Sari la conținut

Accident Bucuresti - Pta. Domenii 9.11.2007 - Amimagz


Ralucone
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 457
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

maine se va deschide contul pentru donatiile pentru mishu, maine veti avea coordonatele contului SAU puteti sa mi-i dati mie si eu ii voi da mamei lui mishu. daca intrati pe banner gasiti acolo numarul meu de mobil.

 

sange se poate dona in continuare pentru ca resping pe capete, ba ca nu sunt venele donatorului bune, ba ca tensiunea e prea mare sau prea mica etc.

 

tatal celui care a produs accidentul se pare ca ar fi fost astazi la mishu la spital, zicand ca baiatul lui nu a putut veni ca e inca in stare de soc......

 

in seara asta mishu era cu moralul ok, este nerabdator sa iasa din spital si sa ajunga acasa. tot asa, nu prea mananca.

 

restul detaliilor privind ce urmeaza in materie de operatii etc le va da mama lui mishu, care cunoaste cel mai bine acest aspect.

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-au respins din cauza dioptriilor(mi-au explicat ca exista riscul dezlipirii retinei).

Am trecut de dim pe la el si era ok cu moralu :burnout:.

Mai nasol cu treburile spitalicesti .. schimbatu bandajelor e un chin .. astazi de dim i-au facut o "anestezie" mica pana i-au schimbat bandajele.. in rest e nerabdator sa ajunga acasa sa scape de spital ..

 

Insanatosire rapida si completa

 

Daca se constituie parte civila intr-un dosar penal se pot cere daune materiale si morale. Acum nu stiu ce sa zic este alegerea lui MIhai si eu cred ca o sa aleaga sa ceara daune morale mai ales pentru ca o sa traga ceva de pe urma inconstiente pustiului.

Editat de Sniky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine se va deschide contul pentru donatiile pentru mishu, maine veti avea coordonatele contului SAU puteti sa mi-i dati mie si eu ii voi da mamei lui mishu. daca intrati pe banner gasiti acolo numarul meu de mobil.

 

sange se poate dona in continuare pentru ca resping pe capete, ba ca nu sunt venele donatorului bune, ba ca tensiunea e prea mare sau prea mica etc.

 

tatal celui care a produs accidentul se pare ca ar fi fost astazi la mishu la spital, zicand ca baiatul lui nu a putut veni ca e inca in stare de soc......

 

in seara asta mishu era cu moralul ok, este nerabdator sa iasa din spital si sa ajunga acasa. tot asa, nu prea mananca.

 

restul detaliilor privind ce urmeaza in materie de operatii etc le va da mama lui mishu, care cunoaste cel mai bine acest aspect.

1.Am vorbit cu dr.Niculescu despre mishu si urmeaza ca sapt. viitoare sa-i faca prima operatie.(masa osoasa)

2.Primul lucru de care m-a intrebat a fost daca s-a facut rost de sange si i-am spus ca toata lumea i-a sarit in ajutor si a venit sa doneze.Se poate dona in continuare.Am sa intreb ce fac cu acele bonuri-dovada de donare in numele lui mishu.MULTUMESC mult de tot celor care au donat si celor care vor dona.

3.Am fost la politie si am luat actele si acel raport pt.reparatie(anexa 2) in care se specifica ca soferul bmw este de vina.Bineinteles ca pe o pagina nu au putut scrie corect de 2 ori numarul masinii.Trebuie sa merg sa faca corecturile de rigoare.Maine inainteaza dosarul la procuratura unde este luat in evidenta si-l retransmit la politie pt.continuarea cercetarilor.M-au anuntat ca pot deschide dosarul civil contra lui Gorunescu Radu Stefan in termen de 60 zile.Astept sugestii,sfaturi si lamuriri pe aceasta tema.Chiar nu ma pricep si sunt si eu destul de varza ca sa ma pot concentra .

