tina cont ca era pe jos mult mai des decat era cazul (spun din amintite excursie pe la o zimbrarie, multe incidente relatate de persoane diferite de pe forum etc) a perseverat, ceea ce in continuare nu este de condamnat. Numai in topicul asta gasesc vreo 3 - 4 incidente la fel de grave ca cel care i-a adus sfarsitul, dar a avut sansa (vezi povestea lui Beatrice). Ceea ce mi s-a parut anormal, este faptul ca dupa vreun an-doi de cand si-a luat carnetul, deja ne invata pe toti cum se conduce motocicleta. Acum vreun an parca se punea intr-o competitie inutila, in urma unei excursii cu Ianachim, si exemplele pot continua.

Mi s-a parut ca o astfel de atitudine deja inseamna ca nu mai ai respect si teama fata de pericolele care pot aparea. Din pacate, aceasta impresie a mea s-a adeverit in modul cel mai trist cu putinta. Sunt 100% convins ca a mers si mai aiurea ca de obicei fiindca brava pe filmare.

Imi pare rau sa o spun, dar atunci cand te consideri zmeu si incetezi sa tratezi orice calatorie cu precautie uitand de propriile tare, dovedite anterior, consecintele sunt cele care se vad.

Scuze daca am jignit pe cineva.

Scuze si de la mine...dar am cam aceeasi parere. Doar ca eu n-o stiam personal si am vrut, prin intrebarile pe care le-am pus sa-mi confirm sau sa-mi infirm, in functie de raspunsuri, parerea.

» Post actualizat in 02 Aug 2017 18:20

@textex: Posibil sa ai dreptate ca a bravat, sau a luat-o valul in gasca sau ca era filmata. Bun, a cazut si s-a accidentat. Atunci ce facem?

 

Iti spun eu ce facem: incercam sa ne impunem noua si sa sfatuim motociclistii mai tineri, atat ca varsta cat si ca vechime in "meserie", sa nu facem/faca aceeasi greseseli. De-aia tot spuneam ca vreau sa invat maxim din tragedia asta. Si, cum spui si tu, sa ne bagam in cap inclusiv ideea ca orice eroare banala se poate termina foarte prost daca se petrece in tara asta de rahat cu sistemul asta de rahat.

» Post actualizat in 02 Aug 2017 18:22

 

Va kkti pe voi cu teoreme si explicatii cand viata e simpla si scurta

Ai ceva nou si inteligent de spus sau doar vrei sa ne urechezi un pic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de multi motociclisti care au mierlit-o sau au avut accidente grave, ea a avut foarte multe semne care sa ii spuna ca sunt anumite lucruri pe care nu le poate face - in speta, motociclismul. Spre deosebire de altii, a avut foarte multi oameni pe langa ea care sa ii spuna sa incerce circuitul pentru testarea limitelor, sa incerce sa practice enduro si sa lase strada... A ales sa nu tina cont de semne, sa nu ia in seama accidentele pe care le-a provocat sau situatiile in care s-a bagat singura, din pacate pentru ea, pentru familie si pentru prietenii ei...

 

Pentru referinta:

/index.php?/topic/679956-patzanii-in-trafic/?p=3578726

/index.php?/topic/679956-patzanii-in-trafic/?p=3579277

 

 

Pe de alta parte, se vede ipocrizia multora pe aici... Pe alte topicuri cu accidente daca facea un necunoscut asta, ii spuneati ca e pericol pe strada, ca e tampit ca si-a luat un motor mai mare in conditiile in care a avut accidente cu motoare mai mici etc...

Fiti impartiali si incercati sa judecati la rece, chiar daca e greu. Din orice accident e cate ceva de invatat. Si cel mai important este ca trebuie sa tii cont de alegerile pe care le faci pentru ca la un moment dat o sa provoci suferinta celor apropiati... Pacat...

 

 

Daca n-am sti toti ca esti o maaaare scorpie mai ca as fi de acord cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-am sti toti ca esti o maaaare scorpie mai ca as fi de acord cu tine.

