Sari la conținut

Bucuresti - Bd. Turda (inainte de urcarea pe Podul Grant)


cristian2009
 Share

Postări Recomandate

dar, daca pietonul ar fi fost atent, probabil ca nu ar fi avut loc tragedia!

 

La cum dadea Nightwolf cu creta pe acolo deduc faptul ca femeia a fost surprinsa fix pe mijlocul drumului. Luand in considerare "volumul" doamnei, este putin probabil sa fi avut alta soarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

la 120 km/h ai vreo 33 de m/s, respectiv 100 de m in 3 secunde. Este posibil ca femeia nici sa nu fi avut nici o sansa indiferent de cat si cum s-ar fi asigurat, mai ales ca am vazut ca era si ceva trafic la ora aceea si e posibil ca motorul sa fi aparut dintre masini prea tarziu ca sa mai poata fi vazut in timp util

 

 

Trebuie sa recunosc ca nu am facut acest calcul!

e aproape incredibil, cum 120 km/h, inseamna 100 m in 3 sec! totusi probabil ca putina atentie din partea pietonului ar fi facut posibila evitarea tragediei!

dar e clar singurul vinovat e motociclistul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..........................................

Cineva mai devreme lua la mishto diversele campanii facute pentru binele tuturor.Ii raspund aici.Urmatoarea campanie va trebui sa fie facuta pentru educarea tuturor,pietoni si conducatori auto-moto,pentru a exista niste reguli stricte pe care sa le cunoasca toata lumea si sa le respecte toata lumea.AMR-ul are niste actiuni in liceele din Bucuresti.Promit ca aspectul traversarii drumurilor in general si pe la trecerea de pietoni in special,sa-l discut cu copiii,atat eu cat si politistii de la Rutiera cu care colaboram.

Exprim,atat in numele AMR cat si in numele meu personal,sincere condoleante familiei victimei .RIP.

Celui care pana mai ieri era prietenul nostru,fratele nostru,ii transmit sa-l lumineze Dumnezeu la minte si sa-i usureze trecerea prin marele impas in care a intrat.Bunu.

Un post prost de propaganda ieftina. Iti sugerez sa organizati marsul de la urmatoarea campanie prin fata blocului tatalui femei ucise.

Pe trecerea de pietoni trec oameni, care pot avea probleme de sanatate, de auz, de vedere, batrani care trec incet ptr ca atat mai pot si se simt amenintati cand opresti prea aproape. Iti arata ca nu trebuie sa-l fugaresti pe trecere. Daca le-ai putea citi pe buze, probabil ca ti-au spus "atat pot, automobilistule nerabdator, puternicule, chiparosule". Exista si nesimtiti, destui, dar ptr asta exista politie, semafoare, etc. Deocamdata faceti actiuni in care sa educati motociclistii, in loc sa invatati pietonii sa se fereasca de pastilati. Nu pot scapa toti. Unii nu sunt suficienti de abili incat sa se fereasca de PRIETENII TAU, FRATII TAU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa sunt motociclistii: ei vor doar sa fie respectati de catre soferi, dar ei nu respecta nici o regula, nici o lege, nici un participant la trafic.

 

 

sa ma p''h pe motociclisti ! Soferii stiu de ce!!

 

 

atatea mesaje sa aibe soferi grija la motociclisti,dar ei ce fac alearga cu motoru cat pot prin bucuresti si toate orasele.Daca ei vor respect de ce nu respecta si ei pe ceilalti.Dovada ca aici nu un sofer a fost de vina.A...poate mortu e de vina ca era pe trecere

 

 

Din pacate,din nou,un suflet nevinovat plateste cu viata inconstienta unui calaret pe 2 roti.Cate tragedii mai trebuie sa se produca ca autoritatile sa ia masuri reale de prevenire a acestora?

Orice pedeapsa va primi criminalul va fii mult prea blanda.

 

 

"atentie la motociclisti" mars ma de aici.....