4.Da, a fost tatal soferului la mishu,incercand sa-l impresioneze pe mishu ca baiatul e tanar si foarte socat de cele intamplate,iar mishu l-a dat afara. :burnout:

5.Despre cont va va informa maine Ina(Meremptah)

Mishu se gandeste sa scape cat mai repede si sa se urce pe motor(bineinteles reparat)Pentru cei care vor sa-l viziteze,a fost mutat la et2-ortopedie-cum urcati in stanga scarii/dreapta,si iar dreapta pe culuar,staga si tot inainte pana la ultimul salon pe stanga-postoperator.Vizite toata ziua(exceptii:vizita medicilor,perioada de tratamente)totul este sa treceti de acei oameni importanti numiti paznici.Va doresc noapte buna tuturor,mai vorbim si maine+mii de multumiri pt.suportul material dar mai ales psihic pe care ni l-ati oferit.

 

 

--- Mesaj completat în 12 Nov 2007 22:47 -------------

1.Am vorbit cu dr.Niculescu despre mishu si urmeaza ca sapt. viitoare sa-i faca prima operatie.(masa osoasa)

2.Primul lucru de care m-a intrebat a fost daca s-a facut rost de sange si i-am spus ca toata lumea i-a sarit in ajutor si a venit sa doneze.Se poate dona in continuare.Am sa intreb ce fac cu acele bonuri-dovada de donare in numele lui mishu.MULTUMESC mult de tot celor care au donat si celor care vor dona.

3.Am fost la politie si am luat actele si acel raport pt.reparatie(anexa 2) in care se specifica ca soferul bmw este de vina.Bineinteles ca pe o pagina nu au putut scrie corect de 2 ori numarul masinii.Trebuie sa merg sa faca corecturile de rigoare.Maine inainteaza dosarul la procuratura unde este luat in evidenta si-l retransmit la politie pt.continuarea cercetarilor.M-au anuntat ca pot deschide dosarul civil contra lui Gorunescu Radu Stefan in termen de 60 zile.Astept sugestii,sfaturi si lamuriri pe aceasta tema.Chiar nu ma pricep si sunt si eu destul de varza ca sa ma pot concentra .

4.Da, a fost tatal soferului la mishu,incercand sa-l impresioneze pe mishu ca baiatul e tanar si foarte socat de cele intamplate,iar mishu l-a dat afara. :cheers:

5.Despre cont va va informa maine Ina(Meremptah)

Mishu se gandeste sa scape cat mai repede si sa se urce pe motor(bineinteles reparat)Pentru cei care vor sa-l viziteze,a fost mutat la et2-ortopedie-cum urcati scara/dreapta,si iar dreapta pe culuar,staga si tot inainte pana la ultimul salon pe stanga-postoperator.Vizite toata ziua(exceptii:vizita medicilor,perioada de tratamente)totul este sa treceti de acei oameni importanti numiti paznici.Va doresc noapte buna tuturor,mai vorbim si maine+mii de multumiri pt.suportul material dar mai ales psihic pe care ni l-ati oferit.

Scuzati greseala vs.scara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica si sa auzim numai de bine. Maine merg si eu la spital sa vad ce se poate face din BV.

 

A resistentibus dexterae tuae custodi te ut pupillam oculi sub umbra alarum tuarum proteges te.

 

AMDG @newprofiler1978

Editat de Mougli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost deschis contul pentru donatiile pentru mishu:

 

MAGDICI ELENA

 

BANK OF CYPRUS ROMANIA

SUCURSALA DOROBANTI

 

CALEA DOROBANTILOR NR.187B

SECTOR 1 BUCURESTI

ROMANIA

 

 

SWIFT: BCYPROBU

 

 

 

CONT CURENT - IBAN

 

RON - RO42 BCYP 1011 1004 1100 1000

 

EUR - RO08 BCYP 1011 1004 1100 2000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misu va multumeste din suflet pt. tot ajutorul dat! Mi-a spus ca a ramas impresionat de cat de multi au venit sa il viziteze, oameni pe care nu ii stia nici macar din vedere! Cu moralul este destul de bine! Mi-a promis ca incepe sa manance mai mult! :burnout:

 

Vad ca Ina a pus deja conturile! Orice suma este binevenita, oricat de mica! Va multumim din suflet pt. ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mishule fa-te bine! :cheers: si pune mana de mananca sa nu te care paienjenii prin spital ca-n bancul cu somalezu' :bounce:

 

Nu ne stim personal....da' am vb la tel de cateva ori.