Stai chill, ca si eu sunt de acord cu tine si cu Textex. Pe topicu' asta cred ca esti singuru' care pune niste intrebari pertinente. Pacat ca nu vrea nimeni sa raspunda la ele/sa le accepte ca si pertinente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa si invatam ceva...Ar mai fi ceva...Banuiesc ca : s-a speriat si a franat cu fata + spate in curba aceea. Asta a facut ca motocicleta sa se ridice si sa o duca pe contrasens. Eu as fi franat numai fata odata intrat pe curba. Motocicleta ar fi ramas stabila pe curba. Nu ca eu nu as fi gresit de nenumarate ori...dar am mai avut inca o sansa ca voi toti... Din pacate, ale ei s-au terminat atunci, acolo... Cheia, mereu e sa nu te grabesti, sa te asiguri de doua ori, sa te temperezi atunci cand te mananca palma, mai ales unde nu ai vizibilitate completa. Stiu, sfaturile mele nu sunt bune, caci nu am decat un parlit de cb 500 asa cum zicea ea in urma cu un pic de timp, nu mult. Eu inca sunt in viata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-am sti toti ca esti o maaaare scorpie mai ca as fi de acord cu tine.

 

 

Cateodata o iubesc si pe ea, cateodata nu. Dupa ultimul post, da.., :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca : s-a speriat si a franat cu fata + spate in curba aceea. Asta a facut ca motocicleta sa se ridice si sa o duca pe contrasens.

Eronat, Marius a spus clar: "A văzut mașina, s-a speriat și a frânat. Motocicleta a căzut și s-a dus direct în colțul mașinii" Deci nu s-a indreptat si a pierdut fata si s-a dus taras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-ati accidentat si ati apelat la SOS. Tu esti aici sa ne povestesti iar Sabina nu mai este, asa ca poate ne spui si noua ca s-a intamplat dupa ce ai sunat de la telefonul SOS?

 

 

Nimic pentru ca nu am sunat.

Stateam ca prostu langa telefon si imi inghiteam saliva ca un bolnav mintal si-mi ziceam, mai e mah amara sau nu?

 

Imi amortise si mana dreapta, putin, adica simteam doar ultimele 2 degete, asa cu intepaturi

Deschisesem clapa de "life threatening" de la trackerul prin care ma urmarea mandra prin satelit, gata sa apas butonul.

Imi era rau dar nu stiu daca de la amaraciune sau de la reactia intepaturii si imi spuneam ca sunt prost ca merg cu casca deschisa si pe saua din spate, si ca sunt si mai prost ca n-am omorat viespea s-o iau cu mine sa stie ametitii care vin sa ma salveze de ce sunt la pamant.

 

Apoi amareala a inceput sa dispara si in 40 de minute eram ca nou.

Cand sa plec a ajuns unu cu motorhome-ul sa ma intrebe daca am un chit de pana ca a inceput sa piarda aer.

Am mai stat si cu ala o juma de ora... i-am dat si chit si aer

 

 

Nu ma asteptam ca ajutorul sa vina in mai putin de o ora.

 

Sa raspund la intrebare, sunt tari cu apa calda care reactioneaza prost la urgente.

Una dintre ele este Germania.

 

Eu unul daca m-as baza sa ma salveze altul, stiu doar ca e o chestie de timp.

Am butonul de la tracker, am numele si grupa sanguina scrise pe casca si rezervor, si... cam atat.

Apropo, nu plang cand imi intra clabuc de la sampon in ochi, :), si da mi-ar parea rau de mandra si de chihuahua, de restul mi se rupe..

» Post actualizat in 02 Aug 2017 18:48

Man, condoleante! No offence, te inteleg, incearca sa ma intelegi si tu.

Respecte!

 

 

Am si zis, esti okay.

Poate si eu eram altul sa n-o fi stiut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inevitabil si topicul asta a ajuns balci... A gresit - cred ca suntem toti de acord. Ii tot puneti la indoiala aptitudinile si abilitatile de a conduce o motocicleta, alegerile etc. Unul zice ca el cauta sa nu cada. De parca ea ar fi cautat altceva! Un mare automobilist (Petre Vristea) scria intr-o carte ca, din masa de oameni care folosesc automobilul, cei mai multi se transporta, putini conduc si cativa piloteaza. Se spune ca sunt motociclisti care au cazut si motoviclisti care nu au cazut inca. Eu v-as cere sa pastram un moment, mai lung daca se poate, de reculegere. Asa "copil tampit" cum acaracterizat-o cineva si cred ca nu peiorativ, nu merita sa o tavalim acum, cand nu se mai afla printre noi, prin noroi. Nu stiu daca scria cel mai frumos dintre toti motociclistii sau se dadea cu motorul cel mai bine dintre toti blogerii, dar cu siguranta nici ea nu a cautat sa cada. De data asta insa nu a reusit si a platit cel mai mare pret. Ce maivreti de la sufletul ei?!? Nici macar nick-ul nu i l-a scris corect decat un singur participant la discutii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DIscutati tot felul de chestii, dati vina pe sistem...mari zmei. Toti suntem smecheri pe tastatura. Hulim sistemul, comentam, ne dam rotunzi si nu facem nimic decat latram la stele (o, da, fac parte si eu din aceasta categorie). De ce nu facem ceva, ca macar fata asta sa nu fi murit degeaba. Sigur nu vom schimba sistemul medical din Romania dar macar am incerca.