 

 

Acuma nu mai fac motociclistii campanie? Le-as sugera cateva titluri: viteza ucide; zgomotul enerveaza; regulile nu sunt pentru fraieri! Dupa ce isi modifica motocicletele ca sa faca cat mai mult zgomot posibil si isi ambaleaza motoarele in miez de noapte ca sa trezeasca cartiere intregi, dupa ce se intrec in demaraje in tromba la viteze cu mult peste limita legala, dupa ce fac slalom printre masini si taie calea tuturor, se mai mira ca atunci cand moare unul (vinovat sau nevinovat) toata lumea de pe forumuri jubileaza de bucurie. Mai motociclistilor, sa stiti ca respectul trebuie castigat si nu se catiga cu sloganuri! Respectul e o chestie de reciprocitate!

 

luavar dracu de motociclisti, asa santeti toti, nu va mai scuzati, va place viteza si santeti inconstienti, de var lua dracu pe toti nu ar fi nici o paguba, alergati prin paduri, nu pe sosele sa omorati oamenii

 

 

Deci da! Motociclistii exista in trafic! (pareri luate de pe site-ul PRO TV, de pe pagina cu femeia spulberata).

 

Eu, personal, trag urmatoarele concluzii:

 

1. Degeaba trag 70% de motociclisti corecti de imaginea motociclismului, daca 30% dintre "noi" fac pipi pe dansa.

2. O mie de "campanii" nu fac un ban. Respectul se castiga in trafic, individual, insa se pierde "in grup".

3. Daca acestui ins pastilat nu i se vor face cateva campanii de sensibilizare la oase de catre motociclisti, e totul degeaba. Dau pariu ca nu va face o zi de puscarie (si pe buna dreptate, e urat acolo).

4. N-o mai dati incoace si incolo cu asigurarea pe trecere, mortul NU ARE NICIO VINA. Zero! Vina e EXCLUSIV a motociclistului. 100%. Nici macar nu imparte vreo 2-3 procente cu Primaria sau Administratia Drumurilor. Hai sa n-o dam in diverse.

5. Cine-l cunoaste, poate ar face un pustiu de bine sa comunice unui "grup de lucru" (vezi pct. 3) datele lui personale. B 87 GUY pare cam putin.

 

(sa-mi fie iertata violenta, dar sunt putin indignat!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Celui care pana mai ieri era prietenul nostru,fratele nostru,ii transmit sa-l lumineze Dumnezeu la minte si sa-i usureze trecerea prin marele impas in care a intrat.Bunu.

 

Mi-e greata, domnule HondaSan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe pietonii care merg cu casti cu volumul la maxim in urechi ii stiti? Cred ca este un motiv in plus pt a circula preventiv, chiar si pt motociclistii care se bazeaza intr-o anume masura pe zgomotul tobelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a consumat substante, s-a suit pe moto, a avut viteza, a omorat un om. vinovat pana in crestetul capului.

te sui pe moto treaz, conduci cu o viteza reglulamentara, in apropierea trecerilor de pietoni, respectiv intersectii, la lege scrie ca esti obligat sa incetinesti. daca ar fi respectat cateva norme decente de trafic, azi era pe motor, iar femeia lua pranzul impreuna cu familia intr-o zi de duminica.

 

este chiar atat de greu sa incetinesti pentru cateva secunde cat treci prin intersectie (chiar daca ai verde) sau o trecere de pietoni, o benzinarie, o scoala, o piatza? eu cred ca nu!

 

in doamna ghica, intersectia cu baicului, cu toate ca aveam verde, am incetinit, mereu se gaseste cate un prost ce coboara dinspre baicului spre doamna ghica sa treaca pe rosu. de data asta a trecut un AUTOBUZ (DAF) PE ROSU, cred ca avea cel putin 40-50km/h. la ce mi-ar fi folosit sa mor cu dreptatea in mana? mersul preventiv m-a salvat de la un accident sau poate chiar mai rau.

