Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

Eu folosesc Bel-Ray Super Clean si sunt multumit. Dupa 500 de km il curat si il ung. Cred ca poti merge lejer si peste 600-700. Adica, cand il spal si ung dupa 500, lantul inca este cu "pasta" pe el si cred ca ar mai merge 200-300 km lejer.

Editat de birau1982
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am desfăcut una din mobrele mele azi un er 6n pentru gresat rulmenți bascula etc ....acum ceva vreme mi-a curs o baterie chinezeasca direct pe bascula ,daunele rezultate dus vopseaua de pe ea ....lăsând astea la o parte ,ca sa dau bascula jos S-o duc la vopsit ,clar trebe sa dau lanțu jos ...presa am problema ii CE MODEL DE LANȚ AM ?pentru ca l-am luat o data cu mobra ...știu ca este 520 dar modelu marca etc CUM AFLU ? Chestia asta îmi trebe pentru a cumpara za de legătura după ce îl pun la loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nevoie sa dai lantul jos ca sa scoti bascula de pe mobra. Invers e valabil (cel putin la toate mobrele pe care le stiu eu)


» Post actualizat in 21 Aug 2017 20:54

modelul si marca ar trebui sa fie scrise pe zale. Cel putin la DID sunt scrise

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai sunt niste litere acolo pe langa DID. Daca nu ai informatiile astea - in momentul in care desfaci zaua de legatura te poti uita la tipul oringurilor iar cu un subler (eventual micrometru) poti sa faci masuratori pentru a incerca sa identifici tipul zalei (diametrul pinilor, lungimea lor si grosimea placilor din za). Compari datele cu ceea ce vezi in catalogul DID - au date complete pe net . http://www.didchain.com/chainSpecs.html Ai grija sa nu masori in zona in care s-au uzat.

O alta metoda - indirecta - ar fi a evaluezi de cat timp e lantul pe mobra si sa te uiti ce vindea DID la vremea aia pentru modelul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic, doar ca nu ai avut bunavointa sa citesti putin din urma, e detaliat cam tot ce vrei sa stii despre intretinerea lantului. De curatat, se curata cu motorina sau kerosen (nu cu benzina, spray frane sau diluant), eventual cu spray special de curatare lant. De uns, producatorul recomand aulei de transmisie, eventual spray special pentru uns lantul. Dupa asta, fiecare foloseste ce sprayuri doreste.

Personal folosesc dispozitiv Kettenmax si motorina pentru curatare, iar de uns- doar cu ulei de transmisie (si ungatorul construit de mine). In viata mea nu am dat cu niciun spray de lant, nici de ungere, nici de curatare. Am facut 25k km cu doar 40 lei investitie pentru ulei si cred c-am consumat cativa litri de motorina (intre 200 si maaaaxim 500 ml la o operatiune de curatare, functie de cat de mazac era lantul). Mai departe, fiecare foloseste ce ii place.

 

Acum zi ca ai citit macar 10 pagini din urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dreq sa-l ia, am ramas in pana zilele trecute (veneam de la Petru, eram pe la Spataresti, SV), am tras la Lukoil si am luat un bodon de 85w90, vreo 20 lei, altceva nu am gasit. Pare si ala gros, pana acum am folosit Hexol T90. Ieftin si bun. In tura de 5000 km prin UE doar ulei am bagat, spalat lantul abia in Budapesta, la o spalatorie cu fise, dupa 3400 km, cateva zile am prins si ploaie. Am mai facut aproape 2000 de atunci si parca nu imi vine cheful sa-l spal. Daca aveam spray, in 25k km bagam o galagie de bani si imi faceam o tona de nervi cu unsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic, doar ca nu ai avut bunavointa sa citesti putin din urma, e detaliat cam tot ce vrei sa stii despre intretinerea lantului. De curatat, se curata cu motorina sau kerosen (nu cu benzina, spray frane sau diluant), eventual cu spray special de curatare lant. De uns, producatorul recomand aulei de transmisie, eventual spray special pentru uns lantul. Dupa asta, fiecare foloseste ce sprayuri doreste.

Personal folosesc dispozitiv Kettenmax si motorina pentru curatare, iar de uns- doar cu ulei de transmisie (si ungatorul construit de mine). In viata mea nu am dat cu niciun spray de lant, nici de ungere, nici de curatare. Am facut 25k km cu doar 40 lei investitie pentru ulei si cred c-am consumat cativa litri de motorina (intre 200 si maaaaxim 500 ml la o operatiune de curatare, functie de cat de mazac era lantul). Mai departe, fiecare foloseste ce ii place.

 

Acum zi ca ai citit macar 10 pagini din urma...

Cu motorina l-am curatat domnu' si cu putin spray pentru degresare.

 

Cum cativa colegi in spate sustin ca-i tot aia cel de frane cu cel de curatare lant, tin sa le dau dreptate.

Cum si la etrieri ai garnituri de cauciuc, deci nu contine etanol ca altfel ti le-ar face praf, nu vad de ce n-ar merge si la lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu acetonă iese bec lanţul.

Eu lucrez la o fabrica de chimicale (insecticide pesticide etc bla blA) avand laborator de teste am dus intro zi sa verific diferenta dintre un spray de curatat lantul si unul de frana ....si surpriza au aceeasi compozitie 99% adica un solvent pe baza de xilen ....deci sa ”nu aberam”” citez un coleg de mai sus

Ce are o compozitie mai ridicata de solvent este spray-ul de contacte ...deci s-ar putea el sa manance oringurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu lucrez la o fabrica de chimicale (insecticide pesticide etc bla blA) avand laborator de teste am dus intro zi sa verific diferenta dintre un spray de curatat lantul si unul de frana ....si surpriza au aceeasi compozitie 99% adica un solvent pe baza de xilen ....deci sa ”nu aberam”” citez un coleg de mai sus

Ce are o compozitie mai ridicata de solvent este spray-ul de contacte ...deci s-ar putea el sa manance oringurile

I-ai stricat karma lui Lucian. :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...