Oamenii mor in spitale, padurile sun distruse, suntem jefuiti pe fata si noi...comentam pe facebook si forumuri. Cred ca ne meritam soarta.

 

Ma oftic de mor ca s-a dus o fata atat de pasionata.

Deci? Ce facem? Nimic, umplem pagini pe forumuri. Super! Am rezolvat problemele. Habar nu am ce ar trebui sa facem, insa eu nu sunt un lider....nu am fost si nici nu voi fi. Sunt o oaie proasta a sistemului. Asta nu e nicio problema. Problema e ca....sunt prea multe oi ca mine.

 

Nu aveti decat sa ziceti ce vreti despre mine.

 

Astazi am iesit la o tura scurta pe serpentine: cred ca am trecut pe langa un accident soldat cu deces, un destept mi-a iesit in fata (dar mergeam ca un "nemotociclist" cu vreo 50 la ora deci nu m-a pus in pericol...ca oricum eram cu mana pe frana inainte sa fie el cu piciorul pe acceleratie), iar vreo 4 au taiat curba iar eu veneam din sens invers...oare daca aveam pe acele curbe 80-90 in loc de 50-60 cum era?

 

 

Si o ultima intrebare: Rossi ala, credeti ca nu ar putea face o greseala care sa ii aduca moartea? Evident, sansele sunt infime dar o clipa de neatentie poate aduce oricui sfarsitul.

Editat de sebibv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inevitabil si topicul asta a ajuns balci.

Nu e niciun balci. eu un schimb civilizat de opinii, de intrebari, de tot ce trebuie sa fie pe un forum.

Balciul il fac mereu extremistii, de ambele parti.

 

Din puctul meu de vedere discutia e lamurita. Am primit niste raspunsuri, aici mai printre randuri, pe PM unele mai clare, altele mai putin; dar m-am lamurit cu ce ma interesa. Consider ca am mai invatat ceva.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Stiu, sfaturile mele nu sunt bune, caci nu am decat un parlit de cb 500 asa cum zicea ea in urma cu un pic de timp, nu mult. Eu inca sunt in viata!

Rautate pura fara nici un sens.

» Post actualizat in 02 Aug 2017 19:19

Cine mai spune ca a învățat ceva de aici, minte cu talent 😊

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cunoscut-o pe Sabina si in memoria mea va ramane o fata vesela careia ii placea sa mearga cu motocicleta. Aceeasi pasiune pe care o avem si care uneori, pe langa satisfactii ne aduce si astfel de momente. Mergem cu motociclete si facem greseli, nu doar automobilistii gresec, sa-mi spuna mie un motociclist ca nu a gresit si nu a avut macar un moment critic, cand putea sa se intample o tragedie, diferenta a fost facuta de noroc, inspiratie sau cum vreti sa-i spuneti voi...'' talent''.

Realitate e alta, in momente de criza poate sa apara panica si in acel moment poti sa ai experienta, o mie de cursuri ca nu te salveaza, asa ca, hai sa nu mai blamam, sa ne rugam pentru sufletul ei si sa multumim ca nu am fost noi in locul ei....

Sa ai asphalt bun in calatoria da spre ceruri............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, așa cum a mai scris un coleg cu câteva posturi în urma, mâine la 6:45 ( prima benzinarie Mol inainte de intrare pe autostrada soarelui / theodor pallady 66) se pleacă spre Brăila. Cine dorește să participe este binevenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

RIP,

 

Dacă nu băgai referințe as fi crezut ca ești imparțială și discuți la rece, eu nu o știam și nu te știu , evident , însă ma frapează dorința de a-ți manifesta "obiectivitatea" pe tonul și topicul nepotrivit unui asemenea moment. O pun pe seama vârstei și nu a experienței așa cum crezi ca le știi pe toate, se poate sa te înșeli o singura data.nu mai e aici sa îți țină piept! Nu e cazul sa încerci monologuri... ma indispune orice veste ca asta, cu toate ca nu cunosc persoanele in cauza, așa sunt eu, nu pot sa ucid un fluture..