Nu sunt fara pacat, nici eu nu merg tot timpul regulamentar, dar in zonele ce pot fi cu un anumit grad de risc, merg preventiv.

Prostia se plateste, iar acest individ a omorat o persoana. Si-a pierdut numele de motociclist cand a comis-o!

 

Un agent m-a oprit la unirii intr-o seara pe la 3 dim, erau doi ratati pe doua roti opriti. M-a oprit ca ma stia. Asa zisii raideri, au fost testati cu etilotestul si erau bauti!!! Mi-a cerut parerea de motociclist (cei doi se rugau sa ramana cu carnetele) ce as face eu in locul lui, as avea sau nu ingaduinta? CLAR NU! Dupa ce le-a intocmit procesele verbale si au ramas fara carnete, am salutat si am plecat mai departe. Aveam cam 70 la ora, au trecut blana pe langa mine cei doi pe motoare. Cum numiti voi asta? Ce au inteles ratatii aia din toata experienta? Ce demonstrau ca erau beti pe mobre si sarisera de 100-120km/h? Ce reflexe aveau ei in acele conditii? Care erau sansele sa ajunga intr-un stalp sau chiar sa omoare un om?

Intelegere, toleranta pentru astfel de paria? Sa-i urez sanatate inconstientului ce tocmai a omorat o femeie de 36 de ani? In nici un caz. Nu-i doresc nici sa pateasca la fel, el sau alt membru alt familiei, dar ii doresc sa nu poata sa doarma noaptea si sa revada in cap la nesfarsit scena accidentului si sa nu-si gadeasca odihna si somnul pentru durerea ce a pricinuit-o familiei victimiei!

 

Citeam un post in care cineva la inceput spunea ca e bine ca individul intreba de starea motocicletei. Asta era important? A luat o viata de om si el intreaba de un fier?

M-a umplut de sila si scarba. ( Si nu, nu ma intereseaza ca e prietenul nu stiu cui si ca e baiat bun, oamenii buni fac lucruri frumoase, nu UCID!)

Editat de unforg1ven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot au fost mai multe accidente in zona ar fi util sa se puna niste limitatoare de viteza denivelate. Macar daca mai vine un idiot de-asta cu viteza mare sa-si rupa gatul in parapetii liniei de tramvai, nu sa ucida oameni nevinovati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

............

Celui care pana mai ieri era prietenul nostru,fratele nostru,ii transmit sa-l lumineze Dumnezeu la minte si sa-i usureze trecerea prin marele impas in care a intrat.Bunu.

 

Un prieten adevărat nu l-ar fi lăsat să se urce aÂşa pe motor. Chiar dacă ar fi trebuit să-i arunce cheia de contact în canal. Eu cred că sunt Âşi eu responsabil dacă prietenul sau cel de lângă mine face o prostie/imbecilitate/ilegalitate Âşi nu intervin. Oricine, indiferent de vârstă sau educație, poate fi influențat de cei din jurul său. Prietenul adevărat este cel care îți arată greÂşelile Âşi te ajută să te îndrepți...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce...ca ai tu enduro si le treci usor...si ca sa formezi coloana de masini care franeaza in zona aia ... ai o minte sa-mi trag palme

 

 

Nu. Ci pentru ca am eu enduro si circul preventiv. Daca esti emo n-ai decat sa-ti tragi cate palme vrei.

 

PS. "fir-ar mama lui a dracului de nenorocit..." cuvintele tatalui victimei. Ce respect va ma acorda el motociclistilor din trafic? Sau vecinii de bloc? Sau prietenii si rudele victimei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca nu am facut acest calcul!

e aproape incredibil, cum 120 km/h, inseamna 100 m in 3 sec! totusi probabil ca putina atentie din partea pietonului ar fi facut posibila evitarea tragediei!

dar e clar singurul vinovat e motociclistul!