 

Din pacate sunt racit cobza :burnout: si nu pot dona sange...

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un bun prieten (tot Mihai) care a suferit un accident cu motorul acum cateva luni si are fractura de coloana. El a inceput acum recuperarea si impreuna cu toti prietenii lui ne rugam sa reuseasca sa mearga din nou. Cel mai important lucru e sa ai oameni in jurul tau care sa-ti ridice moralul. Organismul o sa se refaca in timp. Trebuie sa ai incredere in asta si totul e sa nu renunti la lupta. Multa sanatate si recuperare usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vesti noi despre Mishu:

 

-cei care au donat sange la Institutul de Hematologie ori sa se duca la Floreasca sa lase acel bon/ adeverinta de recoltare, ori sa ia legatura cu Meremptah sa le duca personal la Floreasca

-doctorul a spus ca s-ar parea ca joia viitoare il opereaza iar pe mishu si se spera ca la o saptamana de la acea operatie sa-l trimita pe mishu acasa :hug: :)

-nu va mai fi nevoie de operatie la mana daca se mentine ghipsul asa cum este, caci osul se pare ca se sudeaza bine

- mishu are o carte de vizita de la tatal pustanului si se pare ca este doctor la Medcenter (Dr. Goronescu).

 

sa speram acum ca totul va merge ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi cu Dragos la el - si e ok cu moralul. Am stat de vb si am ras. Nu prea are pofta de mancare, insa l-am batut la cap ca sa manance chiar daca nu vrea - nu de alta da-i scade si "surubelu" daca slabeste :hug: oricum i-am promis ca, cum trece perioada cu antibioterapia bem o bere sa-i revina pofta. Era el un pic dezamagit ca asistentele de la el din salon nu sunt pe gustul lui...spre deosebire de cele de la terap. intensiva.

 

AM VAZUT CA DESTUL DE MULTE PERSOANE SUNT RESPINSE LA CABINETUL UNDE SE DONEAZA - SPITALUL FLOREASCA. DACA AVETI UNA DIN PROBLEMELE DIN LISTA POSTATA DE MERENPTAH NU STATI LA COADA. ORICUM SUNT DESTUL DE DRASTICI SI LA CEA MAI MICA SUSPICIUNE VETI FI RESPINSI.

Eu unul a trebuit sa alerg 2 etaje pe scari ca sa-mi creasca frecventa cardiaca - ca cica la cei care practica vreun sport, e mai scazuta.

 

Important e ca sa vada ca are cati mai multi prieteni langa el - asta-l ajuta enorm de mult sa depasesca momentele astea rele.

 

 

 

:) si Sanatate MISULE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii doresc sa se faca bine lui @Misu ! @amimagz e de acum mama lui . Omule ai incredere si vei reusi , mai repede decit pina acum , deoarece timpul se grabeste si s-a comprimat foarte mult . Dorintele si visele se implinesc repede si foarte repede . Sa ai in minte obiective clare si precise , si ai sa vezi mugurii lor aparind si apoi la scurt timp fructificind , umplinu-te de bucurie si multumire !

S-auzim de bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o scurta si informala sedinta a clubului membrii DAC MOTORS au hotarat ca pe data de 17 Noiembrie 2007 La Ursu aka Biker's Place sa organizam o petrecere de strangere de fonduri pentru Amimagz. Aceasta actiune are ca scop acoperirea macar partiala a cheltuielilor pe care el si familia lui o sa le suporte pentru operatiile necesare recuperarii.

 

Anuntul de pe motociclism.

Editat de DAC MOTORS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la municipal azi si m-a respins pe motiv ca sunt putin racit si cam dupa 30-45 de zile pot dona. vin rosu nu merge la schimb? :D :hug:

 

ps: cata bere trebuie sa dea mishu cand o sa revina la birou. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va puteti constitui parte civila in procesul penal pt. acoperirea daunelor morale/materiale.