 

 

Spre deosebire de multi motociclisti care au mierlit-o sau au avut accidente grave, ea a avut foarte multe semne care sa ii spuna ca sunt anumite lucruri pe care nu le poate face - in speta, motociclismul. Spre deosebire de altii, a avut foarte multi oameni pe langa ea care sa ii spuna sa incerce circuitul pentru testarea limitelor, sa incerce sa practice enduro si sa lase strada... A ales sa nu tina cont de semne, sa nu ia in seama accidentele pe care le-a provocat sau situatiile in care s-a bagat singura, din pacate pentru ea, pentru familie si pentru prietenii ei...

 

Pentru referinta:

/index.php?/topic/679956-patzanii-in-trafic/?p=3578726

/index.php?/topic/679956-patzanii-in-trafic/?p=3579277

 

 

Pe de alta parte, se vede ipocrizia multora pe aici... Pe alte topicuri cu accidente daca facea un necunoscut asta, ii spuneati ca e pericol pe strada, ca e tampit ca si-a luat un motor mai mare in conditiile in care a avut accidente cu motoare mai mici etc...

Fiti impartiali si incercati sa judecati la rece, chiar daca e greu. Din orice accident e cate ceva de invatat. Si cel mai important este ca trebuie sa tii cont de alegerile pe care le faci pentru ca la un moment dat o sa provoci suferinta celor apropiati... Pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii oameni merg,bine,prudent,sigur,cand sunt singuri!Si total diferit cand sunt in grup!Mai ales cand e format din unii experimentati,rapizi cu motoare puternice!

Trebuie sa fi nebun sau sa devi imprudent ca sa te ti dupa Ianachim,Mihai Varadero,DoruBMW sau altii de nivelul lor!Devoratori a mii de kilometrii la viteze ilegale!

De asta e bine ca incepatorii sa mearga cu incepatorii ,avansatii cu avansatii,racerii cu racerii,nebunii cu nebunii si tot asa!

Poate Freja a bravat stiinduse filmata si alaturi de un motociclist experimentat ca Marius!Cine stie?

Dar tragedia are finalul asta din motive de sistem!Cu un sistem sanatos in cateva zile o certam ,o dojeneam aici pe forum in mica noastra lume motociclista!

pe Ianachim si pe DoruBMW nu am avut onoarea sa-i cunosc si sa impart kilometri cu ei, dar cu Mihai Varadero sincer am facut multi si de neuitat kilometri si nu doar in conditii optime de drum sau de trafic. Nu stiu care sunt limitele tale si ce intelegi tu prin viteza, dar pot sa iti spun ca in toate drumurile pe care le-am facut impreuna, din grupul nostru de 5-6 motoare pot spune ca el a fost moderatorul la propriu al grupului, si de foarte multe ori a temperat pe multi dintre noi atunci cand se suia adrenalina la capul vreunuia din noi. In plus, cred ca mai toti suntem foarte viteji aici cand dam din clape, dar cand iesim acolo in strada si suntem doar noi cu demonii nostri in fata acceleratiei si a franei, sincer nu prea stiu cati au 100% puterea de a echilibra absolut dozajul si viteza cu care trage atat de una cat si de cealalta, si exact atunci cand trebuie. Asa ca sincer, nu cred ca suntem nici unul capabili si vrednici de a da sfaturi si cu atat mai putin de a judeca. Singurul lucru pe care trebuie sa il facem de fiecare data cand bagam cheia in contact este sa ne punem o oglinda mare in fata, si mai mult de atat, sa ne fie frica si sa respectam fierul pe care incalecam. Pentru ca fizica se aplica exact la fel pentru fiecare, si in sportul asta din pacate, nu poti baga decat o singura fisa. Asfalt uscat si sa belim ochii bine, ca tot ce ni se intampla ni se datoreaza in exclusivitate, oricat am vrea sa dam vina pe conserve, pe uleiuri, si alte un milion de alte motive pentru care credem noi ca ne tavalim, fie ca vrem sau nu sa acceptam acest lucru

