Jump to content

Polițist mort în accident de motocicletă, în fața Palatului Parlamentului.

Recommended Posts

Acum 7 ore, Speedy.K a spus:

Tu cine esti, de unde ai aparut si ca ce chestie ne certi proaspat intrat la noi in casa?!

Tu ai plans cand te-a certat , asa-i ?   🙃

• Replies 371
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Admin
Acum 7 ore, Speedy.K a spus:

Ce treaba are stoppie si wheelie cu abs sau tcs?!

Pai are, ce întrebare e asta? 

Eu am TC și cu el activat nu poți face nicio figură. ABS ul nu-l pot dezactiva, decât scoasă siguranța probabil.

Mă gândesc că o mobră cu 10 ani mai nouă, are sisteme mult mai performante. 

Acum 2 ore, shpixy a spus:

Se pot dezactiva toate !

Asta este răspunsul. 

Dacă este adevărat ce spun martorii, ca s-a dat pe o roată, asta a făcut. 

Oricum, nu mai contează, păcat de el, de tinerețea lui și de ei dragi care suferă îngrozitor. 

Acum 6 minute, l.u.v a spus:

Oricum, nu mai contează, păcat de el, de tinerețea lui și de ei dragi care suferă îngrozitor. 

Cam asta-i esenta.......

Acum 6 ore, Lucian_M a spus:

Am așteptat să scrii, ca să mă pot... culca. A murit de prost ce-a fost. N-ai înțeles nimic din ce-am zis, ai un dinte împotriva mea și a celor expuse de mine. Repet: nu dau un scuipat pentru cei care mor din prostia lor, indiferent ce funcție ocupă. Îți desenez sau înțelegi esența?

Nu stiu daca exgerez dar tind sa cred ca toti avem la un moment dat o perioada scurta in care.ti pierzi mintile,stii ca cea ce faci , te poate baga la 2m dar o faci, cum iti revii te intrebi ce dracu a fost in capul meu

• Admin

Ba are! 

E ca și cum un judecător ar ieși și face panaramă în timpul liber, apoi dă altora sentințe în robă pentru tullburarea liniștii publice. 

Ca funcționar public, mai ales genul acesta, trebuie să fii de două ori mai atent ce faci, cum te comporți și cum vorbești. 

Vorbeam acum ceva vreme cu un amic veteran moto polițist, și el îi judeca pe mulți dintre colegii lui mai tineri pentru faptul că nu au în cap decât bani, mașini și figuri. 

Acum 6 minute, shpixy a spus:

Faptul ca era politist in timpul liber nu are nicio relevanta !

Acum 4 minute, Djenavar a spus:

Nu stiu daca exgerez dar tind sa cred ca toti avem la un moment dat o perioada scurta in care.ti pierzi mintile,stii ca cea ce faci , te poate baga la 2m dar o faci, cum iti revii te intrebi ce dracu a fost in capul meu

Corect! 

Acum 13 minute, shpixy a spus:

depinde

majoritatea motociclistilor evita locul ala, aia care trec pe acolo o fac la ralanti sa nu-si piarda talonul daca-i duce capul

un non politist nu cred ca le arata alora cu rt-uri de pe margine ce poate rr-ul

ipocrizie maxima, putea sa faca si el wheelie pe kiseleff ca oamenii normali

Edited by prafrau

Ar trebui făcută o secțiune în codul rutier care sa reglementeze definiția accidentului. Asta de aici, spre exemplu, ar trebui încadrat sub alta forma/denumire. 

Acum 3 minute, prafrau a spus:

depinde

majoritatea motociclistilor evita locul ala, aia care trec pe acolo o fac la ralanti sa nu-si piarda talonul daca-i duce capul

un non politist nu cred ca le arata alora cu rt-uri de pe margine ce poate rr-ul

ipocrizie maxima

Tocmai de aceea sunt atât de "iubiți" băieții în albastru. Te pisca de fund pt orice boroboata, și cand își dau jos uniforma sunt mai presus de lege și cu durere maxima în cot fata de exact ceea ce ar trebui sa "apere". Bine, și cand au uniformele pe ei tot se cred deasupra legii dar asta e alta discuție. 

Nașpa..

Bă dar.. la voi e deja primavară acolo in București ?