 

Tu esti obosit rau! Acest eveniment rutier nici macar nu trebuie numit accident. Este crima. Drogat pe motocicleta, zburind la joasa altitudine si spulberind o femeie de pe trecerea de pietoni la 50 de metrii. Iar tu tot dai inainte cu femeia care trbuia sa evite glontul ca Matrix. Cred ca ai probleme serioase. Macar nu mai repeta intruna aceleasi ineptii.

Accidente pe trecerea de pietoni se intimpla din pacate frecvent in tara asta, produse de masini sau motociclete. Eu cred ca nu conteaza mijlocul de transport ci educatia. Dar dupa cum se vede asta lipseste. E plina tara de manelisti si nici forumul asta nu duce lipsa.

Editat de procust
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a consumat substante, s-a suit pe moto, a avut viteza, a omorat un om. vinovat pana in crestetul capului.

te sui pe moto treaz, conduci cu o viteza reglulamentara, in apropierea trecerilor de pietoni, respectiv intersectii, la lege scrie ca esti obligat sa incetinesti. daca ar fi respectat cateva norme decente de trafic, azi era pe motor, iar femeia lua pranzul impreuna cu familia intr-o zi de duminica.

 

este chiar atat de greu sa incetinesti pentru cateva secunde cat treci prin intersectie (chiar daca ai verde) sau o trecere de pietoni, o benzinarie, o scoala, o piatza? eu cred ca nu!

 

in doamna ghica, intersectia cu baicului, cu toate ca aveam verde, am incetinit, mereu se gaseste cate un prost ce coboara dinspre baicului spre doamna ghica sa treaca pe rosu. de data asta a trecut un AUTOBUZ (DAF) PE ROSU, cred ca avea cel putin 40-50km/h. la ce mi-ar fi folosit sa mor cu dreptatea in mana? mersul preventiv m-a salvat de la un accident sau poate chiar mai rau.

Nu sunt fara pacat, nici eu nu merg tot timpul regulamentar, dar in zonele ce pot fi cu un anumit grad de risc, merg preventiv.

Prostia se plateste, iar acest individ a omorat o persoana. Si-a pierdut numele de motociclist cand a comis-o!

 

Un agent m-a oprit la unirii intr-o seara pe la 3 dim, erau doi ratati pe doua roti opriti. M-a oprit ca ma stia. Asa zisii raideri, au fost testati cu etilotestul si erau bauti!!! Mi-a cerut parerea de motociclist (cei doi se rugau sa ramana cu carnetele) ce as face eu in locul lui, as avea sau nu ingaduinta? CLAR NU! Dupa ce le-a intocmit procesele verbale si au ramas fara carnete, am salutat si am plecat mai departe. Aveam cam 70 la ora, au trecut blana pe langa mine cei doi pe motoare. Cum numiti voi asta? Ce au inteles ratatii aia din toata experienta? Ce demonstrau ca erau beti pe mobre si sarisera de 100-120km/h? Ce reflexe aveau ei in acele conditii? Care erau sansele sa ajunga intr-un stalp sau chiar sa omoare un om?

Intelegere, toleranta pentru astfel de paria? Sa-i urez sanatate inconstientului ce tocmai a omorat o femeie de 36 de ani? In nici un caz. Nu-i doresc nici sa pateasca la fel, el sau alt membru alt familiei, dar ii doresc sa nu poata sa doarma noaptea si sa revada in cap la nesfarsit scena accidentului si sa nu-si gadeasca odihna si somnul pentru durerea ce a pricinuit-o familiei victimiei!

 

Citeam un post in care cineva la inceput spunea ca e bine ca individul intreba de starea motocicletei. Asta era important? A luat o viata de om si el intreaba de un fier?

M-a umplut de sila si scarba. ( Si nu, nu ma intereseaza ca e prietenul nu stiu cui si ca e baiat bun, oamenii buni fac lucruri frumoase, nu UCID!)

