Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lantul meu nu necesita nici un fel de intretinere. E protejat de praf prin carcasa din aluminiu si ghidat prin burdufe de cauciuc.

Si se mai si unge automat cu un picurator din cutia de viteze.

Treaba gandita de proiectant :)

» Post actualizat in 01 Sep 2017 01:12

https://www.motorradmeistermilz.de/Kettenschlaeuche-passend-fuer-IFA-MZ-RT-125#&gid=1&pid=1

 

Foarte destepti proiectantii aia... probabil au prevazut si o usa de iesire de urgenta in caz ca se rupe lantul?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

In general e bine sa fie mereu curat si uns. Ca idee, 4-500 km daca e frumos afara si imediat dupa fiecare ploaie. Se ung oringurile dintre zale, deci doar interiorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca trag o fuga dus intors de la Bucuresti pana la Timisoara, cand ajung acolo il ung si il ung iarasi cand ajung acasa? Eu am facut drumul asta si nu era lucios sau murdar nici laTimisoara nici la Bucresti. Il spal/ung daca observ ca e murdar, dupa orice drum prin ploaie ori daca devine lucios. Nu am verificat km, dar cam la 3 plinuri se intampla asta la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat metode lui Zidu ( izgonit de pe forum fara motiv) ung cu ulei lantul cu pensula ( am si Lobman dar nu isi face bine treaba) cam la 500 de Km. Si ultimul lant care nu a fost foarte scump a tinut peste 30k Km. Ulei cumpar pentru cutiille de viteza automate ca sa fie mai fluide. Uleiul ajunge la O ringuri care astfel sunt unse din ambele parti . Se curata foarte bine lantul deoarce uleiul cu mizeria este aruncata pe roata si motocicleta ( astfel nu rugineste asa de repede :crack: ) Acel spray daca nu se usca bine se lipeste de lant praful si functioneaza ca abraziv. Daca se usca bine O ringurile vor avea viata mai scurta. Stiu ca intre dintii pinioanelor si zalele de la lant nu ramane ulei ( dar nici spray) insa lanturile se rod in interior foarte repede daca O ringurile nu etanseaza si intra apa si mizerie. Si un ultim argument f. imp pentru mine este pretul mic al uleiului si mult mai putina munca. Uleiul care ajunge pe anvelopa ataca guma insa nu am avut probleme se roade inainte de a afecta guma. Arata f. rau roata din spate insa cand rulez eu nu o vad nici pe cea din fata :crack: Numai bine si sa vina mai repede timpul frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am făcut ungator (îl și comercializez) și astfel lanțul e uns când vreau. Am găsit recent Hexol pentru cutii de viteze la 12 lei. Ajunge un sezon de mai și rămâne. Iar motorina e ieftină, repet. Am eu ceva cu spray-urile de lanț, nu mă ating de ele.

Oricum, sunt curios cat tine lanțul uns cu ungatorul, îmi scriu in jurnalul motorului toate intervențiile, așa că pot să îmi fac o idee cat se poate de precisă. Kip in taci. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DID, X sau O-ring. E prima alegere a oricui. Cand cumperi lantul, sa fii atent si al pinioane, foarte posibil sa trebuiasca si ele inlocuite.

Piata e mare, ai de unde alege. Eu am luat kitul de lant de la colegul care le vinde aici pe forum, in rubrica dedicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...