Aici problema are 2 aspecte:

a) daca mergeti pe calea instantei atunci autorul accidentului va fi pedepsit din punct de vedere legal, i se va face cazier dar nu va asteptati sa-i dea pedeapsa cu executare (sa faca puscarie) iar cuantumul despagubirilor pe care le veti cere ramine la aprecierea instantei. Dumneavoastra s-ar putea sa cereti o suma pe care instanta sa nu v-o acorde.

b ) va puteti impaca cu autorul accidentului si sa va despagubeasca el direct. Aici avantajul e ca puteti sa-i cereti suma care va multumeste pe dumneavoastra si el sa v-o achite pentru retragerea plingerii. Dezavantajul este ca autorul nu va mai fi pedepsit din punct de vedere legal pentru fapta sa, va ramine doar cu o suspendare de permis.

 

Trebuie sa aveti in vedere numarul de zile de ingrijiri medicale pe care le vor da cei de la medicina legala. Daca sint peste 60 de zile fapta lui Gorunescu se numeste - vatamare corporala grava si nu se mai pot impaca partile decit pe latura civila, adica nu se poate renunta la plingerea penala.

Mai mult ca sigur numarul de zile de ingrijiri medicale va fi sub 60.

 

Sanatate multa ii doresc. :)

 

c ) faptuitorul este tras la raspundere penala iar paguba materiala si daunele privind vatamarile corporale vin de la societatea de asigurari (in urma cu aproximativ 15 luni era maximum 2 miliarde ROL si nu cred sa se fi schimbat ceva de atunci).

 

E o varianta de luat in calcul... cu sftul unui avocat in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

c ) faptuitorul este tras la raspundere penala iar paguba materiala si daunele privind vatamarile corporale vin de la societatea de asigurari (in urma cu aproximativ 15 luni era maximum 2 miliarde ROL si nu cred sa se fi schimbat ceva de atunci).

 

E o varianta de luat in calcul... cu sftul unui avocat in domeniu.

 

tras la raspundere...cum?

de catre procuratura implicit sau la plangerea facuta civil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3.Am fost la politie si am luat actele si acel raport pt.reparatie(anexa 2) in care se specifica ca soferul bmw este de vina.Bineinteles ca pe o pagina nu au putut scrie corect de 2 ori numarul masinii.Trebuie sa merg sa faca corecturile de rigoare.Maine inainteaza dosarul la procuratura unde este luat in evidenta si-l retransmit la politie pt.continuarea cercetarilor.M-au anuntat ca pot deschide dosarul civil contra lui Gorunescu Radu Stefan in termen de 60 zile.Astept sugestii,sfaturi si lamuriri pe aceasta tema.Chiar nu ma pricep si sunt si eu destul de varza ca sa ma pot concentra .

pentru despagubiri, misu trebuie sa se constituie parte civila in procesul penal (eventual cand va fi audiat de politie, ca la un moment dat trebuie sa-si miste fundurile si s-o faca si pe asta si atunci le spune ca vrea despagubiri de la faptuitor), putand sa ceara daune materiale (cheltuielile medicale, daunele motorului si daca muncea si din cauza accidentului nu-si mai primeste salariul intreg, faptuitorul trebuie sa-i plateasca venitul nerealizat) si, eventual, morale. in ce le priveste pe acestea din urma nu se stie niciodata ce va hotari instanta, dar daunele materiale se pot proba prin chitante si alte acte, de-asta pastrati-le pe toate.

 

partea cu impacarea cu vinovatul si retragerea plangerii penale de care vorbea ssss nu cred ca va fi o varianta, deoarece probabil ca or sa fie mai mult de 60 de zile de ingrijiri medicale, astfel incat impacarea partilor nu va mai fi posibila sub aspect penal.

 

pies: as vrea sa donez sange, dar din pacate de-abia am luat pumnul de antibiotice, plus ca am dioptrii cam mari, dar sper sa pot ajuta altfel. multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...