Acum 14 minute, Djenavar a spus:

Cam adevărat..

Acum 11 minute, l.u.v a spus:

Ba are! 

E ca și cum un judecător ar ieși și face panaramă în timpul liber, apoi dă altora sentințe în robă pentru tullburarea liniștii publice. 

Ca funcționar public, mai ales genul acesta, trebuie să fii de două ori mai atent ce faci, cum te comporți și cum vorbești. 

Vorbeam acum ceva vreme cu un amic veteran moto polițist, și el îi judeca pe mulți dintre colegii lui mai tineri pentru faptul că nu au în cap decât bani, mașini și figuri. 

+1

Camd vezi ce mașini parchează în fata sediului pulitiei rutiere, stai uneori și te întrebi dacă nu ești cumva în fata vreunui club de fițe. Și nu, nu cei in vârstă cu state vechi sunt cei ce nu-și mai încap în piele și își etalează "avutiile" la modul cel mai ofensator posibil. 

Mda, fiecare om are mai multe părți, și bune și rele, e aiurea că oamenii pun etichete văzând dintr.o singura direcție.

Insa ideea cu prostiile astea făcute pe drumul public ar trebui taxate mai grav, prin afara am auzit că se încadrează la atac cu arma mortala ceea ce mi se pare normal pentru că, chiar de moare pe drumul PUBLIC.

Că un mic exemplu: Nu e ok ca xulescu să facă experimente cu explozibili in sala de clasă, sau un concert, sau ați prins ideea într-un loc unde e multa lume. In schimb daca se duce in desert sau undeva într-un loc pustiu să facă ce vrea el, sa se arunce în aer.

La fel e și cu șoferia, nu e ok sa testezi la unirii cum se simte motorul pe o roata sau la 200 la ora pentru că poti face rău altora. Du.te frățică pe circuit de stunt sau in desert și fă acolo ce vrei.

Nu 2c in viața nu avem doar drepturi, cazul de fata e fericit cumva, prețul mare l.a platit doar protagonistul, dar altfel stăteau lucrurile daca intra intr.o stație de autobuz sau daca ar fi fost un alt coleg in locul mașinii.

Acum 1 minut, raikk a spus:

Bă dar.. la voi e deja primavară acolo in București ?

Unde se agata harta-n cui sunt 15 grade deja de buna dimineața. Deja vreo 3 accidente la activ aici la mine în zona, niciunul nu a apărut în presa. 🤔

Acum 25 minute, shpixy a spus:

Discutabil ...

Nu se cunosc (încă) împrejurările accidentului în lipsa unor imagini "live" de la o cameră de supraveghere din acea intersecţie. Presupun că există imagini pe undeva, că doar e Bucureşti zona centrală, nu Poplaca de jos.

Unii zic că ar fi fost lovit (cu efecte fatale) de o "căruţă" - alţii că ar fi pierdut controlul direcţiei motocicletei. Neclar ...

Acum 22 minute, robert23mg a spus:

La fel e și cu șoferia, nu e ok sa testezi la unirii cum se simte motorul pe o roata sau la 200 la ora pentru că poti face rău altora. Du.te frățică pe circuit de stunt sau in desert și fă acolo ce vrei.

Se vede ca nu stii cum sta treaba. Au baietii de la Cross Training Enduro (canal de youtube) o vorba: "if no one sees your wheelie, it never happened"

Acum la modul serios, eu unul nu critic, probabil daca as sti sa ma dau cu motoreta pe-o roata, nu cred ca m-as putea abtine sa nu mai bag cate un wheelie pe strada.

P.S.

1. "În jurul orei 18.56 Brigada Rutiera ... autovehicul care circula pe bd.Libertății dinspre bd. Unirii a intrat în coliziune cu un motociclist. În urma accidentului rutier a rezultat decesul motociclistului ...", informează Poliția Capitalei. 

2. "... conducea o motocicletă BMW, a pierdut controlul acesteia și a intrat în impact frontal cu un autoturism care circula din sens opus ...”, scrie Bogdan Bănică.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/politist-mort-in-accident-de-motocicleta-in-fata-palatului-parlamentului-barbatul-avea-30-de-ani-1458726?__grsc=cookieIsUndef0&__grts=53809295&__grua=e5e6d7ef86531dee89692fb40da10591&__grrn=1

Astea sunt "informaţii" cu sens (total) opus.