Editat de draganc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie îmi place să văd fete pe motoare, fie pasagere, fie la ghidon. Am și format cîteva. Sunt rarități cele dispuse să iasă din zona de confort tipic feminină, de risc cât mai redus, dar cu atât mai speciale cele care „o comit” și mai au și talent. Probabil că pentru toate e mai dificil decît pentru noi bărbații să-și asume statutul de motociclist. Sunt mult mai puține decăt noi și probabil și mai puțin dispuse să se ajute reciproc. Iar când dau de un bărbat, reținerea lor e cu atît mai firească. Pentru mine a fost o întîlnire agreabilă și încerc s-o cunosc acum din ce povestiți voi. Probabil că ar fi avut nevoie de un prieten motociclist experimentat care s-o învețe să meargă mai bine, să fie mai sigură de ea, dar n-o fi fost să fie.

 

Ea m-a abordat în benzinărie, mă mai întîlnise odată și mă știa de pe forum, îmi citise poveștile de călătorii. Acum îmi pare rău că n-am invitat-o la o cafea să fi povestit mai mult. Avea o atitudine rezervată, timidă și n-am vrut să forțez. Mi-a spus că a făcut și ea cu succes cîteva ture prin Europa și că e foarte pasionată de motociclism și călătorii, că are un blog. Am întrebat-o de ce umblă singură și mi-a răspuns că așa e mai bine. Sunt în măsură s-o înțeleg pentru că adesea procedez și eu la fel, fără să prezum că motivele ar coincide. Eu am umblat și umblu în toate felurile și combinațiile nu sunt neapărat un singuratic, dar cred că ea era. Poate că și puțin complexată, nu știu din ce motiv, dar așa părea.

 

Mi se pare extrem de relevant postul lui Kriminal, e cheia înțelegerii a ceea ce s-a întîmplat. Știindu-se filmată și cumva în centrul atenției colegului motociclist a forțat puțin și a mai avut și ghinion cu curba melc și simultan cu mașina pe contrasens, poate chiar o problemă mecanică la frână. Nu mi se pare ok să vă referiți la antecedente, mai ales în condițiile cînd fata umbla de regulă singură și nu prea avea de la cine să învețe să se dea mai bine. Teoretic avea tot timpul înainte. Teoretic mulți dintre noi puteau s-o sfîrșească la prima sau la a 3-a trântă. Unii dintre noi sunt mai dotați, alții mai puțin, unii mai norocoși. Iar aceia n-ar trebui să acuze cu atîta ușurință Unii dintre noi sunt mai sociabili, alții mai dificili. Cu toții suntem motocicliști. Sabina a făcut o greșeală și a avut ghinion, cam atât. Din păcate nu e nici prima și nu va fi nici ultima. Avem în mod sigur cu o motociclistă pasionată mai puțin. Fotografia n-o șterg, e o fotografie reușită a fetei, probabil printre ultimele și evocă un moment plăcut de pit stop pentru 2 călători. Condoleanțe familiei și prietenilor! RIP Sabina!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum nu era deloc in firea ei sa se expuna e posibil sa fi vrut filmarea pentru a studia ulterior cum merge. Nu stiu, e doar o presupunere. Din cecam citit a mers si impreuna cu niste "legende moto", nu cred ca asta i-a lipsit, mai degraba a fost un concurs de imprejurari total nefericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, se vede ipocrizia multora pe aici... Pe alte topicuri cu accidente daca facea un necunoscut asta, ii spuneati ca e pericol pe strada, ca e tampit ca si-a luat un motor mai mare in conditiile in care a avut accidente cu motoare mai mici etc...

Fiti impartiali si incercati sa judecati la rece, chiar daca e greu. Din orice accident e cate ceva de invatat. Si cel mai important este ca trebuie sa tii cont de alegerile pe care le faci pentru ca la un moment dat o sa provoci suferinta celor apropiati... Pacat...