 

 

Tu esti obosit rau! Acest eveniment rutier nici macar nu trebuie numit accident. Este crima. Drogat pe motocicleta, zburind la joasa altitudine si spulberind o femeie de pe trecerea de pietoni la 50 de metrii. Iar tu tot dai inainte cu femeia care trbuia sa evite glontul ca Matrix. Cred ca ai probleme serioase. Macar nu mai repeta intruna aceleasi ineptii.

Accidente pe trecerea de pietoni se intimpla din pacate frecvent in tara asta, produse de masini sau motociclete. Eu cred ca nu conteaza mijlocul de transport ci educatia. Dar dupa cum se vede asta lipseste. E plina tara de manelisti si nici forumul asta nu duce lipsa.

:laugh: :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O campanie de educare a pietonilor ar fi binevenita. O campanie de schimbare a legii si sanctiunilor, ar fi de aemeni binevenita. La un moment dat cu totii suntem pietoni. In ultimul timp observ cum pietonul este inghesuit pe trecere. Nu se mai opresc inainte de trecere cu cativa metri. Este fortat de autovehicul, sa avanseze pe trecere si acel pieton nu mai are timp sa se asigure stanga si dreapta. Daca un om are o problema si merge mai greu, eventual la fiecare pas simte ceva durere, nu se vede, nu ai cum si tocmai de aceea trebuie un pic de intelegere si clementa. Nu intotdeauna trebuie sa fie si in varsta. De neinteles este cand pietonii trec strada prin locuri nepermise si se uita la tine ranjind si deabia miscandu-se. Politia nu se ocupa indeajuns de pietoni. De fapt nu se ocupa deloc. Sunt multe genuri de contraventii pe care le ignora, pentru ca sunt zic ei, minore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot sa zic... cum si masinile omoara pe trecere asa se intampla si la motoare...

drogat... viteza... naspa

nu cred ca femeia la 36 de ani era cu castile in urechi la maxim... :love:

vina e a lui ...

dar sincer cati dintre voi a depasit limita legala in oras???? 80% recunosc 10% nu rasp 10% Nu recunosc

o sa fim judecati pana la urmatorul accident :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti voi cum e cu "DACA" si cu "PARCA" de acum faptul e consumat , femeia a murit ( Dumnezeu Sa o Ierte si familiei multa putere sa treaca peste acest obstacol trist ) tipul e in spital , a recunoscut ca a consumat ce a consumat , va plati si gata! Nu avem cum sa schimbam noi parerea altora orice am face... si imaginea care o avem acuma va fi mult mai nasoala pana la sfarsitul sezonului ! Traim vremuri grele intr`o tara frumoasa da cu oameni de C@CAO :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un agent m-a oprit la unirii intr-o seara pe la 3 dim, erau doi ratati pe doua roti opriti. M-a oprit ca ma stia. Asa zisii raideri, au fost testati cu etilotestul si erau bauti!!! Mi-a cerut parerea de motociclist (cei doi se rugau sa ramana cu carnetele) ce as face eu in locul lui, as avea sau nu ingaduinta? CLAR NU! Dupa ce le-a intocmit procesele verbale si au ramas fara carnete, am salutat si am plecat mai departe. Aveam cam 70 la ora, au trecut blana pe langa mine cei doi pe motoare. Cum numiti voi asta? Ce au inteles ratatii aia din toata experienta? Ce demonstrau ca erau beti pe mobre si sarisera de 100-120km/h? Ce reflexe aveau ei in acele conditii? Care erau sansele sa ajunga intr-un stalp sau chiar sa omoare un om?

 

Astfel de specimene, ca-s la volan sau la ghidon, daca sunt prinsi bauti nu le iei doar permisul si le dai amenzi, ar merita sa stea si o noaptea in arest pana ii parasesc parasesc aburii alcoolului. Ii iei permisul si apoi il lasi sa plece in continuare in stare aia.... si cine stie ce poate sa faca.