Sa inteleg si eu o treaba, e agent principal (deci fara facultate, cu scoala de la campina), are bani de mobret de 20 000 de euro dar fac demonstratii ca s-au inghetata salariile? Fuck mi-am gresit meseria (sau angajatorul)

Pentru cine nu stie, mi s-a intamplat sa intalnesc masina de politie care circula pe contrasens si a incercat sa intre in mine. Ca sa ma opreasca viu sau mort  sa-mi faca dosar penal. De fiecare data am facut scandal,sesizare,reclamatie etc si mi s-a spus ca nu exista nimic din ceea ce spun,ca nu figureaza masina de politie in acea zona, ca poate erau de la pompieri,etc. Mi s-a intamplat de 2 ori.

Presupun ca si raposatul stia manevra,ca daca faci si dregi si te reclama te scapa colegii, tu faci parte din familia politistilor, circuli pe contrasens.etc.

Asa ca R.I.P.

Edited by megamotoreta
am uitat sa mentionez ceva
Acum 16 minute, einstein1984 a spus:

Sa inteleg si eu o treaba, e agent principal (deci fara facultate, cu scoala de la campina), are bani de mobret de 20 000 de euro dar fac demonstratii ca s-au inghetata salariile? Fuck mi-am gresit meseria (sau angajatorul)

+1 👍

Cică e tânăr, a greșit și e păcat de el. Iar îmi iau castane.

Acum 19 minute, einstein1984 a spus:

Poti sa urmaresti oricand anunturile de recrutare din sursa externa. Sau nu. 

Este o deductie lansata si de altii pe topic, neconfimata, cum ca motocicleta era a lui. 

Poate era imprumutata, inchiriata, drive test pe termen (mai) lung, etc. 

Edited by _Raul_
Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Pai are, ce întrebare e asta? 

Eu am TC și cu el activat nu poți face nicio figură. ABS ul nu-l pot dezactiva, decât scoasă siguranța probabil.

Mă gândesc că o mobră cu 10 ani mai nouă, are sisteme mult mai performante. 

Asta este răspunsul. 

Dacă este adevărat ce spun martorii, ca s-a dat pe o roată, asta a făcut. 

Se poate face stoppie cu ABS-ul activ, dacă forța de frânare nu este atât de puternică încât roata față să se blocheze și ABS-ul să își intre în rol motocicleta se va ridica de spate foarte ușor.

2 minutes ago, _Raul_ said:

Este o deductie lansata si de altii pe topic, neconfimata, cum ca motocicleta era a lui. 

Poate era imprumutata, inchiriata, etc. 

Avea numele scris pe motoreta, cu logoul de la contul lui de instagram, unde daca intri, apare el pe acelasi bmw. 
Din pacate am asistat live (desi prin telefon) la  manevrele de resuscitare care au esuat, iar inainte sa vina smurd, au fost motociclisti de la fata locului (e constitutiei totusi) care au zis cum s-a intamplat.
Bine macar ca pe partea cealalta, adica mama si copilul din masina sunt ok, putea sa fie nasol si acolo. 
Asta e, insa tentativa de bagat sub pres a politiei e penibila.

Acum 7 minute, LimpTA a spus:

Avea numele scris pe motoreta, cu logoul de la contul lui de instagram, unde daca intri, apare el pe acelasi bmw. 
Din pacate am asistat live (desi prin telefon) la  manevrele de resuscitare care au esuat, iar inainte sa vina smurd, au fost motociclisti de la fata locului (e constitutiei totusi) care au zis cum s-a intamplat.
Bine macar ca pe partea cealalta, adica mama si copilul din masina sunt ok, putea sa fie nasol si acolo. 
Asta e, insa tentativa de bagat sub pres a politiei e penibila.

Ok, am inteles. 

Acum 36 minute, einstein1984 a spus:

E greu să înțelegi tu, dar exista demult o vorbă că la rutieră dacă nu-ți iei casă și mașină în primul an ești prost. 

Cu relevanta ca e politist ma refeream strict la dinamica accidentului. In rest, asa e , aveti dreptate si subscriu !

Edited by shpixy