Nu prea este ipocrizie, cred ca lucrurile se desfasora normal aici. Este pur si simplu un accident :(

Nu prea pot sa empatizez cu unu' care merge cu 230 in localitate si-i intoarce o masina in fata. La fel, nici cu unul care depaseste coloana pe contrasens si brusc ii face unu stanga-n fata. Si exemplele pot continua, intelegi tu ce vreau sa zic. Aici este pur si simplu un accident in care cineva a gresit. A gresit asa cum gresim si noi cand mergem pe moto. Sunt greseli personale pe care le facem cand ne mai ia valul. Eu pana acum nu prea am intalnit motociclisti care sa se fi intors dintr-o plimbare si sa f mers perfect - ba greseli personale, ba incalcari flagrante ale codului rutier, ba fortat o depasire samd. Dar uite ca o gresala destul de mica si des intalnita, cumulata cu alti factori ce au tinut mai mult sau mai putin de Sabina, a dus la o asemenea nenorocire. Nimeni nu merita sa moara, indiferent cat de bine sau de prost merge pe moto.

 

Ce avem de invatat de aici, daca e sa o luam asa? Cred ca ar trebui sa ne gandim mai mult la faptul ca si o mica greasala poate fi fatala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi franat numai fata odata intrat pe curba. Motocicleta ar fi ramas stabila pe curba.

Daca ai sa franezi fata in curba, ai sa mori!

Nu! Motocicleta nu ramane stabila, daca vei actiona frana in interiorul virajului. Dimpotriva! Se ridica si te arunca pe contrasens (a nu se confunda cu trailbreaking-ul care este altceva si care oricum nu este recomandat pe sosele). Pentru ajustarea vitezei pe viraj sau corectii de trasa, se actioneaza exclusiv frana spate. Foarte usor!!! Altfel pierzi spatele si o sfarsesti la fel. Cartea lui Keith Code "Twist of the Wrist", ar trebui sa fie biblia oricarui motociclist. Si mai sunt si altele mai noi.

 

Speedy.K are dreptate, daca nu vom incerca sa intelegem cu obiectivitate, care sunt cauzele care duc la asemenea nenorociri, nu vom invata nimic si vom continua sa ocupam prematur locurile in cimitire...

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu lucrez dupa cartile altora fie ei si Keith Code... eu scriu km de carti... personale. Momentan doar 50.000 km caci doar atat s-a putut pe motor deocamdata. Nu e mult, am inceput tarziu si sunt si alte obligatii... dar mai vin...Ma grabesc ince,t catinel... copacel... altfel ajung pe aici subiect de discutii...Hai sa lasam discutiile in contradictoriu si lectiile, fiecare cu tehnologia lui... scopul e unul singur, sa ajungem intregi acasa! Acum sa lasam sptiu de dicutie celor ce doresc sa se organizeze pentru drumul spre Braila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de multi motociclisti care au mierlit-o sau au avut accidente grave, ea a avut foarte multe semne care sa ii spuna ca sunt anumite lucruri pe care nu le poate face - in speta, motociclismul. Spre deosebire de altii, a avut foarte multi oameni pe langa ea care sa ii spuna sa incerce circuitul pentru testarea limitelor, sa incerce sa practice enduro si sa lase strada... A ales sa nu tina cont de semne, sa nu ia in seama accidentele pe care le-a provocat sau situatiile in care s-a bagat singura, din pacate pentru ea, pentru familie si pentru prietenii ei...

 

Pentru referinta:

/index.php?/topic/679956-patzanii-in-trafic/?p=3578726

/index.php?/topic/679956-patzanii-in-trafic/?p=3579277

 

 

Pe de alta parte, se vede ipocrizia multora pe aici... Pe alte topicuri cu accidente daca facea un necunoscut asta, ii spuneati ca e pericol pe strada, ca e tampit ca si-a luat un motor mai mare in conditiile in care a avut accidente cu motoare mai mici etc...

Fiti impartiali si incercati sa judecati la rece, chiar daca e greu. Din orice accident e cate ceva de invatat. Si cel mai important este ca trebuie sa tii cont de alegerile pe care le faci pentru ca la un moment dat o sa provoci suferinta celor apropiati... Pacat...

Cam atat ar mai fi de precizat.Nu o cunosteam personal dar din ce am citit,cunoscand oamenii care au postat, aroganta si incapatanarea nu fac casa buna cu motociclismul.Ghinion sau servicii medicale slabe, totul depinde de pregatirea si norocul pe care-l ai.Cu norocul este loterie dar sfaturile venite de la oameni vechi in ale moto sunt aur curat pentru cineva care doreste sa evolueze.Mers calm sau rupt in doua fiecare sfarseste pe mana lui si ma repet, diferenta o face pregatirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...