 

Condoleante familiei victimei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte urat....cred ca este cosmarul oricui.

 

Nu este cazul aici dar pt mine unii pietoni sunt criminal de prosti in special cei ce nu au condus in viata lor nimic altceva inafara de caruciorul de buteli. Se arunca cu ochii inchisi pe trecere de parca tu poti sa opresti in 30 de cm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte urat....cred ca este cosmarul oricui.

 

Nu este cazul aici dar pt mine unii pietoni sunt criminal de prosti in special cei ce nu au condus in viata lor nimic altceva inafara de caruciorul de buteli. Se arunca cu ochii inchisi pe trecere de parca tu poti sa opresti in 30 de cm

 

Ok, daca in locul acelui pieton este un copil de 10 ani care vine de la scoala, nu a condus nici macar caruciorul de butelii. Datoria ta ca sofer/motociclist care este ?

 

Mama lor, se arunca pe trecere, tu trebuie sa reduci inainte de ea.

 

Sa va spun o intamplare ? ieri eram pe turda, pasager pe un motor al unui prieten , la intersectia cu ion mihalache, semaforul pe verde, il vad pe asta ca reduce viteza, desi oricum nu avea mai mult de 70. Cand ajunge la 10 metri de trecerea de pietoni sare cineva pe trecere alergand dupa tramvaiul aflat in statie. Franeaza si se opreste la 1-2 metri de trecere. Coincidenta sau nu, persoana care alerga pe trecere era chiar mama lui.

 

Repet datele problemei, era verde la semafor, tramvaiul era in statie, probabil s-a asteptat ca cineva sa fuga dupa acel ramvai. Isi omora mama pe recerea de pietoni, mai avea vreo importana ca ea avea rosu ? :love:

Editat de zasto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia in Evz zic ca probabil a consumat produse etnobotanice sau cannabis.. Pai cred ca daca consuma cannabis ar fi mers cu 40/h si i s'ar fi parut ca merge cu 120/h..

Oricum ar fi, orice ar fi consumat sau nu, o femeie a murit si era dreptul ei sa treaca pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O campanie de educare a pietonilor ar fi binevenita. O campanie de schimbare a legii si sanctiunilor, ar fi de aemeni binevenita. La un moment dat cu totii suntem pietoni. In ultimul timp observ cum pietonul este inghesuit pe trecere. Nu se mai opresc inainte de trecere cu cativa metri. Este fortat de autovehicul, sa avanseze pe trecere si acel pieton nu mai are timp sa se asigure stanga si dreapta. Daca un om are o problema si merge mai greu, eventual la fiecare pas simte ceva durere, nu se vede, nu ai cum si tocmai de aceea trebuie un pic de intelegere si clementa. Nu intotdeauna trebuie sa fie si in varsta. De neinteles este cand pietonii trec strada prin locuri nepermise si se uita la tine ranjind si deabia miscandu-se. Politia nu se ocupa indeajuns de pietoni. De fapt nu se ocupa deloc. Sunt multe genuri de contraventii pe care le ignora, pentru ca sunt zic ei, minore.

 

La noi in tara nu prea "prind" campaniile. Degeaba o sa facem 'nspe mii de campanii, accidente de genu' asta o sa fie in continuare, poate chiar din ce in ce mai multe, deoarece multi tineri vor motociclete ca ii vad pe altii pe bulevarde cum fac wheelie, si vor si ei. Pe mine ma ingrijoreaza faptu' ca apar din ce in ce mai multi idioti pe 2 roti, mai multi cocalari care trec direct de pe scutere pe motoare, genul ala de motociclisti care umbla fara tobe (ca n-au bani de tobe aftermarket omologate), merg cu cel putin viteza legala x2 in oras si au sticker cu "atentie la motociclisti". Astia sunt aia care ne fac imaginea de (cuvant urat), si in general astia sunt cei care fac accidente mai des, accidente care de multe ori sunt soldate cu victime (din ambele tabere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...